Aktualizováno Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí nečekaně ubrala na tempu, když hrubý domácí produkt klesl na 7,7 procenta z 7,9 procenta za poslední tři měsíce loňského roku. Dnešní údaje tamního statistického úřadu nepříjemně překvapily trh, který očekával meziroční růst ekonomiky o 8 procent, a oslabují vyhlídky na brzké zotavení druhé největší světové ekonomiky po propadu, který utrpěla v důsledku celosvětové dluhové krize. Mezikvartální tempo růstu ekonomiky také kleslo a to na 1,6 procenta, přičemž ekonomové očekávali jeho setrvání na 2 procentech za poslední čtvrtletí roku.
Podobný obrázek o zpomalování čínské ekonomiky nabídla dnes zveřejněná data o průmyslové výrobě za březen. Ta meziročně vzrostla 8,9procentním tempem při očekávání růstu o 10,1 procenta. Maloobchodní tržby za minulý měsíc vzrostly dle očekávání o 12,6 procenta.
Mnozí investoři předpokládali vyšší růst HDP poté, co objem likvidních prostředků v ekonomice v prvním čtvrtletí vzrostl a tempo dovozu v březnu prudce vzrostlo, což zapříčinilo nečekaný (ač mírný) schodek obchodní bilance země. Vysoký růst importu ekonomové interpretovali pozvolným zotavováním domácí poptávky.
"Průmyslová výroba je nečekaně slabší a to je zdrojem oslabení HDP," řekl expert Tim Condon z banky ING v Singapuru. "Nemyslím si, že jde o obrat směrem k nižšímu růstu. Domnívám se, že zotavení se pravděpodobně opozdilo, ale stále se blíží," řekl ekonom společnosti UBS Tao Wang. Ekonom JPMorgan Chase Zhu Haibin pak uvedl, že horší data ukazují na mnohem slabší oživování, než se očekávalo, což je důsledkem slabé domácí poptávky.
I přes horší údaje o růstu HDP investice do nemovitostí v prvním čtvrtletí stouply o 20,2 procenta ve srovnání s loňskem. Příjmy z prodeje realit vzrostly dokonce o 61,3 procenta a přispívají tak k obavám z neudržitelného zvyšování cen domů.
Ropa po překvapivě nepříznivých údajích z Číny zlevnila o více než dva dolary. Cena severomořské ropy Brent klesla pod 101 dolarů za barel, nejníže za devět měsíců. Více než dva dolary po zveřejnění údajů ztratila i americká lehká ropa WTI. Hongkongské a čínské akcie na asijských burzách dnes po čínských údajích prohloubily propad. Hongkongský burzovní index HSI v poledne místního času klesl o 1,5 procenta na 21.753,1 bodu. Index předních akcií na burzách v Šanghaji a Šen-čenu CSI300 a souhrnný index šanghajské burzy SCI ztratily každý 0,9 procenta.
V loňském roce čínská ekonomika posílila o 7,8 procenta, tedy nejpomalejším tempem od roku 1999. Ve čtvrtém čtvrtletí se jí však podařilo zastavit zpomalování růstu, které trvalo sedm čtvrtletí, a hrubý domácí produkt se zvýšil o 7,9 procenta. Čína je druhou největší ekonomikou na světě. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) loni předpověděla, že země během čtyř let vystřídá na první příčce Spojené státy.
Obavy vyvolává prudký růst úvěrování v Číně, především v oblasti nebankovních půjček. Meziroční míra inflace v Číně v březnu výrazně klesla na 2,1 procenta z únorových 3,2 procenta, čímž centrální banka získala větší prostor k podpoře hospodářského růstu skrze domácí poptávku, zatímco na export země nadále vrhá stín dluhová krize v eurozóně.
Ratingová agentura Fitch nicméně vzápětí snížila zemi rating dlouhodobých závazků v domácí měně o jeden stupeň na „A+“ s odůvodněním zvýšených rizik v důsledku prudké úvěrové expanze spolu s nárůstem úvěrových aktivit „stínového bankovnictví“. Fitch odhadla, že prudký růst úvěrové aktivity vedl k celkovému objemu úvěrů včetně těch neposkytovaných bankami ke konci roku 2012 na 198 procent HDP proti 125 procent HDP na konci roku 2008.
(Zdroj: Bloomberg, čtk)