Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejen Icahn a Apple. Dravci nenechají management korporací vydechnout…

Nejen Icahn a Apple. Dravci nenechají management korporací vydechnout…

11.11.2013 21:43, aktualizováno: 11.11. 22:07
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Carl Icahn absolvoval příjemný rozhovor s šéfem Apple Timem Cookem. V něm se prý oba shodli, že akcie Apple jsou podhodnoceny a zváží, jak to využít. Pohledem miliardáře Icahna v roli držitele minoritního akciového podílu ke zpětnému odkupu akcií v rozsahu 150 miliard dolarů (počátek ataku Icahna na management Apple zde) tak, aby svou investici zhodnotil. Jeden z narůstajícího počtu příkladů, o kterých hovoří čerstvá zpráva právníků z Linklaters. S dovětkem: prudce narůstajícího.

Za devět měsíců letošního roku se podle zmíněné studie odehrálo 320 intervencí (rozumějme útoků podložených akciovým podílem) ze strany menších akcionářů, jejich cílem bylo vyvinout tlak na management pro ně žádoucím směrem. Oproti roku 2010 je to nárůst o 88 procent, tvrdí Linklaters a hovoří o „zlaté éře aktivistických investorů“. Dodávají, že poslední vlna míří právě na největší společnosti s kapitalizací přesahující dvě miliardy dolarů, zatímco vlna, která znamenala růst o 129 % u malých a středních firem, které jsou v tomto směru zranitelnější, již opadává.
 
Carl Icahn tlačí na zpětný odkup akcií Apple z pozice vlastníka akcií firmy za více jak 2,5 miliardy dolarů a podíl dále dokupuje. Dan Loeb z Third Point se postaral o tlak na odchod šéfa Sotheby’s. „Starý známý“ Bill Ackman z Pershing Square a jeho slova o Herbalife jako pyramidové hře… Jsou-li dominancí Icahna či Loeba stoupající měrou technologické investice, je logické, že se tímto směrem posouvá i tlak aktivistických investorů na vedení firem, míní Linklaters o vývoji v posledních třech letech. Zatímco roku 2010 dominoval ještě sektor finanční s 36% podílem „ataků“ proti 16 % u technologií, nyní je to 22 % u technologií proti 15 % u financí.

Podle Charlese Jacobse, partnera Linklaters v Londýně, jsou velké firmy na pokusy o nepřátelská převzetí vybaveny silněji, než střední a malé firmy. Potíže dle něj mají více firmy evropské (růst případů o 62 % proti roku 2010) s příchodem „dříve takřka výhradně amerických manýrů“. Mění se také požadavek. Zatímco dříve to byl více Icahnův typ požadavků směrem ke zpětnému odkupu akcií či jiné možnosti redistribuce zisku směrem k akcionáři, teď jsou to dle Jacobse více požadavky na změny ve vrcholném managementu. „Míří do srdce firmy, diktovat si budoucí podmínky skrze změnu boardu,“ uzavírá Jacobs.

Zlatá éra aktivismu investorů se dle Linklaters projevuje také silou tržní reakce na vstupy typických ikon do pozic či výstupy z nich. Když Icahn „tweetnul“ nástup do Applu, akcie vyrazily vzhůru. Když vznesl požadavek na zpětný odkup a označil je za podhodnocené, následoval další růst.  Dnes to Icahn dokázal znovu - po tlaku na růst dividendy a pokles nákladů v Transocean akcie rostly o více jak 4 %. Obor má i další matadory: Davida Einhorna z Greenlight Capital, Nelsona Peltze z Trian Partners, Paula Singera z Elliot Management. Podle komentáře WSJ svůj podíl na vývoji nese nárůst aktiv pod správou aktivisticky laděných hedgeových fondů – před 10 lety 12 miliard dolarů, nyní kolem 65 miliard dolarů – a zúžení běžných investičních příležitostí s ekonomickým útlumem i prostředím nízkých sazeb.

Ve chvíli, kdy dopisuji tyto řádky, se na CNBC rozvíjí debata nad tím, jak se silní investoři zvolna stahují z oblíbených titulů technologického sektoru a akcie Facebook se usazují stále hlouběji pod 50 dolary. Ustupují Zynga, Google, LinkedIn...

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, MarketWatch) 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč