Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína se bojí systému západních vykořisťovatelů

Čína se bojí systému západních vykořisťovatelů

27.05.2013 18:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínský prezident Si Ťin-pching musí řešit starý konflikt, který nyní může odvrátit pozornost i od jeho snah o reformy. Příčinou je dlouhá esej profesorky práva Jang Siao-čching, která se rychle stala středem pozornosti a byla doporučena ke studiu i členům strany. Profesorka v ní kritizuje ústavní systémy a ty, kteří posun tímto směrem podporují i v Číně. Západní systémy podle ní na povrchu vypadají tak, že podporují svobodu lidí a demokracie, „v podstatě jde ale o diktátorské režimy“. Politické systémy západních zemí tak sice proklamují svobodu jedince, ve skutečnosti ale v čele těchto parlamentních demokracií stojí ti, co lid vykořisťují. Zastánci tohoto systému v Číně se pak snaží o to, aby v zemi zavládl kapitalismus, zvýšil se vliv „mezinárodních sil“, byla zrušena vazba mezi armádou a stranou a mezi lidem a stranou. Celkově tak jde o konspiraci, která má poškodit čínský lid a socialismus.

Podobné pranýřování budí obavy. Připomíná ideologické útoky, ke kterým docházelo během neklidného a často násilného období, kdy spolu zápasila levice a reformátoři, kteří ale namísto útoků požadovali dialog. V dnešní době byla očekávání reformátorů vysoko, protože dosáhli velkého pokroku. Příkladem je oblast korupce, či snaha o decentralizaci ve vybraných oblastech politického rozhodování. Tyto úspěchy ale zároveň vytvořily impulz pro radikálnější levici, o níž se někteří domnívali, že již neexistuje. Ta nyní útočí za pomoci podobných úvah, jako té od Jang Siao-čching.

 
Předchozí prezidenti se s podobnými problémy vypořádali každý po svém. Ťiang Ce-min je stavěl proti sobě a střídavě podporoval oba tábory. Jeho reformy se ale zaměřovaly zejména na ekonomiku a rozšiřování členů strany na manažery a vedení firem. Chu Ťin-tchao zatlačil oba tábory do rohu a jejich vliv na politiku byl limitovaný. Jeho reformy byly ale velmi omezené, šlo spíše o upevňování pozic. Si Ťin-pching je jiný. Jedná náhle a často překvapivě, provádí více reforem. Vyhýbá se ideologickým prohlášením, která by ho stavěla na jednu či druhou stranu sporu. Ten mu zatím nesvazuje nohy, ale stejně bude muset najít způsob jak ho řešit. Možná velmi brzy. Sám chápe, že se Čína změnila a s tím i způsob reforem.

(Zdroj: WSJ)


Čtěte více:

EU chce účinnější zbraně do obchodní války s Čínou
11.04.2013 16:25
Evropská unie usiluje o rozšíření svých pravomocí v oblasti vnějších o...
Čang Mo-nan: Jak kontrolovat čínskou měnu
02.05.2013 17:38
Je nesporné, že Čína vydává příliš mnoho měny. Důvody tohoto masivního...
Široko daleko žádný manipulátor
15.05.2013 7:58
Japonsko letos sáhlo po ještě agresivnější politice namířené na podpor...
Čínská e-tailová revoluce
15.05.2013 17:52
Když přemýšlíte o centrech technologických inovací, ze všeho nejdříve ...

Váš názor
  • proč se bojí?
    28.05.2013 11:14

    Aby čínským vykořisťovatelům někdo nelezl do zelí?:-)) že to zrovna říkají ti největší vydřiduši a synové Mao tse Tunga :-))
    Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y