Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Břidlicová revoluce v Číně: těžší než se čekalo

Břidlicová revoluce v Číně: těžší než se čekalo

05.09.2013 12:56
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Nizozemsko-britský ropný koncern Royal Dutch Shell začal s testováním čínských ložisek břidlicového plynu už před dvěma lety. Zdálo se to jako příležitost, kterou si nelze nechat ujít. Podle statistik má Čína největší zásoby uhlovodíků ukrytých v břidlicových formacích, zároveň je největším konzumentem energie, a vláda navíc rozvoj domácí těžby plynu podporuje.

Jenže jak už to tak s podobnými projekty bývá, Shell a jeho místní partner, státní China National Petroleum Corp (CNPC), se pustili do většího rizika, než by jim asi bylo milé. Drsný terén, chybějící infrastruktura a těžká dostupnost ložisek staví těžařům do cesty velké překážky. Oblast, v níž vrtné práce probíhají, je tak hustě obydlená a půda tak intenzivně obdělávaná, že těžební věže od domů či zeleninových políček odděluje jen pár desítek metrů. Lidé z okolí vrtných souprav si stěžují na hluk, prach a rizika kontaminace vody. Shell musí obyvatelům a obcím vyplácet kompenzace.

Čínská zkušenost Shellu, který má v zemi vůči jiným ropným společnostem náskok, ukazuje na to, že zopakovat úspěch břidlicové revoluce ve Spojených státech nebude lehké. I když se většími břidlicovými zásobami plynu může krom Číny pochlubit také Argentina a Alžírsko, jejich využití bude pro těžaře daleko náročnější než v Texasu či Pensylvánii.

V řadě zemí s velkým potenciálem chybí infrastruktura, voda na frakování a také subdodavatelé s moderním vybavením. Jiné státy, například Francie nebo Česko, se vůči technikám hydraulického štěpení a horizontálního vrtání staví a priori odmítavě. Další komplikaci představují vlastnická práva. Ve Spojených státech majitelé pozemků zpravidla vlastní i plyn či ropu pod zemí, jinde jsou suroviny ukryté pod povrchem považované za bohatství státu. Obyvatele z okolí vrtů tak nic nemotivuje k tomu, aby těžbu podporovali.

Za poslední 3 roky přišel Shell na 19 vrtech o víc než 500 pracovních dnů vinou spontánních občanských protestů, většinou kvůli peněžním kompenzacím. Podle společnosti jsou vrtné práce na začátku a je příliš brzy na zhodnocení jejich úspěšnosti. Hloubení vrtů prý probíhá podle harmonogramu. Na rozvoj nekonvenčních ložisek v Číně Shell vydává 1 mld. USD ročně.

Podle těžařů jsou čínské formace obtížněji zvládatelné, a navíc často leží ve větší hloubce než ty americké. Riziko představuje i zatím nedokončená regulace frakování. V rámci boje s inflací musí být plyn prodáván za státem nastavené ceny, což může omezovat ziskovost. Shell i další giganti přesto věří, že rostoucí energetická spotřeba, velké zásoby a tlak státu na posun energetického mixu ve prospěch čistších zdrojů jim budou hrát do karet.

Peking frakování podporuje, jelikož se s jeho pomocí snaží snížit závislost na vysoce znečišťujícím uhlí a na dovozech plynu. Cílem je do dvou let zvýšit podíl zemního plynu v energetickém mixu na 8 %, oproti zhruba 4 % v roce 2010. Ještě ambicióznější metu vláda nastavila pro těžbu břidlicového plynu: z loňské nuly by se měla do roku 2015 vyšplhat na 6,5 mld. m3. To je víc, než kolik ročně spotřebovává Slovensko.

Státní geologové odhadují vytěžitelné zásoby břidlicového plynu v Číně na 25 bilionů metrů krychlových, zatímco americká Energetická informační agentura je odhadla na 36,1 bilionu kubíků. V obou případech je to více než zásoby v USA, které se odhadují na 24,4 bilionu kubíků.

Pro Shell Čína představuje příležitost dohnat zameškaný boom ve Spojených státech. V čele americké břidlicové revoluce kráčeli menší, mrštnější hráči. Když se o ložiska začaly zajímat velké koncerny, byly už nejlepší bloky rozebrány. O těžbu z břidlic se v Číně pokouší i konkurenční ConocoPhillips a Chevron, ale zatím ve výrazně menším rozsahu. Shell má s CNPC smlouvu o sdílení vytěženého plynu od roku 2011.

Čína v březnu v zatím druhé aukci licencí na průzkum a těžbu břidlicového plynu rozdělila povolení 16 domácím firmám. Žádná z nich s těžbou plynu vázaného v hlubokých horninách nemá zkušenosti. První aukce licencí se konala před dvěma roky a také v ní dominovaly domácí státní ropné podniky CNOOC, PetroChina a Sinopec. Druhá aukce přitáhla více než stovku firem z rozmanitých oborů, které s vidinou státních subvencí a snadného přístupu k financím tentokrát ropné firmy vesměs přeplatily. 

 
(Zdroje: WSJ, Bloomberg, ČTK)


Čtěte více:

OPEC: Kvůli těžbě z břidlic ztrácíme podíl na trhu
10.07.2013 14:19
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) připustila, že ztrácí podíl n...
Americké břidlice nás mohou zlikvidovat, varuje saúdský princ
30.07.2013 16:45
Tváří v tvář rostoucí produkci z amerických břidlic, která by mohla na...
Nemohoucí obři: ropná produkce Exxonu i Chevronu klesá navzdory břidlicové revoluci
01.08.2013 11:43
Těžba ropy a plynu ve Spojených státech zažívá nebývalý rozkvět díky ...
Tretina bridlicového plynu pri ťažbe zhorí vo vzduchu
02.08.2013 16:22
Každý mesiac sa pri ťažbe plynu z bridlíc v Severnej Dakote spaľovaním...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC