Provozní zisk německé energetické skupiny (27,39 EUR, -0,85%) za první tři měsíce roku sice klesl o 4,2 procenta na 2,30 miliardy eur, ale stále předčil konsensus 2,25 miliardy eur. Přispěly k tomu mimo jiné rostoucí náklady na emisní povolenky, které musí energetika od začátku roku třeba hradit v plné výši. Firmě uškodily i stagnující ceny energií pro velkoodběratele a nižší marže ve výrobě energií. Pro letošní rok navíc podle energetické komodity nic dobrého nečeká.
Zisk skupiny před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) za první tři měsíce letošního roku ve srovnání s minulým rokem klesl o tři procenta na 3,04 miliardy eur. I v tomto případě tak mírně překonal odhady analytiků v průzkumu agentury Reuters, kteří počítali s částkou 3,02 miliardy eur. Čistý zisk z pokračujících operací potom dosáhl 1,30 miliardy eur, zatímco analytici očekávali výsledek 1,20 mld. EUR.
je druhým největším energetickým koncernem v Německu. Působí i v České republice, kde je nejsilnějším hráčem na trhu s plynem. Společnost po výsledcích potvrdila svůj celoroční výhled počítající mimo jiné s provozním ziskem 5,9 miliardy eur a ziskem z pokračujících operací na úrovni 2,4 miliardy eur.
RWE zároveň podle dnes zveřejněné zprávy společnosti neočekává, že letos prodá svou divizi pro průzkum nalezišť ropy a plynu (DEA). O záměru prodat celou divizi společnost informovala v březnu. Podle tehdejších odhadů analytiků by z prodeje mohla získat zhruba 4,6 miliardy eur.
Pokles cen energetických komodit a nijak růžový výhled pro elektřinu
Německý energetický gigant spolu s výsledky varoval před pravděpodobným poklesem cen většiny energetických komodit v letošním roce. „Zvláště ceny energetického uhlí budou pod úrovněmi z roku 2012,“ uvedla společnost RWE. Ceny energetických komodit podle firmy tlačí níže především nižší ceny emisních povolenek EU, které se promítají do ceny elektřiny, a vyšší výkon obnovitelných zdrojů energie.
„Výhled pro energetické komodity a elektřinu je podobný jako v případě energetik E.ON a ČEZ. Nižší ceny uhlí přímo ovlivňují základní cenu silové elektřiny (baseload) – 1% pokles ceny energetického uhlí zhruba vede k 1% poklesu ceny silové elektřiny. V tomto prostředí ve střední Evropě trpí především ziskové marže společností nepoužívajících energetické uhlí jako hlavní zdroj své produkce elektřiny. Příklady těchto společností jsou Verbund, Fortum a ČEZ,“ uvedl Tomáš Sýkora, analytik Patria Direct. Dodal, že nyní nevidí důvod pro růstové vzedmutí cen elektřiny v následujících měsících. V současném tržním prostředí potom doporučil sledovat akcie polské energetiky PGE, které by mohly překonat svou sektorovou konkurenci.
Analytici Credit Suisse minulý týden varovali před riziky na dolní straně prognóz ziskovosti společností Verbund, ČEZ, RWE, E.ON nebo Fortum kvůli přetrvávajícímu tlaku na ceny elektřiny a vzdálené vidině nápravy trhu emisních povolenek poté, co europoslanci smetli ze stolu návrh EK na snížení převisu nabídky odkladem aukce povolenek. Analytici Moody’s v pondělí kvůli nelepšícím se vyhlídkám pro ceny elektřiny snížily výhled ratingu skupiny ČEZ.
RWE v letošním roce neočekává výraznou meziroční změnu poptávky po elektřině na svých klíčových trzích v domácím Německu, Velké Británii nebo Nizozemsku. V případě dodávek plynu potom RWE očekává pozitivní celoroční bilanci díky chladnějšímu začátku roku. Z regionu východní Evropy očekává mírný růst poptávky po elektřiny v Polsku, a naopak mírný pokles v Maďarsku. V dlouhodobějším výhledu ale varuje, že rostoucí efektivita využívání energií omezí poptávku po energiích.
Více než slova ale o nelepšícím se výhledu pro energetické společnosti hovoří fakt, že RWE v prvním kvartále zrychlila předprodej své produkce pro následující roky. Ke konci března měla společnost podle dnešní prezentace pro investory předprodáno více než 90 procent letošní produkce elektřiny, dále navýšila předprodej produkce roku 2014 nad 70 procent a pro rok 2015 na 40 procent. Loni přitom byly touto dobou předprodeje pro následující rok jen na 60 procentech a pro produkci za dva roky na 30 procentech. Společnost RWE tak zřejmě neočekává blízký odraz cen elektřiny ode dna.
Pro srovnání, ČEZ minulý týden uvedl, že má již ze své produkce elektřiny pro rok 2014 předprodáno asi 63 procent při ceně zhruba 47,7 EUR/MWh, pro rok 2015 je to 39 procent za cca. 45 EUR/MWh a pro rok 2016 potom asi 15 procent produkce při ceně 43 EUR/MWh. Na německém velkoobchodním trhu se nyní cena silové elektřiny pro rok 2014 na 38,80 EUR/MWh, pro rok 2015 na 38,50 EUR/MWh a pro rok 2016 se elektřina prodává za 38,45 EUR/MWh.
(Zdroj: ČTK, Bloomberg, RWE)