Aktualizováno Deficit amerického zahraničního obchodu se v září prohloubil výrazněji, než se čekalo. Dosáhl 41,8 miliardy po 38,7 mld. USD v srpnu. Konsensus byl nastaven na -39,0 mld. USD. Ke zhoršení oproti předchozímu měsíci přispěly oba směry obchodu. Vývoz se snížil o 0,2 procenta, dovoz naopak stoupl o 1,5 procenta. Jako obvykle hrály větší roli změny v obchodní bilanci, která navýšila schodek na 61,3 miliardy, zatímco bilance služeb poskytuje velmi stabilní přebytek, který v září činil 19,5 mld. USD.
Více jak třetinou se pak na zhoršení bilance zahraničního obchodu podepsala ropa, jejíž vývoz z USA klesl, zatímco dovoz narostl. Nejde tedy o vliv poklesu cen. Bilance obchodu s ropou byla záporná o 19,8 mld. USD. Zhoršil se ale také obchod v dalších oblastech, jako je kapitálové zboží, auta nebo spotřebitelské zboží. Naopak výrazný nárůst přebytku registruje obchod s potravinami a nápoji.
Meziroční srovnání ukazuje na značnou ztrátu dynamiky vývozu, který v září rostl pouze o 0,9 procenta, zatímco v srpnu to bylo o 4,3 procenta. Dovoz naproti tomu rostl o 1,4 oproti srpnovým 1,7 procenta. Vývoz ropy přitom po 32procentním nárůstu v srpnu stoupl meziročně jen o 6,8 procenta.
Ačkoli jde negativní překvapení ze zářijových dat hlavně na vrub ropě, data se zhoršují za celý třetí kvartál. Vyšší růst dovozu sice může táhnout sílící domácí poptávka, na druhé straně ale dochází ke zhoršování dynamiky vývozu. Data jsou tedy varováním, že dosud pozitivní trend v zahraničním obchodě může být přerušen.
Nejde o informace, které by byly určující pro měnovou politiku - data jsou za září a hledí tedy hodně dozadu. Další zhoršení zahraničního obchodu by se ale mohlo mírně negativně odrazit v revizi HDP za třetí kvartál, který podle prvního odhadu překvapil značně pozitivně.
