Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Eurozóna brzdí oživení i v ČR, spotřeba je odkládána. Intervence účinným nástrojem

ČNB: Eurozóna brzdí oživení i v ČR, spotřeba je odkládána. Intervence účinným nástrojem

05.04.2013 9:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Přímé ovlivňování kurzu je v malé otevřené ekonomice v situaci technicky nulových měnověpolitických sazeb účinným nástrojem měnové politiky, zaznělo v rámci posledního měnového jednání bankovní rady ČNB. Měnová politika od roku 1998 operuje v režimu cílování inflace, přímé devizové intervence byly již využity v roce 2002. „V současné makroekonomické situaci je další diskuze o možnostech reakce měnové politiky na současné i budoucí šoky nezbytná,“ uvedl dle záznamu ČNB některý z členů bankovní rady. „Případné intervence směřující k oslabení kurzu koruny se projeví především v cenách dovážených statků, což pomůže obnovit růst očekávaných cen a dále přispěje k ukončení odkládání spotřeby a substitučním kanálem podpoří poptávku po domácí produkci. Proinflační vliv slabšího kurzu by se ale koncentroval do méně elastických položek spotřebního koše jako potraviny a energie, což by celkovou spotřebu mohlo naopak utlumit,“ uvedla také ČNB.

Bankovní rada poznamenala, že v souvislosti s rozšířením dluhových problémů v jižní části eurozóny se zvýšila nedůvěra v zahraničním finančním sektoru a že nižší sentiment se přenáší do reálné ekonomiky v zahraničí i v tuzemsku. „Z těchto důvodů nelze očekávat výraznější nárůst poptávky ze strany hlavních obchodních partnerů a oživení může nastat oproti předpokladu prognózy později,“ stojí v záznamu ČNB.

Bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Miroslav Singer, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Kamil Janáček, Lubomír Lízal, Pavel Řežábek a Eva Zamrazilová.Situační zpráva ČNB hodnotila rizika ve vztahu k prognóze jako velmi lehce protiinflační a ve směru potřeby velmi mírně uvolněnějších měnových podmínek. Celková meziroční inflace se v únoru snížila o 0,2 procentního bodu na 1,7 % a byla tak oproti prognóze o 0,3 procentního bodu nižší. K nižší inflaci přispěl nižší růst regulovaných cen, cen potravin a prozatímní absence dopadů zvýšení spotřební daně z cigaret. Ceny pohonných hmot se naopak oproti prognóze meziročně snížily méně.

Pokles reálného HDP se ve čtvrtém čtvrtletí prohloubil na -1,7 %, což je oproti prognóze výraznější snížení o 0,3 procentního bodu. „Příčinou této odchylky byl hlubší pokles spotřeby domácností a hrubé tvorby fixního kapitálu. Zároveň čistý vývoz měl i nadále kladný příspěvek k růstu HDP, ten se ale oproti třetímu čtvrtletí 2012 výrazně snížil a oproti prognóze byl nižší. Příznivěji se oproti prognóze naopak vyvíjely zásoby a spotřeba vlády,“ uvedla ČNB. Kurz koruny a úrokové sazby se dle ČNB vyvíjejí podle předpokladu prognózy. V diskusi bankovní rady byl opakovaně zmíněn proinflační vliv vyšších cen potravin a z toho plynoucí nižší potřeba uvolnění měnových podmínek na horizontu prognózy. „Odchylka inflace by oproti prognóze byla menší, pokud by se již realizoval předpokládaný dopad vyšší spotřební daně z cigaret,“ bylo také zmíněno.

Domácí ekonomická aktivita je dle ČNB oproti předpokladu prognózy více utlumená a působí protiinflačně. „Vedle nižšího růstu spotřeby domácností byl oproti prognóze také nižší růst hrubé tvorby fixního kapitálu a nižší investice podniků podvazují budoucí produkční schopnosti ekonomiky,“ stojí ve zprávě. Oproti prognóze se nižší růst vývozu se promítl ve vyšších zásobách.

Nižší růst spotřeby domácností je dle diskuse BR ČNB známkou odložených nákupů a důvodem k nim pokračující pokles cen, který je patrný ve skupině ostatních obchodovatelných statků bez potravin a pohonných hmot, a to i při aktuálně slabším kurzu. „K realizaci odložené spotřeby postupně dojde, protože již dnes jsou patrné náznaky obratu ve vývoji některých cen,“ bylo ale také zmíněno.

Růst mezd byl na konci minulého roku i po očištění o přesun části odměn do minulého roku z důvodu daňové optimalizace oproti prognóze mírně vyšší. Dle ČNB se pravděpodobně projeví ve vyšším růstu spotřeby, což naznačuje vývoj tržeb v maloobchodu na počátku roku, ale týká se zejména vysokopříjmové části populace a proto lze čekat odraz spíše ve vyšší míře úspor. „Dokud nedojde ke stabilizaci cen potravin a energií, nelze očekávat trvalejší oživení spotřebitelské poptávky,“ uvedla ČNB.


Čtěte více:

ČNB ponechává sazby na technické nule. Na intervence může dojít na konci roku
28.03.2013 13:11
Bankovní rada České národní banky na dnešním zasedání jednomyslně pone...
ČNB: Sazby na nule ještě řadu měsíců (komentář)
28.03.2013 15:44
Bankovní rada ČNB ponechala klíčovou repo sazbu na „technické“ nule, j...
ČNB: Dluhy českých domácností v únoru opět mírně klesly
29.03.2013 10:59
Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí v únoru meziměs...

Váš názor
 • Eurozóna brzdí oživení i v ČR, spotřeba je odkládána
  05.04.2013 14:26

  Chachacha jen jsem si přečetl nadpis a skoro jsem se pochcal smíchem. Tak ona nás Eurozóna brzdí v oživení ? No to je teda góóól !!!! To by musel přijít leda nový Ježíš, aby oživil tu mrtvolu jménem ČR.
  oradapoisson
  • Re: Eurozóna brzdí oživení i v ČR, spotřeba je odkládána
   05.04.2013 14:30

   oni uz ted se mnozi ti co hlasaji jen jednu viru a ze Jezis prijde v ruce...tez z holi...prednaseji..pak zpivaji..radostne obliceje...treba uz je Jezis na ceste k zachrane CR
   OPTIMISTA
 •  
  05.04.2013 12:25

  Soudruzi s galérky, mají stále stejnou rétoriku.Nasranost ovčanů se,ale stále zvětšuje.
  Homo
  •  
   05.04.2013 14:28

   budu vzudy pripraven s vidlemna v ruce bo mame hole ruce
   OPTIMISTA
 • Fňukání ČNB
  05.04.2013 9:59

  Stále stejné kvaky. Doba se mění, lidi uvažují jinak a lehce vydělané peníze jsou minulostí. Nastala doba pro neviditelnou ruku trhu. Slabí padnou a silní se udrží a ten řev padlých nýmandů bude obrovský.
  Medium2
Aktuální komentáře
28.03.2023
17:32Obchodované firmy jsou stále financovány s rekordně nízkými dluhovými náklady. Změna?
16:46J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
16:34Francouzští vyšetřovatelé zjišťují okolnosti výplaty dividend a zdanění u bank včetně Societe Generale a BNP Paribas
15:51Sazby půjdou výš a budou tam po delší dobu, říká Fed. Trhy tomu nevěří
15:36Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024
14:05TikTok – pravděpodobnost jeho zákazu a důsledky pro odvětví
13:37Státy EU schválily pravidla k ukončení prodeje nových aut na benzín a naftu v roce 2035
12:18Block: Někdo musí realizovat ztráty, jinak neskončí cyklus přílišného riskování a zásahů vlády
10:55Akcie i výnosy dluhopisů dál rostou, ačkoli tempo zvolnilo  
10:41Nebyl pochopen zdroj největšího rizika bank, varuje ekonom Summers
9:02Rozbřesk: Nová prognóza MNB může avizovat rychlejší pokles inflace v Maďarsku
8:56Tabák oznámil výsledky, v Británii rostou ceny potravin rekordním tempem a futures jsou zelené  
8:42Tabák meziročně navýšil zisk. Navrhuje vyplatit dividendu 1 310 korun za akcii
6:03FX Strategie: Poleví-li finanční napětí, eurodolar se bude moct vrátit k makro-fundamentům. Koruna maže ztráty způsobené panikou  
27.03.2023
22:41Smíšený úvod týdne na Wall Street  
21:31SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu dne 26.4.2023
17:25Sazby rostou, výnosy dluhopisů také, ale náklad dluhového financování je stále extrémně nízko. Co to znamená pro akcie?
17:23Po slušném startu Evropy navazuje Amerika smíšenými výkony. Bankám se daří  
16:13Zástupci zemí EU podpořili normu o bezemisních spalovacích motorech
16:04Apple tvoří téměř třetinu IT sektoru. Munster mu věří, ale první polovinu roku vidí pro technologie jako náročnou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (02/23 Q1, Aft-mkt)
Micron Technology Inc (02/23 Q2, Aft-mkt)
13:00Walgreens Boots Alliance Inc (02/23 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board