Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dosavadní strategie nefunguje, eurozóna by měla otočit k restrukturalizaci dluhu a flexibilním dluhopisům

Dosavadní strategie nefunguje, eurozóna by měla otočit k restrukturalizaci dluhu a flexibilním dluhopisům

26.11.2013 7:28
Autor: Redakce, Patria.cz

V centru boje, který svádějí členské země eurozóny s krizí, je užší integrace. Byl tak vytvořen společný záchranný fond, zpřísněna omezení týkající se vládních výdajů a ekonomických politik a nyní kulminuje snaha o vytvoření systému, který by bránil pádům bank a následnému kolapsu vládních financí. Tyto snahy byly prosazovány zejména Mezinárodním měnovým fondem a bruselskými institucemi a v jejich rámci se hovoří i o vytvoření společných dluhopisů či společného rozpočtu. Dosavadní výsledky jsou ale dosti smíšené. Německo a další země ze severu eurozóny nechtějí platit dluhy ostatních, Francie a země na jihu si zase stěžují na omezení suverenity.

S ohledem na dosavadní problémy roste počet ekonomů, kteří tvrdí, že dosavadní postup byl mylný. Patří mezi ně i bývalý vysoký představitel MMF Ashoka Mody. Ten tvrdí, že za fiskální politiku musí být zodpovědné jednotlivé země a tomuto principu se nelze nijak vyhnout. Dosavadní pokusy o solidaritu mají za důsledek pouze to, že úvěry jsou odmítány jak věřiteli, tak dlužníky, a pravidla jsou jedněmi považována za příliš měkká, zatímco ti druzí je vnímají jako příliš přísná. Provedené záchranné kroky pak pomohly soukromým investorům a převedly velkou část dluhu chudších zemí do rukou jejich bohatších protějšků a mezinárodních institucí. Prudké snížení výdajů pak vyvolalo řadu problémů a ve výsledku snížilo důvěru v národní a evropskou politiku. Nastal tedy pravý opak toho, co by mělo představovat samý základ evropského projektu.

Mody tvrdí, že v současné situaci musí eurozóna přestat s poskytováním další pomoci a také se dál nedržet principu, který říká, že vládní dluh znamená bezpečnou investici. V jeho analýze pro Bruegel, která byla zveřejněna minulý týden, také píše, že eurozóna musí začít chápat restrukturalizaci dluhů jako něco méně dramatického a jako proces, který má jasný a předpovídatelný průběh. Toho by měly evropské vlády docílit tak, že budou vydávat dluhopisy s podmínkami provázanými s tím, jak si daná země bude ekonomicky vést. Ve chvíli, kdy celkový dluh dosáhne určité úrovně, splatnost těchto dluhopisů by se prodloužila a snížil by se úrok. Jde o podobný princip jako u dluhopisů bank, které mohou být v případě problémů banky převedeny na akcie.

Popsaný plán navrhují i analýzy od Bank of England a the Bank of Canada, i když jejich autoři uvádějí, že jejich názory nemusí být v souladu s postojem jejich zaměstnavatelů. Konkrétně pak navrhují, aby byly splatnosti dluhopisů automaticky prodlouženy ve chvíli, kdy daná země požádá o mezinárodní pomoc, a aby splátky klesly tehdy, když HDP klesne pod určitou úroveň. Mody přidává to, že podobné dluhopisy musí doprovázet důvěryhodný závazek o neposkytování pomoci. K tomu dodává, že se nelze vyhnout chaotické restrukturalizaci u existujícího dluhu, který stále brzdí oživení eurozóny. Nedostatečná integrace přitom znamená, že většinu nákladů takového kroku ponesou země, které krize postihla nejvíce.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2025
17:45Ziskové žně a chybějící investiční boom
17:14Merz: Německo bude dávat na armádu 3,5 procenta HDP a na infrastrukturu 1,5 procenta
16:47Moody's zlepšila výhled ratingu společnosti ČEZ z negativního na pozitivní
16:23Americké akcie pokračují v pozvolném poklesu  
15:10Morgan Stanley mění pohled na evropské banky, mají potenciál porazit trh
14:47Cena plynu pro evropský trh vystoupila na šestitýdenní maximum
12:53DoubleLine Capital: Pokles sazeb není namístě
11:42Akcie i dluhopisy pod tlakem, ropa stoupá. Izrael údajně zvažuje úder na Írán  
9:08Rozbřesk: Nižší ceny průmyslových výrobců versus vyšší zemědělské ceny = stabilita sazeb
9:06Korejská KHNP podala kasační stížnost na opatření k Dukovanům
8:51Nová cílovka pro Erste od Morgan Stanley, Evropa zahájí poklesem  
20.05.2025
22:09Začíná korekce na akciích v USA?  
17:21Jak akcie reagují na výsledková překvapení…
16:43Pavel: Šéfka EK bude urychleně a transparentně řešit situaci ohledně Dukovan
16:41Stavba větrných elektráren u New Yorku může pokračovat. Akcie firmy Orsted rostou o 14 procent
15:58Nejvlivnější bankéř světa varuje investory. Nálada na trhu neodráží rizika.
13:55Němečtí ekonomové se neshodnou na hodnocení programu nové vlády
13:37Jižní Korea se stává důležitým hráčem v jaderné energetice, píše Bloomberg
13:11EU schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině
12:29Grantham: Nyní je lepší být opatrnější než jindy, trhy ovlivňují tři hlavní faktory

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y