Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dosavadní strategie nefunguje, eurozóna by měla otočit k restrukturalizaci dluhu a flexibilním dluhopisům

Dosavadní strategie nefunguje, eurozóna by měla otočit k restrukturalizaci dluhu a flexibilním dluhopisům

26.11.2013 7:28
Autor: Redakce, Patria.cz

V centru boje, který svádějí členské země eurozóny s krizí, je užší integrace. Byl tak vytvořen společný záchranný fond, zpřísněna omezení týkající se vládních výdajů a ekonomických politik a nyní kulminuje snaha o vytvoření systému, který by bránil pádům bank a následnému kolapsu vládních financí. Tyto snahy byly prosazovány zejména Mezinárodním měnovým fondem a bruselskými institucemi a v jejich rámci se hovoří i o vytvoření společných dluhopisů či společného rozpočtu. Dosavadní výsledky jsou ale dosti smíšené. Německo a další země ze severu eurozóny nechtějí platit dluhy ostatních, Francie a země na jihu si zase stěžují na omezení suverenity.

S ohledem na dosavadní problémy roste počet ekonomů, kteří tvrdí, že dosavadní postup byl mylný. Patří mezi ně i bývalý vysoký představitel MMF Ashoka Mody. Ten tvrdí, že za fiskální politiku musí být zodpovědné jednotlivé země a tomuto principu se nelze nijak vyhnout. Dosavadní pokusy o solidaritu mají za důsledek pouze to, že úvěry jsou odmítány jak věřiteli, tak dlužníky, a pravidla jsou jedněmi považována za příliš měkká, zatímco ti druzí je vnímají jako příliš přísná. Provedené záchranné kroky pak pomohly soukromým investorům a převedly velkou část dluhu chudších zemí do rukou jejich bohatších protějšků a mezinárodních institucí. Prudké snížení výdajů pak vyvolalo řadu problémů a ve výsledku snížilo důvěru v národní a evropskou politiku. Nastal tedy pravý opak toho, co by mělo představovat samý základ evropského projektu.

Mody tvrdí, že v současné situaci musí eurozóna přestat s poskytováním další pomoci a také se dál nedržet principu, který říká, že vládní dluh znamená bezpečnou investici. V jeho analýze pro Bruegel, která byla zveřejněna minulý týden, také píše, že eurozóna musí začít chápat restrukturalizaci dluhů jako něco méně dramatického a jako proces, který má jasný a předpovídatelný průběh. Toho by měly evropské vlády docílit tak, že budou vydávat dluhopisy s podmínkami provázanými s tím, jak si daná země bude ekonomicky vést. Ve chvíli, kdy celkový dluh dosáhne určité úrovně, splatnost těchto dluhopisů by se prodloužila a snížil by se úrok. Jde o podobný princip jako u dluhopisů bank, které mohou být v případě problémů banky převedeny na akcie.

Popsaný plán navrhují i analýzy od Bank of England a the Bank of Canada, i když jejich autoři uvádějí, že jejich názory nemusí být v souladu s postojem jejich zaměstnavatelů. Konkrétně pak navrhují, aby byly splatnosti dluhopisů automaticky prodlouženy ve chvíli, kdy daná země požádá o mezinárodní pomoc, a aby splátky klesly tehdy, když HDP klesne pod určitou úroveň. Mody přidává to, že podobné dluhopisy musí doprovázet důvěryhodný závazek o neposkytování pomoci. K tomu dodává, že se nelze vyhnout chaotické restrukturalizaci u existujícího dluhu, který stále brzdí oživení eurozóny. Nedostatečná integrace přitom znamená, že většinu nákladů takového kroku ponesou země, které krize postihla nejvíce.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.07.2020
11:14Studie: Česko má v Evropě nejlepší zázemí pro výrobu
10:49Rostoucí akcie se těší na pěkná data a vakcínu  
10:17Rusové v referendu hlasovali ve prospěch Putina, vládnout může do 2036
10:06Itálie plánuje využít pro boj s příští hospodářskou krizí své občany
9:31Prodeje aut v USA zažily nejhorší kvartál za více než 10 let
9:06Rozbřesk: Stále slabé zakázky, Fed zkoumá kontrolu výnosové křivky
9:00ČEZ, a. s. - Výsledky jednání řádné valné hromady společnosti ČEZ, a. s., konané dne 29. června 2020
8:48ČEZ se dnes obchoduje bez nároku na dividendu, akciové futures se zelenají  
8:23Představitele Fedu znepokojuje závažnost poklesu ekonomiky
6:16Ponaučení z potlačování pandemie
01.07.2020
22:07Smíšená nálada na Wall Street, Nasdaq Composite +1 %  
17:20Zakázané dividendy
17:05Ústup dluhopisů, smíšené akcie. Zprávy se dnes točí kolem dat a vakcín  
16:40OSN: Covid-19 může stát globální cestovní ruch až 3,3 bilionu USD
16:28Aktivita v americkém průmyslu se z hlubin vrací k růstu (komentář analytika)  
15:14Aghion: Covid a povaha kapitalismu
15:00AMISTA investiční společnost, a.s: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s. - Informace snížení emise počtu akcií Emitenta
14:30Schodek rozpočtu stoupl na 195,2 miliard, dosud nejhorší výsledek
12:50Aktiva Wirecardu vzbuzují zájem, říká insolvenční správce
10:54Německá ekonomika se zotavuje, nezaměstnanost rostla méně, než se čekalo

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m