Čína sice polyká velkou část nahromaděných zásob světové mědí, ale produkce nových dolů živí pokračující převis nabídky tohoto kovu na komoditním trhu a stěžuje těžařům život. Své by o tom mohl vyprávět významný producent mědi (8,93 GBP, -2,40%), který po slabých kvartálních výsledcích a nejistém slovním výhledu padá až o 5 procent.
, jejíž kontrolní balík akcií drží čilská rodina Luksicova, vykázala za první pololetí propad čistého zisku o 39 procent na 395 milionů dolarů a její zisk na akcii 0,401 dolaru tak zaostal za konsensem trhu na úrovni 0,469 dolaru. Zisk EBITDA za šest měsíců propadly o 31 procent meziročně na 1,28 miliardy dolarů, zatímco trhu podle průzkumu agentury Bloomberg čekal 2,85 miliardy dolarů.
Tržby za první pololetí Antofagastě klesly o 12 procent na 2,78 miliardy dolarů a byly také pod konsensem na úrovni 2,85 miliardy dolarů. Firma totiž byla podmínkami na trhu donucena prodávat svou produkci o 16 procent laciněji než ve stejném období loňského roku – zatímco loni prodávala jednu libru mědi 3,65 dolaru, v letošním prvním pololetí to již bylo 3,15 dolaru za libru. Hotovostní náklady produkce přitom vzrostly za stejné období o 15 procent na 1,76 dolaru za libru mědi.
Jedinou pozitivní zprávou pro akcionáře je navýšení pololetní dividendy Antofagasty o necelých 5 procent meziročně na 8,9 centů na akcii. Firma, jejíž pololetní produkce mědi dosáhla 346 tisíc tun následně také potvrdila svůj celoroční cíl produkce na úrovni 700 tisíc tun mědi.
Akcie společnost obchodované na londýnském trhu od začátku letošního roku propadly již o více než 30 procent. Dnes titul v úvodu obchodování padal o 5 procent až na 8,65 GBP, ale nyní koriguje ztráty pod 3 procenta a vrací se na 8,9 GBP.
Převis nabídky a tisíce tun v zásobě
Ceny mědi se sice v poslední době odrazily od svého dvouletého dna spolu s vidinou oživení světové ekonomiky a se zprávami o rostoucí spotřebě tohoto kovu v Číně. Podle analytiků však trhy nejhorší za sebou ještě nemá.
Zásoby mědi v Číně od prvního kvartálu letošního roku klesly již o půl milionu tunu asi na 512 tisíc tun, což komoditní trhy naplnilo optimismem. V celosvětovém měřítku dosáhl za stejné období pokles zásob mědi asi 400 tisíc tun a na konci července tak byly zásoby na úrovni 0,826 milionu tun mědi.

Radost ale kazí fakt, že na trhu s mědí nadále pokračuje situace, v níž nabídka výrazně převyšuje poptávku. Podle dat agentury Bloomberg bylo na světovém trhu jen ve 2Q nabízeno o 195 tisíc tun mědi více než bylo poptáváno. Za první celé pololetí potom převis nabídky dosahoval 338 tisíc tun.

„Za většinou převisu nabídky stojí doly nově otevírané navzdory relativně slabé poptávce. Ačkoliv ceny mědi v poslední době předvedly rally ze svých nejslabších úrovní od roku 2011, nová nabídka na obzoru může být silnější než vidina zlepšujících se ekonomických ukazatelů ze světa,“ varovali dnes Kenneth Hoffman a Andrew Cosgrove, analytici Bloomberg Industries.
jim ve svém výhledu víceméně dala zapravdu. „Prostředí na trhu s mědí zůstane obtížné,“ uvedla firma dnes spolu s výsledky. Dodala, že hodlá nadále silně hlídat nákladovou stranu své produkce a bude zvažovat své rozvojové projekty.
(Zdroj: , Bloomberg, MarketWatch)