Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Břidlicová revoluce v Číně: těžší než se čekalo

Břidlicová revoluce v Číně: těžší než se čekalo

05.09.2013 12:56
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Nizozemsko-britský ropný koncern Royal Dutch Shell začal s testováním čínských ložisek břidlicového plynu už před dvěma lety. Zdálo se to jako příležitost, kterou si nelze nechat ujít. Podle statistik má Čína největší zásoby uhlovodíků ukrytých v břidlicových formacích, zároveň je největším konzumentem energie, a vláda navíc rozvoj domácí těžby plynu podporuje.

Jenže jak už to tak s podobnými projekty bývá, Shell a jeho místní partner, státní China National Petroleum Corp (CNPC), se pustili do většího rizika, než by jim asi bylo milé. Drsný terén, chybějící infrastruktura a těžká dostupnost ložisek staví těžařům do cesty velké překážky. Oblast, v níž vrtné práce probíhají, je tak hustě obydlená a půda tak intenzivně obdělávaná, že těžební věže od domů či zeleninových políček odděluje jen pár desítek metrů. Lidé z okolí vrtných souprav si stěžují na hluk, prach a rizika kontaminace vody. Shell musí obyvatelům a obcím vyplácet kompenzace.

Čínská zkušenost Shellu, který má v zemi vůči jiným ropným společnostem náskok, ukazuje na to, že zopakovat úspěch břidlicové revoluce ve Spojených státech nebude lehké. I když se většími břidlicovými zásobami plynu může krom Číny pochlubit také Argentina a Alžírsko, jejich využití bude pro těžaře daleko náročnější než v Texasu či Pensylvánii.

V řadě zemí s velkým potenciálem chybí infrastruktura, voda na frakování a také subdodavatelé s moderním vybavením. Jiné státy, například Francie nebo Česko, se vůči technikám hydraulického štěpení a horizontálního vrtání staví a priori odmítavě. Další komplikaci představují vlastnická práva. Ve Spojených státech majitelé pozemků zpravidla vlastní i plyn či ropu pod zemí, jinde jsou suroviny ukryté pod povrchem považované za bohatství státu. Obyvatele z okolí vrtů tak nic nemotivuje k tomu, aby těžbu podporovali.

Za poslední 3 roky přišel Shell na 19 vrtech o víc než 500 pracovních dnů vinou spontánních občanských protestů, většinou kvůli peněžním kompenzacím. Podle společnosti jsou vrtné práce na začátku a je příliš brzy na zhodnocení jejich úspěšnosti. Hloubení vrtů prý probíhá podle harmonogramu. Na rozvoj nekonvenčních ložisek v Číně Shell vydává 1 mld. USD ročně.

Podle těžařů jsou čínské formace obtížněji zvládatelné, a navíc často leží ve větší hloubce než ty americké. Riziko představuje i zatím nedokončená regulace frakování. V rámci boje s inflací musí být plyn prodáván za státem nastavené ceny, což může omezovat ziskovost. Shell i další giganti přesto věří, že rostoucí energetická spotřeba, velké zásoby a tlak státu na posun energetického mixu ve prospěch čistších zdrojů jim budou hrát do karet.

Peking frakování podporuje, jelikož se s jeho pomocí snaží snížit závislost na vysoce znečišťujícím uhlí a na dovozech plynu. Cílem je do dvou let zvýšit podíl zemního plynu v energetickém mixu na 8 %, oproti zhruba 4 % v roce 2010. Ještě ambicióznější metu vláda nastavila pro těžbu břidlicového plynu: z loňské nuly by se měla do roku 2015 vyšplhat na 6,5 mld. m3. To je víc, než kolik ročně spotřebovává Slovensko.

Státní geologové odhadují vytěžitelné zásoby břidlicového plynu v Číně na 25 bilionů metrů krychlových, zatímco americká Energetická informační agentura je odhadla na 36,1 bilionu kubíků. V obou případech je to více než zásoby v USA, které se odhadují na 24,4 bilionu kubíků.

Pro Shell Čína představuje příležitost dohnat zameškaný boom ve Spojených státech. V čele americké břidlicové revoluce kráčeli menší, mrštnější hráči. Když se o ložiska začaly zajímat velké koncerny, byly už nejlepší bloky rozebrány. O těžbu z břidlic se v Číně pokouší i konkurenční ConocoPhillips a Chevron, ale zatím ve výrazně menším rozsahu. Shell má s CNPC smlouvu o sdílení vytěženého plynu od roku 2011.

Čína v březnu v zatím druhé aukci licencí na průzkum a těžbu břidlicového plynu rozdělila povolení 16 domácím firmám. Žádná z nich s těžbou plynu vázaného v hlubokých horninách nemá zkušenosti. První aukce licencí se konala před dvěma roky a také v ní dominovaly domácí státní ropné podniky CNOOC, PetroChina a Sinopec. Druhá aukce přitáhla více než stovku firem z rozmanitých oborů, které s vidinou státních subvencí a snadného přístupu k financím tentokrát ropné firmy vesměs přeplatily. 

 
(Zdroje: WSJ, Bloomberg, ČTK)


Čtěte více:

OPEC: Kvůli těžbě z břidlic ztrácíme podíl na trhu
10.07.2013 14:19
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) připustila, že ztrácí podíl n...
Americké břidlice nás mohou zlikvidovat, varuje saúdský princ
30.07.2013 16:45
Tváří v tvář rostoucí produkci z amerických břidlic, která by mohla na...
Nemohoucí obři: ropná produkce Exxonu i Chevronu klesá navzdory břidlicové revoluci
01.08.2013 11:43
Těžba ropy a plynu ve Spojených státech zažívá nebývalý rozkvět díky ...
Tretina bridlicového plynu pri ťažbe zhorí vo vzduchu
02.08.2013 16:22
Každý mesiac sa pri ťažbe plynu z bridlíc v Severnej Dakote spaľovaním...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.07.2021
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie
17:25Češi při pandemii nejvíce utráceli za zdraví,část lidí se tím zadlužila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data