Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tomšík (ČNB): Spotřeba i investice se budou dál zhoršovat, jsme připraveni zasáhnout

Tomšík (ČNB): Spotřeba i investice se budou dál zhoršovat, jsme připraveni zasáhnout

05.04.2013 12:32, aktualizováno: 5.4. 13:25
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Tuzemskou ekonomiku čeká postupné oživování růstu HDP až od druhé poloviny letošního roku, ale spotřeba tuzemských domácností i vlády bude v průběhu letoška dále klesat a obě složky růstu oživí až s rokem 2014. Uvedl to viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík v prezentaci, kde také zopakoval připravenost ČNB k intervenci na koruně, jakmile vyhodnotí potřebu dalšího uvolnění měnové politiky. Vyjádřil se také k plánům bankovní unie v eurozóně, která ji podle Tomšíka optimální měnové oblasti nepřiblíží.

Evropská ekonomika: Útlum i letos

Ekonomika eurozóny klesá 4 čtvrtletí v řadě, Německo odolává mírným růstem. Růst HDP v eurozóně je ale stimulován výhradně čistým exportem při poklesu investic i soukromé spotřeby (opět s výjimkou Německa): „Výhledy pro rok 2013 nejsou příznivé a ekonomické oživení je očekáváno až s rokem 2014,“ uvádí Tomšík s tím, že nejinak je tomu v české ekonomice.

Obraz české ekonomiky: Roste jen export a jeho závislost na Německu

Tuzemská inflace od počátku roku klesla pro 2% inflační cíl ČNB a dle Tomšíka domácí ekonomika nevytváří poptávkové inflační tlaky. „Korigovaná inflace, tvořící 54 % spotřebního koše, je stále záporná a to od července roku 2009,“ uvedl Tomšík s tím, že de facto máme korigovanou deflaci.

V tuzemsku se loni prohloubil pokles ekonomiky a kladné příspěvky vykazoval jen čistý export. Naopak výrazně záporný je příspěvek spotřeby domácností a v závěru roku i investic. Tomšík to vidí jako důsledek slabé zahraniční poptávky, domácí fiskální konsolidace (vládní úspory) a přetrvávající nejistoty (sentiment, neochota utrácet). „V rámci jednotlivých indikátorů důvěry mají nejvíce záporná salda odpovědí stavebnictví, spotřebitelé a průmysl,“ upozornil Tomšík.

Tuzemský průmysl zpomaluje od druhé poloviny loňského roku a vývoj zakázek je dle Tomšíka nepříznivý již od roku 2011 a souvisí mimo jiné s fiskální konsolidací. „Od druhého pololetí loňského roku se však zhoršují i zahraniční zakázky, ty na přelomu let 2012 a 2013 meziročně propadaly o 10 %,“ upozornil viceguvernér ČNB. K trhu práce Tomšík upozornil, že zaměstnanost loni rostla jen mírně při poklesu počtu odpracovaných hodin a při přepočtu na plný úvazek se snížila. Tomu odpovídá také nízký růst nominálních mezd.

V rámci obchodní bilance Tomšík upozorňuje na nárůst podílu Německa během krizových let na loňských 85 % celkového přebytku obchodní bilance. „Podíl exportu ČR do Německa na celkovém exportu středoevropských zemí do Německa během krize postupně narůstal, a to i při posilujícím trendu koruny vůči měnám těchto zemí,“ uvedl Tomšík.

Výhled pro letošek: Propad u spotřebitelů, oživení HDP od druhé poloviny roku

Od tuzemského HDP Tomšík očekává v bilanci letošního roku další pokles v důsledku zpomalení zahraniční poptávky a pokračující fiskální konsolidace. „K oživení růstu HDP dojde od druhé poloviny letošního roku v návaznosti na oživení zahraniční poptávky a později i odeznění vlivu domácí fiskální konsolidace. HDP znatelněji vzroste až v roce 2014,“ uvedl viceguvernér ČNB. Celkové investice i fixní investice dle něj budou letos stále ještě klesat, slabý růst očekává až v roce 2014. Také spotřeba tuzemských domácností bude dle Tomšíka letos ještě klesat a oživí až v roce 2014, stejně pak spotřeba vlády. Pro nezaměstnanosti je očekáváním ČNB letošní růst a obrat k poklesu až od poloviny roku 2014. Růst mezd v podnikatelském sektoru bude dle Tomšíka od roku 2013 zvolna zrychlovat, mzdy v nepodnikatelské sféře porostou jen mírně.

S vývojem zahraniční poptávky a tím, jak export je jedinou „táhnoucí“ složkou tuzemského HDP Tomšík také českému vývozu i dovozu předpovídá zrychlení růstu až ve druhé polovině roku. „následně se znovu zvýší příspěvky čistého vývozu k růstu HDP,“ uvedl.

Sazby u nuly až do růstu inflace

ČNB dle Tomšíka odpověděla na vývoj ekonomiky již loni trojím snížením sazeb k technické nule. „Odrážejí útlum ekonomické aktivity, včetně dopadů fiskální konsolidace a zpomalení zahraniční poptávky, a rovněž mimořádně nízké úrokové sazby v eurozóně,“ uvedl. 
 
Tomšík zopakoval, že ČNB je nadále připravena použít devizové intervence na oslabení koruny v případě potřeby dalšího uvolnění měnové politiky. „Úrokové sazby dosáhly 'technické nuly', na níž budou drženy v delším horizontu, dokud nedojde k výraznému nárůstu inflačních tlaků," uvedl.

Zvýšení sazeb v tomto světle na dohled není, jelikož ČNB očekává, že celková inflace se bude v letošním roce pohybovat poblíž 2% cíle ČNB a po odeznění vlivu změny DPH klesne v roce 2014 mírně pod cíl.

Nominální kurz koruny bude dle ČNB po stabilitě na průměrné hodnotě 25,50 CZK/EUR v prvním čtvrtletí roku jen velmi mírně posilovat. „Na oslabení kurzu působí utlumená zahraniční poptávka, v opačném směru nízký výhled zahraničních úrokových sazeb a klesající schodek běžného účtu platební bilance,“ uvedl Tomšík s tím, že s prognózou je konzistentní mírný pokles tržních úrokových sazeb a jejich následný růst až od poloviny roku 2014.


Bankovní unie lepší eurozónu nezajistí

Tomšík se v prezentaci také zastavil u příprav bankovní unie v eurozóně. Shrnul, že určitý model bankovní unie se jeví jako nutný v rámci eurozóny pro zajištění její stability, ale lze se obávat, že současný vývoj povede k transferové unii. „ČNB nevidí v současné době důvod k účasti ČR v bankovní unii,“ zdůraznil s tím, že se centrální banka bude snažit nadále eliminovat rizika spojená s návrhy dalších prvků bankovní unie a sledovat další vývoj v eurozóně a možné výnosy/náklady pro český finanční systém i ekonomiku.

Tomšík zdůraznil, že bankovní unie není cestou, která by posunula fungování eurozóny a její skladbu z pohledu optimální měnové oblasti. ČNB dle Tomšíka sleduje zejména případné nevýhodné přesuny rizik, likvidity a aktiv tuzemských bank pod hlavičkou tzv. skupinového zájmu, tj. zájmu mateřské ovládající banky a jejího domovského orgánu dohledu na úkor veřejného zájmu ČR na stabilitě a bezpečném fungování našeho bankovního sektoru. Za další riziko označuje možné přenesení části břemena výdajů na stabilizaci finančních skupin zahraničních mateřských bank na tuzemského daňového poplatníka v případě krizové situace a pokles důvěry vkladatelů a investorů v tuzemský bankovní sektor. Ten je v rámci EU svým charakterem výjimečný, například poměrem vkladů k úvěrům. ČNB dle Tomšíka bude také bedlivě sledovat případné tendence přeměny českých dceřiných bank na pobočky.

Chystaný jednotný dohled nad bankami (SSM) v eurozóně by mohl začít fungovat později než začátkem příštího roku, připustil dnes člen výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) Yves Mersch. Jednotný bankovní dohled, který má být základním kamenem bankovní unie, bude platit pro eurozónu. Supervize pod záštitou ECB ale bude otevřena i pro další země. Mechanismus má dle plánu začít fungovat v březnu 2014. Mersch ale dnes odkázal na opětovné jednání o předběžné dohodě, kterou v březnu uzavřely orgány EU. To by prý mohlo začátek činnosti dozorového mechanismu pozdržet. 

"Zpoždění v závěrečném přijetí nařízení o SSM nelze vyloučit," řekl Mersch v projevu na konferenci v Berlíně. "Znamenalo by to ohrožení včasného zahájení činnosti (dozorového mechanismu) SSM v polovině roku 2014 a vytvořilo právní nejistotu," uvedl.

(Zdroj: prezentace ČNB, Reuters)


Čtěte více:

Tomšík (ČNB): Pro spuštění měnových intervencí má česká ekonomika zásadní výhodu
04.01.2013 10:12
Devizové intervence jsou pro českou ekonomiku nejlepší volbou z možnýc...
Tomšík (ČNB) diskutuje hospodářský růst, míru úspor a intervenci centrální banky. Koruna oslabuje na 18denní dno
28.01.2013 13:23
„Čím více jsme ctnostní, čím více jsme spořiví a čím tvrdohlavěji jsme...
ČNB ponechává sazby na technické nule. Na intervence může dojít na konci roku
28.03.2013 13:11
Bankovní rada České národní banky na dnešním zasedání jednomyslně pone...
ČNB: Sazby na nule ještě řadu měsíců (komentář)
28.03.2013 15:44
Bankovní rada ČNB ponechala klíčovou repo sazbu na „technické“ nule, j...
ČNB: Eurozóna brzdí oživení i v ČR, spotřeba je odkládána. Intervence účinným nástrojem
05.04.2013 9:34
Přímé ovlivňování kurzu je v malé otevřené ekonomice v situaci technic...

Váš názor
  • Už je opravdu třeba uvolnit více pěněz do oběhu
    05.04.2013 13:47

    Už je opravdu čas něco konečně udělat. Chce to trochu víc peněz do oběhu a je jedno jak.
    PaPe3814
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC