Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Důvody a přínosy oslabení koruny - nejčastější otázky a odpovědi

ČNB: Důvody a přínosy oslabení koruny - nejčastější otázky a odpovědi

08.11.2013 20:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Zprostředkováváme dokument ČNB v nezměněné podobě:

Proč ČNB rozhodla o dalším uvolnění měnové politiky prostřednictvím oslabení koruny na 27 za euro, a učinila tak razantní krok, že někteří občané a podnikatelé se cítí překvapeni? Neměla by se ČNB naopak snažit přinášet do ekonomiky spíše stabilitu a předvídatelnost? To nebylo vyhnutí?

Česká ekonomika prošla v posledních dvou letech obdobím hospodářského útlumu, který se nepříznivě odrazil v nárůstu nezaměstnanosti, v poklesu příjmů a spotřeby domácností, stejně jako zisků a investic firem. Česká národní banka reagovala na uvedený vývoj tím, že bezezbytku využila svého hlavního měnověpolitického nástroje, když v závěru roku 2012 snížila úrokové sazby na technickou nulu (0,05 %). Dále se ČNB zavázala, že na této rekordně nízké hladině budou úrokové sazby ponechány tak dlouho, jak bude potřeba. Cílem ČNB přitom v souladu s jejím zákonným mandátem bylo a je udržet cenovou stabilitu, a tím přispívat ke stabilnímu vývoji české ekonomiky. ČNB proto současně již od podzimu roku 2012 komunikovala připravenost použít své další nástroje v případě potřeby dalšího uvolnění měnové politiky. Pro tento účel byl z mnoha dobrých důvodů vybrán měnový kurz. Již samotné vyhlášení ČNB, že je připravena kurzu použít, vedlo koncem roku 2012 a začátkem roku 2013 k oslabení kurzu koruny, které umožnilo zbrzdit dezinflační tendence a pomohlo ekonomice se přeci jen trochu nadechnout.

Ukázalo se, že recese a útlum na trhu práce odeznívají jen velmi pomalu a jejich protiinflační dopady vedou spolu s poklesem cen surovin a energií k dalšímu snižování inflace. Ta začátkem příštího roku klesne k nule, po očištění o úpravy spotřebních daní na cigarety dokonce úhrnná cenová hladina začne (zatím jen mírně) klesat. Ceny mnoha položek spotřebního koše (zejména ceny spotřebního zboží) přitom klesají již delší dobu. Proto ČNB jednala, aby dostála svému zákonnému mandátu, kterým je péče o cenovou stabilitu.

Co by se stalo, kdyby ČNB takové rozhodnutí neučinila?

Bez dalšího uvolnění měnové politiky ČNB hrozilo, že se dosavadní poměrně stabilní kurzový vývoj přeruší a koruna začne výrazně posilovat. Současně v poslední době zesílil pokles inflačních očekávání podniků, domácností i finančních trhů. Předchozí úsilí ČNB uvolnit měnové podmínky (tj. oslabit reálný měnový kurz a snížit reálné úrokové sazby) tak mohlo být bez další akce zvráceno. Takové nežádoucí zpřísnění měnové politiky by dále zesílilo protiinflační tendence v ekonomice, tj. zbrzdilo či zcela zastavilo počínající oživení a zlepšování situace na trhu práce a uvrhlo ekonomiku do další vlny recese či dokonce do deflace, tj. do setrvalého poklesu cenové hladiny.

Pokles cen nakupovaného zboží a služeb, který je na úrovni jednotlivce jako spotřebitele zdánlivě pozitivní skutečností, je na úrovni národního hospodářství jevem krajně nepříznivým a nevítaným. Centrální banky všude ve světě se maximálně snaží rizikům takového vývoje předcházet. V očekávání poklesu cen totiž řada podniků či domácností odkládá své nákupy na pozdější dobu, což ovšem vede k tomu, že chybí, resp. se v čase odsouvá poptávka. Není-li poptávka, není potřeba tolik vyrábět, firmy propouštějí, snižují se příjmy domácností i zisky podniků, což tlačí na další pokles cen. A tak dokola. Říká se tomu deflačně-recesní spirála, z níž není snadné cesty ven, když už se do ní nějaká ekonomika dostane. Nesmírně negativní zkušenost s deflačním vývojem ve 30. letech minulého století je v tomto ohledu stále silným mementem pro všechny hospodářsko-politické autority, zejména pak pro centrální banky. Negativní zkušenost s deflací má v posledních dvou desetiletích rovněž Japonsko. ČNB se proto v souladu se svým mandátem pečovat o cenovou stabilitu rozhodla konat tak, aby výše uvedené riziko vyloučila, tj. aby zajistila rychlejší návrat inflace do dvouprocentního cíle, tj. do bezpečné vzdálenosti od deflačních vod.

Jakému ekonomickému vývoji rozhodnutí ČNB konkrétně předešlo a jaké budou jeho ekonomické dopady a přínosy?

Pokladem pro rozhodnutí o dalším uvolnění měnové politiky byly ekonomické analýzy ČNB. ČNB je ve světě a zejména v komunitě ostatních centrálních bank a mezinárodních institucí (jako jsou MMF, OECD apod.) uznávanou kapacitou právě v oblasti ekonomického modelování, prognózování a měnové politiky obecně. Tyto analýzy ukázaly, že při nečinnosti měnové politiky by se česká ekonomika mohla v příštím roce dostat do deflace trvající přinejmenším 2-3 čtvrtletí. To je ovšem velmi optimistický předpoklad, protože jak ukazuje historická zkušenost, deflaci může být velmi obtížné zastavit, jakmile se jednou rozjede. Proto její prevence je lepší než pokusy o následnou léčbu.

Díky oslabení kurzu hrozba deflační pasti pomine a ekonomický růst zrychlí. Dle kvantifikace ČNB hrubý domácí produkt v roce 2014 díky slabšímu kurzu vzroste o 2,1 %. V případě nečinnosti měnové politiky by ekonomika oživovala podstatně pomaleji. Růst HDP by při nečinnosti ČNB mohl být v roce 2014 až o jeden procentní bod nižší.

Pro někoho mohou být bezprostřední důsledky oslabení koruny nepříznivé, a to zejména v krátkém období. Firmám zdraží nakupované suroviny, materiály a polotovary ze zahraničí, budou dražší i dovážené zboží a energie pro domácnosti. Tento nepříjemný a bohužel nezbytný negativní průvodní efekt oslabení kurzu však bude pouze krátkodobý a posléze začnou převažovat pozitivní vlivy. Je to podobné jako v medicíně, kde je také někdy potřeba ordinovat lék, který má krátkodobě negativní vedlejší účinky, ale v delším období vede k vyléčení pacienta a obnovení jeho dobré kondice. Oslabení měnového kurzu k hladině 27 za euro povede k vyšším cenám věcí z dovozu, což podpoří poptávku po zboží domácího původu. Současně se ukáže, že se nevyplatí čekat na další pokles cen a řada lidí začne méně spořit a více utrácet. Českým firmám tak vzroste odbyt, najmou více lidí a lépe své zaměstnance zaplatí. Vyšší příjmy a spotřeba domácností stejně jako zisky a investice podniků budou znamenat vyšší daňový výnos pro veřejné rozpočty. Hlavní přínos pro občany je ve větší jistotě udržení či nalezení nového zaměstnání. Důležité sdělení spotřebitelům je, že nemá nadále smysl odkládat spotřebu v naději na trvale se snižující ceny.

Co říkáte názorům, že dopad rozhodnutí ČNB na kurz koruny postupně vyprchá a vydrží jen několik týdnů?

Nesouhlasíme. Tento dopad bude dlouhodobý, respektive kurz koruny vydrží na oslabených úrovních tak dlouho, jak bude ČNB považovat za potřebné k zajištění co nejrychlejšího návratu inflace do cíle. ČNB jasně řekla, že je rozhodnuta intervenovat v takovém objemu a tak dlouho, jak bude potřeba k dosažení požadované hodnoty měnového kurzu, a tím k hladkému plnění jejího inflačního cíle v budoucnosti. Takže očekávat vyprchání efektu během několika týdnů není na místě. Možnosti ČNB intervenovat na trhu s cílem oslabit korunu jsou neomezené. Na nákup cizí měny může ČNB použít koruny v nekonečném množství, neboť českou měnu sama vydává v papírové i elektronické podobě. Koruna se drží poblíž hladiny 27 za euro, což odpovídá rozhodnutí bankovní rady intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby kurz koruny vůči euru poblíž této hladiny 27 setrval. Odchylky v řádu haléřů od úrovně 27 nehrají žádnou významnou roli.

(Zdroj: ČNB)


Váš názor
 • Malá měnová reforma
  10.11.2013 23:17

  Snížení starobních důchodů o 10%!!!
  karprox
 • Ani teoreticky to úplně takhle nefunguje.
  10.11.2013 12:17

  1) Za poslední roky se chválabohu změnilo myšlení, mnoha stále ještě myslících lidí. Změnilo se v tom směru, že kupují to, co potřebují ke svému spokojenému životu. Ani intervence ČNB je nedonutí kupovat věci, které nepotřebují, natož pak když tyto věci, díky rostoucím vstupům, ještě podraží. Fakt si nekoupím čtvery boty, když potřebuji jen troje. Takže předpokládám, že zvýšení poptávky v ČR, růst zaměstnanosti atd. je velmi lichý předpoklad. 2) I když zlevní vývoz, bude se naše zboží v EU více kupovat? Vezmu li v úvahu, že občan EU přemýšlí stejně jako občan ČR, tak není nejmenší důvod. Žádný Němec si nekoupí tři škodovky,když mu stačí dvě. Takže nevidím důvod, proč by v ČR měla růst zaměstnanost díky vývozu atd. 3) Jeden důvod pro intervenci tu však opravdu je. A to tento: Rádoby čeští bankéři okrádají české lidi. Nejen, že vše z dovozu zdraží, včetně PHM, inflace asi opravdu dosáhne očekávaných 2%, ale platy se nezvednou. Proč by měly? Tak komu to vlastně pomůže? Jasně Importérům!! Vzhledem k tomu, že maximum vývozu jde do SRN a hlavně, podniky které tam vyvážejí mají u nás německé vlastníky, tak jsme jim touhle intervencí jenom zlevnili pracovní sílu a zvýšili zisky. ( Ty 3% importu z podniků vlastněných českými subjekty prominou) Tyhle peníze u nás nákupní indexy nezvýší, ale sníží rezervy ČNB. Prostě zaplatíme Německým společnostem z našeho. ... Zajímalo by mě, jak který bankéř hlasoval a u těch kteří hlasovali pro intervenci bych chtěl vidět, kdo a kolik jim na jejich osobní konta poslal. .... Ale co, jsme přece dost silní, však oni to lidé nějak vydrží.
  Pernik
 •  
  09.11.2013 10:41

  No nevi, CNB uvadi, ze timto opatrenim se zvysi HDP o 0,4 %, na druhou stranu se pise, že oslabeni koruny o 5 % tj. co udelali loupeznici z CNB zvedne inflaci o 1 %, pokud udelam rozdil 0,4 % - 1% tak mi to vychazi minus!!! 0, 6%. Kde je tedy ten rust??? Muzete mi to nekdo prosim vysvetlit??
  ach jo
 •  
  09.11.2013 10:27

  Pisete blaboly....zadne deflace tu nehrozi, problem je, ze realne mzdy klesaji, dle vaseho nazoru tu hrozi deflace, ale jeste nedavno tu byla inflace 3,8% rust mezd 0% tak z ceho maji lide utracet???? jo, tak jim to zdrazte a cesky ovcan zacbe utracet za nesmysly, ktere v zovote ani nepotrebuje.....median hrube mzdy je 20 tis, zajdete do obchu s potravinami, brecka, kteremu s erika mleko stoji 20, brambory jidlo chudych 15 Kc/kg....ty teoreticke poucky si strcte za hlavu
  abc
 •  
  08.11.2013 21:05

  No to se ještě uvidí, z historie je známo, že tyto křečovité zákroky nemají dlouhého trvání. Je to velké sousto pro malou ekonomiku a měnu, která je snadnou kořistí velkých hráčů na trhu a spekulantů. To co podnikla ČNB si dnes může dovolit kdejaký miliardář typu Sorose a spol. Nicméně ČR není USA, aby si mohla neomezeně dovolit roztočit tiskárnu peněz na běžícím pásu. A co na to lidi? Jsem opravdu zvědav na to jak teď při rostoucí inflaci s nezaměstnaností kolem 7,5% vyrážejí houfně do nákupních center a utrácejí jak pominutí. Abychom se nakonec neuškrtili na vlastním provaze. Ale chtěl bych se mýlit, jestli se to podaří roztočit, osobně se ČNB omluvím :-)
  Happygolucky
  •  
   09.11.2013 1:05

   miliardář typu Sorose má v pěněžence neomezené množství českých korun? Soros si může vytvářet sám české koruny stejně tak jako ČNB, opravdu, to je mi novinka a Franta z Horní Dolní asi může dělat to samé, co? vzpamatuj se a nepiš tady blbosti chlapče, ČNB může korunu oslabovat donekonečna, pokud by ji chtěla bránit, tak narazí na přesné a konečné množství EUR nebo USD, které má jako devizové rezervy, ale oslabovat, tj. nakupovat EUR nebo USD za elektronicky vytvořené koruny může opravdu donekonečna...
   František Koudelka
   •  
    09.11.2013 13:19

    Bylo by zajímavé co by ČNB s těmi EUR a USD nakoupenými za "své" české koruny pak dělala!!! Protože poté by zase musela nakoupené USD a EUR směnit zpátky ale za úplně jinou cenu, třeba za 24,-Kč. Kdo pak zaplatí ten rozdíl třeba 3 Kč na 1 EUR. Včera vyměnila asi za 5 miliard EUR, takže by pak prodělala 15 miliard Kč za 1 den!!! To je pro zajímavost 2x tolik, než vyberou na dani z převodu nemovitosti za celý rok od všech prodávajících v ČR. Dle mne velmi špatný krok a k oživení ekonomiky to nepomůže, naopak ji udusí, protože firmy budou mít dražší vstupy, méně vydělají. Přece by měli znát základní křivku nabídky a poptávky kdy dražší zboží se prodá v menším objemu a naopak. Hlavní důvod vidím v tom aby inflace znehodnotila jejich vydaných dluhopisů a mohl stát reálně platit zpátky méně peněz. Uvidíme za rok, kdo měl pravdu.
    Ringo
    • Zaplatíme to my
     09.11.2013 15:41

     Vzpomínám si na podmínky půjčky ČR pro MMF.
     Medium2
Aktuální komentáře
03.12.2022
9:35Víkendář: Velké plány Fiskeru a „výjimečně kvalitní“ elektromobil
02.12.2022
22:00Dobrá čísla z trhu práce ovlivnila trh negativně  
21:28Země EU našly shodu na nejvyšší ceně 60 dolarů za barel ruské ropy
17:26Akciová opce od Fedu – verze 2022/23
16:33Konec týdne rozproudila data, negativní efekt však znovu vyprchává  
15:34Komentář: Ochlazení trhu práce se znovu odkládá, Fed nechal uvolnit podmínky moc brzy  
15:23Podle stratéga Deutsche Bank mizí strach z inflace až příliš rychle
14:53OPEC+ o víkendu zřejmě před sankcemi vůči Rusku dál sníží těžbu ropy
13:38Perly týdne: Velký příběh příštího roku a zastavená inflační akcelerace
12:11Malý modulární reaktor u JE Temelín postavit lze. Hotový by mohl být v letech 2032 až 2035
12:07Centrální banky blízko konce cyklu utahování. Podle experta AMP si Fed udělá pauzu
11:13Na programu trh práce - dokáže překvapit tak, aby narušil náladu trhů a postoj Fedu?  
9:16Zpřesněný odhad potvrdil mezičtvrtletní pokles HDP ve 3.kvartálu. Prudce se propadla spotřeba domácností
9:09Rozbřesk: Konjunktura v USA vadne, což asi potvrdí i listopadové payrolls
8:48Indexy pražské burzy se rebalancují k 19. prosinci, PKN Orlen koupí čerpací stanice v Maďarsku a na Slovensku a futures jsou smíšené  
8:15Polský majitel největší české sítě čerpacích stanic expanduje na Slovensku a v Maďarsku
6:07Natixis: Vlády toho už tolik finančně neutáhnou, nastoupí firmy
01.12.2022
22:00Hlavní indexy na Wall Street prošly konsolidací po včerejší rally  
18:27Svět je valuačně zhruba na historickém standardu. Jedním extrémem jsou USA, druhým UK
17:32Výsledky Okta nebyly zrovna zářné, akciím ale pomohlo nízké očekávání  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data