Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonské QE spustilo příliv kapitálu do emerging markets

Japonské QE spustilo příliv kapitálu do emerging markets

15.04.2013 16:48
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Snahy Japonska oživit hospodářský růst a skoncovat s roky trvající deflací vyhánějí investory z málo vynášejících japonských státních dluhopisů a nutí je hledat vyšší zhodnocení jinde, často na trzích rozvíjejících se ekonomik.

Přesměrování toku prostředků patřících Japoncům a hráčům v jiných zemích vzedmulo ceny akcií, dluhopisů a také měn v zemích jako Turecko, Jižní Afrika či Mexiko. Úsilí o včasný nástup do pozic a rychlost, s jakou se kapitál začal přesouvat, názorně připomínají propojenost současného finančního světa. Náhlý příliv peněz ale některým ekonomikám přináší řadu starostí. Kvůli posilování měny by jim mohl spíš uškodit.

Řada investorů předtím ani žádná aktiva v Japonsku nevlastnila, očekávají ale, že jejich japonští kolegové začnou v reakci na extrémně uvolněnou měnovou politiku doma přesouvat prostředky do zahraničí, a chtějí je tedy předběhnout.

Julian Adams z hedgeového fondu Adelante Asset Management sází na jihoafrické dluhopisy a lokální měnu. „Nakupujeme rand. Víme, že je to jedna z měn, které mají Japonci rádi,“ tvrdí Adams. Za poslední dny rand vůči dolaru posílil o 3 %. V březnu oslabil o 2,3 %.

Japonská centrální banka v lednu zvýšila svůj inflační cíl na 2 %, dvojnásobek dosavadního cíle. Vymanit ekonomiku z vleklé deflace je hlavním úkolem měnové autority, do jejíhož čela byl premiérem jmenován hlasitý zastánce stimulačních opatření Haruhiko Kuroda. V lednu se spotřebitelské ceny v Japonsku meziročně snížily o 0,2 %. Japonský jen od lednové prognózy klesl již o více než desetinu a vůči dolaru se obchoduje blízko psychologicky důležité hranici 100 JPY/USD.

V rámci další stimulace ekonomiky, ohlášené začátkem dubna, bude Bank of Japan (BOJ) nakupovat každý měsíc dluhopisy v objemu 7 bilionů jenů, přičemž objem vládních bondů a dalších cenných papírů ve svém portfoliu hodlá do dvou let zdvojnásobit. Zrušila také omezení splatnosti nakupovaných dluhopisů a průměrná splatnost dluhopisů v bilanci BOJ by se dle nového plánu měla zvýšit na zhruba sedm let ze současných necelých tří let. Podle Deutsche Bank nakoupí Bank of Japan každý měsíc zhruba 70 procent nově emitovaných vládních dluhopisů, čímž stlačí jejich výnosy. 

 
Tah za vyššími výnosy vlil do měn, akcií a dluhopisů v emerging markets novou životadárnou mízu. Ještě v březnu přitom z těchto trhů kapitál odtékal. Akciový index MSCI Emerging Market Equities klesal před ohlášením expanze japonského QE pět seancí v řadě. Od té doby posílil o 2,1 %. V týdnu po ohlášení razantní expanze dluhopisových nákupů přiteklo do fondů specializujících se na dluhopisy rozvíjejících se ekonomik 438 mil. USD, nejvíc od ledna. Vlády emerging markets v minulém týdnu vydaly dolarové dluhopisy za 18 mld. USD, nejvíc za letošní rok.

Banka Nomura odhaduje, že drobní japonští investoři by letos mohli v zahraničí nakoupit aktiva za 30 mld. USD. Loni prodali zahraniční aktiva za 18 mld. USD. „Dopad kroků BOJ je značný. Dramaticky změnil přístup drobných investorů,“ tvrdí Shinji Kadokawa z SMBC Nikko Securities. Japonci podle něj teď budou otevřenější vůči rizikovějším zahraničním cenným papírům. Prodeje listů v podílových fondech v SMBC od zákroku BOJ stouply o 40 %, přičemž nejlépe se dařilo fondům investujícím za mořem.

Někteří analytici jsou ale vůči tezi o radikálním obratu směrem k emerging markets skeptičtí. Ne všechny země také příliv prostředků na své finanční trhy vítají, jelikož si nepřejí přílišné posilování svých měn. Kroky směrem k omezení kapitálových toků loni podnikla například Brazílie. Minulý týden před přílišnou volatilitou na měnových trzích varoval šéf turecké centrální banky Erdem Basci. Jednalo se prý o signál, že banka další posilování liry nedovolí a přistoupí k intervencím. Obavy ohledně vývoje směnného kurzu vyjádřila i chilská vláda.

(Zdroje: WSJ, Trading Economics, Reuters)


Čtěte více:

BoJ s novým šéfem překonala očekávání trhu, rozšíří QE na dvojnásobek
04.04.2013 8:17
Haruhiko Kuroda po dvou týdnech v čele japonské centrální banky oznámi...
Abenomika a Asie
08.04.2013 18:03
Ekonomická agenda japonského premiéra Šinzó Abeho – přezdívaná „abenom...
Bank of Japan si jde odhodlaně za svým (inflačním) cílem. Pomůže si vyšší prognózou?
12.04.2013 9:41
Japonská centrální banka, která minulý týden nově pod vedením Haruhiko...
Japonsko ukáže, jak vypadá Fed na steroidech
12.04.2013 12:49
Minulý týden ohlásila japonská centrální banka, že provede jednu z nej...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2025
12:02Český veřejný dluh stále mezi nejnižšími v EU
11:02Švýcarský výrobce léků Roche v USA investuje 50 miliard USD a vytvoří nová místa
10:16Nejistota na amerických akciích pokračuje  
9:10Rozbřesk: Další krutý omyl Donalda Trumpa a trhy opět padají
8:51Trump útokem na předsedu Fedu zvyšuje na trzích nervozitu, Patrie aktualizuje doporučení na akcie KB  
8:34Aktualizace cílové ceny KB: Tržní ocenění férově odráží ziskové vyhlídky a štědrou dividendu banky, trh nyní nabízí lepší příležitosti  
6:07Odejde Powell?
21.04.2025
17:27Když ECB snižuje sazby, měl by Fed?
17:02Velikonoční Wall Street pod tlakem. Trumpovy útoky na předsedu Fedu znepokojují investory, pomlázku si odnášejí těžaři zlata  
14:45Co radí Buffett během tržních turbulencí? Udržte si hlavu na krku a budete odměněni
12:03O co jde ve sporu mezi Trumpem a Harvardem?
9:10Mester: Fed by měl vážit, co je vlastně nyní v jeho moci
9:05Peking varoval před obchodními dohodami s USA, které by poškodily Čínu
9:03Trump vyjádřil naději, že Ukrajina a Rusko tento týden uzavřou dohodu
8:51Trump věří v dohodu mezi Ukrajinou a Ruskem již tento týden, americké futures jsou v červeném  
20.04.2025
9:38Víkendář: Pro Američany je snazší obviňovat cizí země, než brát vážně své domácí problémy
19.04.2025
9:35Víkendář: Kdo má pravdu ve sporech o cla?
18.04.2025
17:17Zachrání trh „likvidita“?
13:31Perly týdne: Dedolarizace a Fed neochotný sanovat důsledky hloupé obchodní války
9:53Zisk Netflixu v prvním čtvrtletí stoupl o 24 procent, překonal očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data