Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
KIT digital po restrukturalizaci letos počítá se ziskem 2,4 mil. USD a tržbami 120 mil. USD. Heiland zůstane CEO

KIT digital po restrukturalizaci letos počítá se ziskem 2,4 mil. USD a tržbami 120 mil. USD. Heiland zůstane CEO

13.05.2013 15:29, aktualizováno: 13.5. 15:34
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Aktualizováno

Společnost KIT digital, která se donedávna obchodovala na pražské burze a která prochází restrukturalizací v rámci bankrotové ochrany pod kapitolou 11 amerického obchodního zákoníku, zveřejnila vůbec první odhady letošních finančních výsledků. Podle nich by měl ozdravený nástupce KITu, který může se souhlasem soudu do několika týdnů vyjít z bankrotového řízení, letos hospodařit s čistým ziskem 2,4 mil. USD a tržbami 120 mil. USD. Jedná se o první čísla, která KIT vydal po listopadu minulého roku, kdy vyšly najevo nesrovnalosti v předchozích účetních výkazech, které otřásly důvěrou akcionářů ve výkony společnosti.

Management KIT digital, sídlící v New Yorku, požádal o ochranu před věřiteli 25. dubna po dohodě s trojicí největších akcionářů (Prescott Group Capital Management LLC, JEC Capital Partners LLC a Stichting Bewaarder Ratio Capital Partners). Ti se rozhodli společnost, sužovanou žalobami a následky předchozí bujaré akviziční politiky, kapitálově podpořit, uhradit dosavadní zajištěné i nezajištěné závazky a vydělávající zdravé jádro vyčlenit do nové entity pojmenované Piksel.

Piksel bude zahrnovat dceřiné společnosti Ioko 365, Polymedia, Kewego, Multicast/KDA a Megahertz, které nyní KIT 100% ovládá a jejichž chod soudním řízením ovlivněn nebyl. Zveřejněná prognóza finančních výsledků za letošní rok staví na předpokladu, že pět zdravých dcer KITu vydělává od začátku roku na sebe a nezatěžují je dluhy matky. Ty budou uhrazeny z finanční injekce 25 mil. USD, kterou KITu poskytnou tři největší akcionáři. Další 3 miliony od nich společnost dostane na pokrytí výdajů spojených s bankrotovým řízením. Za to trojice zachránců obdrží 100% balík v nově vzniklém Pikselu, přičemž stávajícím akcionářům společnosti KIT digital nabízí účast v Pikselu prostřednictvím warrantů emitovaných ke každé akcii KITu. Podle zájmu investorů potom trio přizpůsobí svou majetkovou účast v Pikselu.

Finanční prognóza, kterou management KITu předložil jako doplněk k restrukturalizačnímu plánu představenému 8. května, v příštím roce počítá se 4% růstem tržeb na 130 mil. USD a téměř se zdvojnásobením zisku na 4,3 mil. USD. KIT digital za celou svou existenci nikdy v zisku nebyl. Podle předběžné rozvahy by celková aktiva Pikselu by měla činit 96,5 mil. USD, z čehož na hotovost a hotovostní ekvivalenty připadne 11 mil. USD.

Zvrat v hodině dvanácté

Problémy společnosti vypluly napovrch 19. listopadu 2012, když ohlásila, že auditní výbor odhalil možné nesrovnalosti v účetnictví, které mohly zkreslit dříve publikované výsledky firmy za roky 2009 až 2011 a možná i ty za 1Q a 2Q 2012. Firma pak odsunula oznámení výsledků za 3Q12, zahájila jednání s věřiteli a začala rozprodávat majetek a hledat nové zdroje kapitálu. Obchodování akcií KIT digital následně skončilo na americké burze Nasdaq k 21. prosinci 2012 a pražská burza ve stejný den také ukončila obchodování titulu v segmentu START. Titul se téhož dne přesunul na mimoburzovní trh OTC Pink Sheets, kde se obchoduje dodnes.

Po stažení z Prahy zbylo v Česku mnoho investorů, kteří si akcie KITu ponechali, avšak měli velmi omezené možnosti dozvědět se víc o budoucnosti své investice. Jejich zájmy zastupuje občanské sdružení KIT digital Active Investors, které vzniklo na počátku roku 2013 a navázalo úspěšně komunikaci přímo s vedením KIT digital, konkrétně s výkonným ředitelem Peterem Heilandem, který do představenstva nastoupil loni v létě.

Heiland si firmu vzal do parády od srpna 2012, kdy byl představenstvem zvolen jako dočasný výkonný ředitel. Předtím nakoupil přes 4,3 milionu akcií v rozmezí 3,0-4,6 USD za kus. Dnes je prostřednictvím fondu JEC Capital Partners, jehož je jednatelem, se 7,7% podílem druhým největším akcionářem KITu. Akcie společnosti v pátek na OTC trhu uzavřely u 0,3 USD za kus.

Po svém příchodu se Heiland, který už dokázal úspěšně vyvést z bankrotu několik firem, nestačil divit, v jakém stavu firmu bývalý management v čele Isazou Tuzmanem zanechal. „Bylo to daleko horší, než jsem čekal,“ svěřil se Heiland v telefonickém rozhovoru ze zástupci sdružení českých akcionářů. Nešlo jen o špatně vedené účetnictví, ale i o extrémně nevýhodně uzavřené akviziční či licenční smlouvy, které společnost táhly ke dnu. KIT měl navíc na krku hromadnou žalobu akcionářů dožadujících se nového auditu minulých hospodářských výsledků. Tuzman, který dosud v KITu drží 3,8 %, loni v květnu prodal 677 tisíc kusů akcií.

Záchranná operace

Nový ředitel se začal postupně zbavovat dcer, které nezapadaly do jádrového byznysu firmy, a ve snaze osekat náklady propustil polovinu zaměstnanců zbylých poboček. Ani to však nestačilo. „Rekalkulace finančních výkazů při tomto typu machinací je velmi nákladná a časově extrémně náročná. Trvala by nám dva roky a stála miliony dolarů a přidaná hodnota pro akcionáře a firmu by byla nula. Kapitola 11 se pro nás stala jediným možným východiskem,“ sdělil českým akcionářům Heiland.

„Piksel bude úzce zaměřen, bude ziskový a bude bez dluhů,“ vypočítává Heiland faktory, které by podle něj akcionáři KITu měli zvážit při rozhodování o využití warrantů na nákup akcií restrukturalizované firmy. Jejich distribuce začne ihned po schválení restrukturalizačního plánu newyorským bankrotovým soudem. Heiland k Pikselu dodal, že má mnohem větší potenciál, než co by napovídala současná tržní kapitalizace KITu (kolem 18 mil. USD). V restrukturalizované firmě hodlá působit dlouhodobě, aby se mu investice do akcií KITu vrátila.

Rozhodování čeká i členy českého sdružení akcionářů. To se za několik měsíců svého působení rozrostlo na víc než 350 účastníků, kteří dohromady disponují něco přes 5 miliony akcií. To jim v KITu dává podíl 8,3 %. Hlavním úkolem je komunikace s vedením společnosti a distribuce informací členům sdružení.

Dosavadní působení nového vrcholového managementu KIT digital a plán restrukturalizace hodnotí sdružení vesměs pozitivně. „Výbor sdružení po prvním prostudování plánu na reorganizaci KIT digital podporuje základní koncept tohoto návrhu ze dne 8.5. 2013. Vzhledem k tomu, že doposud nebyla představena žádná jiná alternativa, je tato cesta určitě lepší než vyhlášení definitivního bankrotu dle kapitoly 7. Plně doufáme, že soud podpoří předložený plán, který zaručuje plné vyrovnání veškerých závazků KIT digital a všem akcionářům umožní podílet se za určitých podmínek na další podnikatelské činnosti společnosti Piksel,“ uvádí se v dnešním prohlášení KIT digital Active Investors.

Sdružení také s opatrným optimismem přijalo ekonomické prognózy na rok 2013, 2014 a 2015, které jsou součástí plánu reorganizace. „Poprvé od vzniku KIT digital se snad dočkáme plusových hodnot u položky zisku. CEO Heiland má s restrukturalizací prodělečných firem bohaté zkušenosti a stojí za ním slušné výkony. Jelikož i lidé z vrcholového vedení do akcií KITu nainvestovali, mají velkou motivaci postavit firmu na nohy," sdělil serveru Patria Online jeden ze zakladatelů sdružení.

Jako pozitivní signál vidí i účast KITu na dubnovém veletrhu digitálních technologií přenosu videa NABSHOW v Las Vegas. Společnost zde představila dva nové produkty – KIT Cloud a 2Si, kterými dokázala ohromit přítomné odborné publikum. 2Si má být inovativní aplikací pro vícekanálovou distribuci videa, jejíž cílovou zákaznickou skupinu mají tvořit síťoví operátoři a vysílací společnosti. KIT Cloud zaujal schopností zprostředkovat přes internet zážitek televizního vysílání. Zástupci KIT digital se na veletrhu ujali moderování několika panelů.

Nejbližším konkurentem KITu v úzce specializovaném odvětví IP videopřenosů a jejich distribuce na nejrůznější mediální platformy je americká společnost Brightcove se zhruba 300 zaměstnanci. V uplynulých čtyřech kvartálech firma zaúčtovala tržby 93 mil. USD a čistou ztrátu 14 mil. USD. Trh ji momentálně oceňuje na 218 mil. USD.

 
(Zdroje: KIT Digital, KIT digital Active Investors, YahooFinance, WSJ, American Legal Claim Services)


Čtěte více:

KIT digital (až -76 % v USA, v Praze zastaveno): Naše výsledky za 2009 až 2Q12 jsou chybné, řešíme nedostatek hotovosti
22.11.2012 8:19
Management KIT digital objevil chyby a nesrovnalosti v účetnictví zne...
KIT digital – Firmu čekají těžké časy, akcionářům hrozí enormní naředění (snížení cílové ceny)
22.11.2012 15:40
Společnost KIT digital včera v noci oznámila zjištěné chyby v účetnic...
KIT digital skončí i v Praze. Naposledy se bude obchodovat ve čtvrtek. Akcie -35 % (+komentář)
19.12.2012 14:00
Stažení akcií KIT digital z amerického trhu Nasdaq, k němuž dojde již ...
Akcie KIT digital nezmizely. V tichosti se přesunuly na „šedý“ trh OTC
21.12.2012 17:22
K dnešnímu otevření pražské burzy i americké akciové burzy Nasdaq si...
Australská Invigor žaluje KIT digital o 15,2 mil. AUD, bývalá dcera představila novou strategii a jméno
10.01.2013 11:42
Australská skupina Invigor se rozhodla zažalovat KIT digital o částku ...
KIT digital požádá o bankrotovou ochranu. Ziskové dcery spojí do nové firmy. Akcie -30 %
17.04.2013 9:01
Americká společnost KIT digital po dohodě s trojicí největších akcioná...
KIT digital žádá úřady o bankrotovou ochranu. Dluží asi 12,5 milionu dolarů
26.04.2013 13:07
Americká technologická společnost KIT digital (0,30 USD, 11,11%) požád...

Váš názor
 • gdepak jsem to
  13.05.2013 16:28

  samé jenom slyšel? Aha, už si vzpomínám... při vydání inzerátu na IPO. Prdím smích a nemohu to zastavit :-)))))
  Jesse
 •  
  13.05.2013 16:09

  a na cem se chces spalit?? Na tech 0,41centu na akcii??Hmmm
  Vata
  •  
   13.05.2013 16:18

   Tak ono nejde o to jestli to stojí 0,41 nebo 0,01. Jde o to kolik do toho vrazíš. A nezapomínejme, že ještě musíš koupit akcie původního KITD abys mohl koupit waranty, takže připočíst dalších min. 0,2.
   fojta
 •  
  13.05.2013 16:07

  udělej si svuj domácí úkol a pomož si sám.
  db
 •  
  13.05.2013 15:58

  Tak jestli to dobře chápu, tak když si ted´koupim v améru akcie KITD a na základě jejich držení nakoupím nějaký waranty za 0,41 za kus, tak se stanu akcionářem Piksly a za pár let na tom vydělám balík.Takhle to čtu já, ale připadá mi to nějaký jednoduchý a už jsem se na KITu hodně spálil. Co o tom soudíte ???
  fojta
  •  
   13.05.2013 16:22

   Někdo dluží pouhých 12,5 mil. US, tržby má 120 mil, předpokládejme. ,že platy zaměstnanců činí max. 15 mil US, provize 3 největším akcionářům činí 60 mil. US, nějaké drobné na reprezentaci a zbyde 2,5 mil.
   Jezdec.
   • Myslitel Jezdec
    13.05.2013 16:55

    Koumák vychtralý :o)). Tebe hned jen tak někdo neobjede.
    zzzzz
Aktuální komentáře
20.06.2021
8:35Víkendář: Dolar, mezinárodní obchod a pád zlatého standardu
19.06.2021
15:13Většina Němců a Nizozemců to neví, ale stále financují zbytek eurozóny
7:46Víkendář: Na prahu technologického boomu?
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů
17:57Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
17:51CNBC: Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord
17:45Jestřábí Bullard poslal Wall Street ještě níže. Dolar je nejvýše od jara  
16:58Postupný růst sazeb lepší nežli šoky. Makléř Patrie říká, jak si trhy vyložily jestřábí Fed
15:37ECB prodloužila bankám úlevy u pákového poměru až do března 2022
14:47Palivo ze sopečných emisí a elektro. Výrobci závodních aut hledají řešení pro svou budoucnost
14:23Do dozorčí rady ČEZ míří podle SeznamZprávy bývalý ministr dopravy Dan Ťok
12:45Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
12:38Skupina UDI spustí dobrovolný odkup akcií UDI CEE z trhu START pražské burzy. Nabídne 560 korun za akcii
11:59ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:56Fidelity: Proč to budou mít komoditní akcie v budoucnu jednodušší než akcie technologických firem?
9:18Rozbřesk: Trhy Fedu věří, dlouhé výnosy padají, koruna ztrácí
8:52UDI spouští od pondělka dobrovolný odkup akcií a O2 dnes bez nároku na dividendu  
6:07Investiční tip Citigroup - Sázka na výnosy  
17.06.2021
22:10Wall Street zakončila nerozhodně, AMD +6 %  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data