Ministerstvo financí mírně zhoršilo odhad vývoje ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos by měl hrubý domácí produkt stagnovat a příští rok stoupnout o 1,2 procenta, uvedlo dnes ministerstvo v nové makroekonomické prognóze. Ještě v lednu úřad odhadoval růst letos o 0,1 procenta a v roce 2014 o 1,4 procenta.
Případný očekávaný vývoj se přitom může zhoršit, uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Hlavním rizikem pro odhady je vývoj v eurozóně, kam plyne většina českého exportu. MF totiž očekává, že ekonomika eurozóny letos klesne o 0,3 procenta. V roce 2015 počítá MF s růstem HDP České republiky o 2,1 procenta a v roce 2016 se zvýšením výkonu ekonomiky o 2,6 procenta.
Mírné zhoršení odhadu vývoje ekonomiky v letošním roce podle analytika Patria Finance Davida Marka reflektuje nepříznivá data z prvního čtvrtletí a zhoršení vyhlídek v eurozóně, na které je české ekonomika silně závislá. "Většina odhadů nyní spoléhá na to, že v druhé polovině roku, nebo alespoň na konci roku, přijde zlepšení ekonomické situace. Prozatím ale není vidět prakticky žádné známky obratu k lepšímu," podotkl.
Odhady Svazu průmyslu a dopravy v principu odpovídají prognóze MF. "Nyní hovoříme v podstatě o stagnaci, kde je stále zachován křehký předpoklad zastavení propadů v druhé polovině roku. Naše poslední kvantifikovaná predikce pro letošní hodnotu růstu reálného HDP se sice pohybovala v desetinných hodnotách kolem nuly, ale s desetinnými místy nemá smysl si příliš hrát. Až následující měsíce ukážou, zda bude potřeba další korekce," upozornil analytik svazu Bohuslav Čížek.
Česká národní banka ve své únorové prognóze očekává letos pokles HDP o 0,3 procenta. Pro příští rok pak počítá s růstem o 2,1 procenta. Novou prognózu centrální banka zveřejní 2. května. Ministerstvo v rámci dnes zveřejněné kvartální prognózy také uvedlo, že do budoucna zcela nelze vyloučit intervence na devizovém trhu.
MF rovněž upozornilo, že deficit veřejných financí by měl v letošním roce klesnout na 2,8 procenta HDP. Prognóza přitom nebere v úvahu prodej kmitočtových pásem mobilním operátorům ani prodej emisních povolenek, což by mohlo letos deficit ještě snížit. "Naopak riziko směrem dolů však představují případné další korekce neuznaných evropských peněz (jednání s EK stále probíhají)," uvedlo MF. Loni byl deficit veřejných financí kvůli jednorázovému zaúčtování církevních restitucí a také problémům s dřívějším čerpáním fondů EU 4,4 procenta. Bez těchto vlivů by byl 2,5 procenta HDP.
Ministerstvo v nové prognóze počítá s větším poklesem domácí spotřeby, a to letos o 1,2 procenta. V předchozí prognóze analytici MF počítali s poklesem o 0,7 procenta.
Problémem pro ekonomiku by podle nových odhadů neměla být letos ani příští rok inflace. Navzdory zvýšení obou sazeb DPH o jeden procentní bod by letos průměrná míra inflace měla dosáhnout 2,1 procenta, v roce 2014 by pak spotřebitelské ceny mohly vzrůst o 1,7 procenta," uvedli analytici MF.
Nezaměstnanost by se z loňských sedmi procent měla letos zvýšit na 7,6 procenta a v roce 2014 by mohla vzrůst na 7,7 procenta. MF ovšem odhaduje míru nezaměstnanosti na základě metodiky výběrového šetření pracovních sil.
Odhady MF (v závorce odhady z lednové predikce):
HDP | -1,30% | 0 % (0,1 %) | 1,2 % (1,4 %) |
Průměrná míra inflace | 3,30% | 2,1 % (2,1 %) | 1,7 % (1,8 %) |
Spotřeba domácností (vývoj) | -3,50% | - 1,2 % (- 0,7%) | 1 % (0,9 %) |
Nezaměstnanost | 7% | 7,6 % (7,3 %) | 7,7 % (7,4 %) |
Podle dat ČSÚ se HDP v loňském roce snížil o 1,3 %, ekonomika se přitom v průběhu celého roku nacházela v recesi. Z ní by sice již v 1. pololetí 2013 mohla vystoupit, oživování ekonomické aktivity by však mělo být velmi pozvolné a v meziročním srovnání by měl HDP za celý rok 2013 vykázat v nejlepším případě stagnaci. Ekonomika by v letošním roce měla být tažena čistými vývozy a v menší míře také tvorbou hrubého kapitálu. Společný příspěvek těchto složek k růstu HDP by měl právě vykompenzovat očekávaný pokles spotřeby domácností, uvedlo MF. Rizika predikce jsou vychýlena směrem dolů a vedle dalšího vývoje v eurozóně podle něj představuje riziko také nízká úroveň důvěry v české ekonomice.
(Zdroj: MF ČR, čtk, Bloomberg)