Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké břidlice nás mohou zlikvidovat, varuje saúdský princ

Americké břidlice nás mohou zlikvidovat, varuje saúdský princ

30.07.2013 16:45
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Tváří v tvář rostoucí produkci z amerických břidlic, která by mohla nahradit část blízkovýchodní těžby, se Saúdská Arábie musí zbavit závislosti na ropě a diverzifikovat zdroje příjmů, myslí si saúdský princ Alwalíd bin Talál.

Miliardářský člen početné saúdské královské rodiny své varování sepsal v otevřeném dopise ropnému ministrovi Alímu al-Naímímu. Poptávka po ropě těžené kartelem OPEC, jehož je Saúdská Arábie vedoucím členem, podle prince „setrvale klesá“ a těžká závislost na černém zlatě je pro království „pravdou, která se pro mnohé stala skutečným zdrojem obav.“ Řešením mají být „rázná opatření“ k diverzifikaci ekonomiky.

Princ Alwalíd je s přihlédnutím k jeho postavení neobvykle upřímný. Starosti ohledně nástupu nových technologií těžby, které podle některých odhadů umožní Spojeným státům a Kanadě do několika let dosáhnout energetické soběstačnosti, ale v soukromí sdílí mnoho dalších prominentních saúdských podnikatelů. Podle některých analytiků by růst těžby z nekonvenčních ložisek mohl razantně stlačit ceny ropy a vytlačit z trhu některé tradiční hráče.

Americká ropná těžba se pohybuje na dvacetiletém maximu. Podle odhadu Mezinárodní energetické agentury (IEA) by do pěti let měla produkce v USA a Kanadě vzrůst o 21 %. Ze strany největšího spotřebitele černého zlata se jedná o historický a neočekávaný obrat. Americká těžba dosáhla vrcholu v roce 1970 a poté neustále klesala.

Rozvoj americké těžby z břidlic OPEC zaskočil. V roce 2010 organizace odhadovala, že americká a kanadská produkce bude v roce 2014 činit 11,8 mil. barelů denně. Loni už prognóza OPECu pro stejný rok udávala 14,5 mil. barelů denně. Dříve se předpokládalo, že dostávat ropu z kapes v horninových formacích s pomocí hydraulického štěpení a horizontálního vrtání není kvůli vysokým nákladům těchto technik ekonomicky výhodné. Jenže vysoké ceny ropy v posledních třech letech a zdokonalování technologií podmínky na trhu radikálně změnily.

OPEC, který se na celosvětových dodávkách ropy podílí více než třetinou, nedávno poprvé připustil, že ztrácí podíl na trhu a že hlavním důvodem je nárůst těžby z břidličných formací, především ve Spojených státech. Navzdory celosvětovému růstu poptávky by tak tržní podíl zemí OPEC měl v příštím roce klesnout.

Z americké břidlicové revoluce mají strach zejména země jako Alžírsko či Nigérie, jejichž ropa má podobné složení jako břidlicový druh těžený v USA. Nigerijská ministryně ropného sektoru Diezami Alison Madeukeová prohlásila, že ji růst nekonvenční těžby ve Spojených státech „vážně znepokojuje“. Na země Perského zálivu, zejména Saúdskou Arábii, která těží těžší ropu s větším obsahem síry, břidlicový boom zatím příliš velký dopad nemá. Export z Nigérie, Alžírska a Angoly do USA loni meziročně klesl o 41 %. Saúdský export do USA naproti tomu loni vzrostl o 14 %, i díky stavbě či modernizaci amerických rafinerií specializujících se na saúdskou ropu.

Princův otevřený dopis nicméně naznačuje, že obavy se šíří i mezi jádrovými členy OPECu v Perském zálivu. Saúdové v posledních letech začali podnikat kroky k rozvoji jiných sektorů ekonomiky. Uvolnili regulaci v letectví a rozjeli program půjček pro začínající firmy v sektoru IT a služeb.

Ropný ministr Naímí na květnové schůzce OPECu prohlásil, že ho americké břidlice neznepokojují. Princ Alwalíd v dopise uvedl, že s jeho názorem nesouhlasí. „92 procent letošního rozpočtu závisí na ropě,“ připomněl princ. Dodal, že země by měla snížit domácí spotřebu ropy a zaměřit se na jadernou a solární energii. Ještě před vypuknutím krize Saúdové plánovali zvýšit maximální kapacitu těžby z 12,5 mil. barelů denně na 15 mil. barelů denně. Kvůli schválenému stropu kartelu ale dnes těží jen 9,5 mil. barelů denně a plány na expanzi byly odloženy.

(Zdroje: Reuters, WSJ, EIA, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC