Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací

Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací

09.05.2025 6:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Jon Hartley ve svém podcastu vedl rozhovor se známým ekonomem Robertem Barrem, bavili se o řadě teoretických a praktických ekonomických témat. Na stránkách The Conversable Economist shrnuje ta nejzajímavější témata Tim Taylor. Mimo jiné mezi ně řadí multiplikátory a efektivitu fiskální stimulace či inflační splácení dluhů.

Jednou ze základních otázek v ekonomii je „multiplikátor“, tedy ukazatel toho, o kolik zvýšení vládních výdajů zvýší výkon celé ekonomiky. Jestliže vyšší vládní výdaje nevedou k žádné změně, multiplikátor je nulový. Pokud zvýší velikost ekonomiky v poměru jedna ku jedné, pak je multiplikátor roven jedné. Optimisté někdy tvrdí, že multiplikátor je větší než jedna, zatímco pesimisté se domnívají, že by mohl být dokonce záporný. Barro tvrdí, že ve většině situací důkazy ukazují na multiplikátor mezi nulou a jednou. Barro konkrétně říká:

„Pohled na změny výdajů v oblasti obrany v poměrně dlouhém časovém období je velmi dobrým nástrojem pro odhad multiplikátorů… U mnoha zemí by takový odhad neměl smysl kvůli tomu, jaké jsou přímé ničivé účinky války. USA se však v tomto ohledu liší. Nemají tak velké realizované škody související s válkami, zejména s druhou světovou válkou… Multiplikátory byly tedy kladné.“ Konkrétně ekonom odhaduje, že se pohybovaly kolem hodnoty 0,5 a „multiplikátor dosahující jedné a výše je naprosto absurdní“. Správným výchozím bodem při testování a analýzách je přitom podle Barra předpoklad, že multiplikátor by měl být nulový. Podle logiky, která říká, že pokud se zvýší výdaje v jedné oblasti, v jiné musí klesnout.

Ekonom se věnoval i tématu inflace a vládních dluhů. Inflace totiž snižuje hodnotu stávajícího dluhu, a pokud tedy vládní výdaje vedou ke zvýšení inflace, snižují tím hodnotu stávajícího zadlužení. Z určitého pohledu se tak dá říci, že vláda inflaci využila k tomu, aby zaplatila své vyšší výdaje. Barro konkrétně říká: „Jestliže dojde k masivnímu nárůstu vládních výdajů, jako jsou třeba transferové platby, dá se vyhnout tomu, že bude nutné škrtat jinde či zvyšovat daně. A to vyšší inflací…. To v podstatě smaže velkou část reálné hodnoty nesplacených státních dluhopisů a představuje to skutečně velký dočasný zdroj příjmů, který může činit asi 10, 15 % HDP. Takže nejde o žádnou maličkost.“

Barro dodává, že lidem se nelíbí myšlenka na hrazení vládních výdajů inflací. „V tomto bodě se setkávám s velkým rozhořčením u lidí, kteří jsou normálně na mé straně. Ti chtějí inflaci vnímat jako plošně škodlivý jev.“ Barro ale v první řadě považuje za škodlivou například nadměrnou fiskální expanzi za vlády Bidena. „Nebylo nutné mít tak obrovský nárůst transferových plateb. Ale když už jsme ho měli, většinu z toho jsme fakticky zaplatili překvapivou vlnou vysoké inflace. A možná tato část celého příběhu nebyla tak šílená, protože alternativy by byly také velmi nákladné.“

K tématu výzkumu dlouhodobějšího rozvoje a růstu ekonom uvedl, že „přirozenou empirickou oblastí, kterou je třeba zvážit, jsou zkušenosti z různých zemí. Zemí, kde existuje velká rozmanitost, pokud jde o zavádění různých politik a institucí. A existuje určitá naděje, že se podaří izolovat v analýze to, co je skutečně důležité pro dlouhodobý ekonomický růst.“ Barro se tomuto tématu věnoval zejména v 90. letech a na začátku prvního desetiletí našeho století. Nějakou dobu byl o tuto oblast obrovský zájem, jak ale připomíná Taylor, pak došlo k určité krizi důvěryhodnosti ekonometrie. Barro ovšem tvrdí, že není dobré „ignorovat nejlepší data, která máme.“ V podstatě je to podle něj nyní tak, že „prostě nemůžete dělat tuhle práci. Je to vnímáno jako nelegitimní. Ale myslím si, že je to opravdu špatně a je to škoda.“

Zdroj: The Conversable Economist





 

Čtěte více:

Německé strany se dohodly na schválení obřího finančního balíku
14.03.2025 15:06
Strany možné příští německé vlády, konzervativní CDU/CSU a sociální de...
Deficity USA jsou problémem. Ale z jiného důvodu, než si myslí a tvrdí americká vláda
24.04.2025 16:59
Je zřejmé, že současná americká vláda vnímá obchodní deficity jako něc...
Na trhu se přetlačují dvě investiční teze. Která vyhrává?
25.04.2025 17:55
Index S&P 500 je od počátku roku více než 6 % v záporu, za poslední r...
Jak Čína zajistí své hospodářské oživení? Pohled Fidelity
02.05.2025 6:59
Čínská ekonomika vykazuje ve druhém čtvrtletí roku 2025 známky oživení...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data