Akcie společnosti (428,85 USD, -3,38%) včera zažily další větší výprodej a odepsaly 3,4 %. O téměř stejné procento si naproti tomu během včerejší seance na Wall Street polepšil internetový gigant (915,89 USD, 3,25%), který se dostal na 915 USD za akcii a poprvé překonal hranici 300 mld. USD tržní kapitalizace. Kontrast ve vývoji obou titulů podtrhlo včerejší představení předplatitelské služby Googlu All Access, v jejímž rámci mohou uživatelé za necelých 8 dolarů měsíčně získat přístup k široké škále hudební produkce. tak pronikl do rychle rostoucího odvětví streamovacích služeb, které představují alternativu obchodu iTunes, s nímž před deseti prorazil .
Applu včera nepomohla ani zpráva, podle níž řada hedgeových fondů a větších institucionálních investorů v prvním kvartále letošního roku pokračovala v trendu nabraném už loni a omezovala držbu akcií společnosti ve svém portfoliu.
K redukci se odhodlal například Appaloosa Management Dabivda Teppera, když v 1Q13 snížil podíl v Applu o 40 %. Krom toho prodal téměř 30 % svých akcií v pojišťovací skupině (45,58 USD, -1,09%). Tiger Management Juliana Robertsona učinil radikální řez a akcií se zbavil úplně. Na konci loňského roku měl v portfoliu přes 42 tisíc akcií společnosti s nakousnutým jablkem v logu. Fond Tiger Global v minulém kvartále prodal 260 tisíc akcií, a zbavil se tak tří čtvrtin své pozice. Redukoval podíly i v internetových titulech (266,56 USD, -0,66%) (o 28 %) a (27,34 USD, 2,63%) (komplet).
„Stejně jako všichni ostatní čekám na to, jak se vyjádří. Chystají něco revolučního? Nebo mají něco evolučního. Pokud je to evoluční, čekají je problémy,“ prohlásil Tepper v rozhovoru pro CNBC. Shrnul tak hlavní příčinu odlivu přízně investorů, který trvá od září loňského roku.
Jedním z nových produktů, jejichž představení by se uživatelé mohli dočkat letos, jsou chytré náramkové hodinky. Stejně jako smartphony iPhone nebo tablety iPad mají používat operační systém iOS. Zdroj agentury Bloomberg tvrdí, že na vývoji „vytuňených“ hodinek pracuje v Applu okolo stovky vývojářů a designérů. Společnost již podala 79 patentů, které obsahují slovo "zápěstí".
Přístroj by měl telefonovat a pomocí navigace ukazovat směr. Součástí výbavy má být také krokoměr nebo senzory pro monitorování tělesných funkcí, jako je například puls. Prozatím není jasné, zda hodinky budou fungovat zcela samostatně, nebo budou sloužit jen jako příslušenství pro iPhony nebo iPady. Otázkou zůstává, jestli se bude jednat o revoluční produkt. Na trhu už je několik výrobců, kteří je ke smartphonům nabízejí.
se s novými hodinkami postaví proti brýlím Glass od Googlu, které se také mají začít prodávat do konce letošního roku. Obě společnosti budou podle všeho v budoucnu křížit kordy víc a víc, jak to naznačuje souboj v hudebním segmentu.
Mezi a nahrávacími společnostmi zpočátku příliš lásky nepanovalo, zejména kvůli tomu, že internetový vyhledávač stahování chtivé uživatele naváděl na známé pirátské servery. Nakonec se ale internetový gigant s hudebním průmyslem dohodl a zaútočil v segmentu předplatitelských služeb, který sice zatím tvoří jen 10 % trhu s digitálními nahrávkami, ale rychle roste. Měsíční poplatky za neomezený přístup k hudebním archivům nyní odvádí 20 milionů lidí.
Spouštěcí cena Googlu je o dva dolary nižší než u konkurenčních firem typu Spotify či Rdio. Zaváděcí nabídka ale platí jen do konce června. Není jasné, jakou část příjmů si ponechá a jaké půjde nahrávacím společnostem a interpretům. Ti si v minulosti vždy nárokovali vysoké podíly, což vede některé analytiky ke zpochybnění životaschopnosti obchodního modelu firem jako Spotify.
se mezitím koupe v přízni investorů. Ty tam jsou strachy, že společnosti nezvládne přechod na mobilní platformy a klesnou jí tržby z reklamy. Nenaplnily se ani obavy, že pozornost uživatelů, a tedy i reklamní příjmy, Googlu přetáhne (26,6 USD, -1,74%). Akcie společnosti za posledních 10 měsíců posílily o neuvěřitelných 60 %. Od začátku roku připisují přes 26 %.
„Google má neskutečný lidský kapitál – jedny z nejlepších programátorů v odvětví, což je důležité, jelikož růst příjmů z jádrového byznysu zpomaluje,“ tvrdí Colin Gillis z BGC Partners.
(Zdroje: CNBC, FT, Bloomberg, MobilMania.cz)