Těžba mědi roste nejrychleji za posledních deset let, skladové zásoby lámou rekordy a výhled světové ekonomiky se zdá být každým dnem zakaboněnější. Investoři tak stále častěji sází na pád cen kovu, kterému s kvůli širokému využití v mnoha oborech a schopnosti predikovat vývoj ekonomiky přezdívá doktor měď.
Cena mědi je klíčovým faktorem určujícím ziskovost velkých těžařských společností typu , či McMoran. Hraje také velkou roli v zemích s velkým podílem těžby na HDP. V Chile představuje dobývání mědi osminu ekonomiky. Velké doly se nachází také v Mongolsku a Zambii.
Neschopnost těžařů navyšovat produkci shodným tempem s růstem čínské poptávky byla v poslední dekádě hlavním tahounem růstu cen a zisků důlních společností. Nyní se trend obrátil. Začaly působit investice do nových kapacit a pomalejší poptávková dynamika.
Těžba v Chile, které se na světové produkci podílí z jedné třetiny, v posledních měsících výrazně vzrostla, zejména díky rozšíření gigantického dolu Escondida, největšího otevřeného ložiska mědi na světě. Konzultantská společnost Wood Mackenzie očekává, že globální produkce bude letos expandovat nejvíc od roku 2004.
Komodita zažila velmi povedený start do nového roku. Během prvních lednových seancí vystoupala ze 7900 USD za tunu až na 8150 USD. Od té doby se více méně držela nad 8000 USD. Pozitivní vývoj signalizoval průnik 50denního klouzavého průměru nad 200 denní (býčí kříž) ze 4. ledna.
V březnu se ale ceny vydaly jižním směrem. Minulý týden kotace na londýnské komoditní burze (LME) klesly na osmiměsíční minimum u 7330 USD za tunu, výrazně pod 200denní klouzavý průměr. Od rekordních hodnot nad 9500 USD za tunu z léta roku 2011 se ceny svezly o téměř 30 %. Téměř všechny doly nicméně při současných cenách zůstávají v černých číslech, což některé analytiky vede k předpovědím dalšího poklesu cen.
Měď má díky své dokonalé vodivosti elektřiny a tepla široké využití v průmyslu a stavebnictví, a proto citlivě reaguje na změny výhledu ekonomiky. Komodita se využívá při výrobě kabelů, drátů a trubek, které protkávají infrastrukturu. Průměrné auto obsahuje zhruba 25 kilogramů mědi. Měď je také součástí veškeré elektroniky, od počítačů po telefony.
Růst těžby má za následek rychle se plnící sklady. Tonáž mědi v inventáři LME se od října téměř ztrojnásobila. Na konci března burza registrovala přes 550 tisíc tun, což bylo nejvíc od října 2003, kdy se komoditní supercyklus začal rozjíždět.
Na trhu je patrný pokles zájmu ze strany Číny, která se na světové spotřebě podílí zhruba ze 40 %. Dovoz zpracované mědi v únoru meziměsíčně propadl o 11,6 %, i když to zčásti bylo způsobeno nižším počtem pracovních dnů v měsíci. V posledních týdnech se množí známky množného oživení. Bedlivě sledované skladové zásoby v okolí Šanghaje podle traderů klesly o 50 až 100 tisíc tun.
Investoři se obávají, že období vysokých cen a tučných těžařských marží skončilo. Podle americké komise pro obchodování s komoditami a futures se na trhu nahromadilo nejvíc krátkých pozic (sázek na pokles) na mědi od krizového roku 2009. I banka , tradičně největší komoditní optimista, se domnívá, že raketový růst skladových zásob značí „konec éry měděných býků.“
(Zdroje: FT, Mining.com, YahooFinance)