Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké zbrojovky kompenzují úspory Pentagonu exportem. Bude to stačit?

Americké zbrojovky kompenzují úspory Pentagonu exportem. Bude to stačit?

02.12.2013 13:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Je to už přes deset let, co si americké ozbrojené síly koupily stíhací letouny F-16 z dílen Lockheed Martin (141,67 USD, -1,58%). Přesto montáž jednoho z nejúspěšnějších nadzvukových letadel moderní historie pokračuje v texaské továrně ve Forth Worth dodnes. Kolem 400 pracovníků závodů dokáže vyrobit až 24 kusů ročně. Stíhačky jdou výlučně na export: do Izraele, Ománu či Iráku.

Postavení F-16tek, které poprvé vzlétly v roce 1974, je v lecčems výjimečné. Skutečnost, že jejich výroba pokračuje jen díky zájmu ze zahraničí, nicméně dokládá sílící trend, v jehož rámci se velké americké zbrojovky snaží přizpůsobit nové realitě spořivého Pentagonu, kterému byla po desetiletí válek v Iráku a Afghánistánu, doprovázenému bobtnáním obranných výdajů, nařízena drastická redukční dieta.

Zbrojní koncerny se zatím se škrty v rozpočtu, které v automatické a plošné formě začaly platit na jaře letošního roku, vyrovnávají dobře. Díky úporným snahám o redukci nákladů, mírnému propouštění, slučování některých provozů a většímu důrazu na dodržování stanovených cen a dodacích termínů ve třetím kvartále vykázaly vesměs vyšší zisky, nezměněné marže a nižší než očekávaný pokles tržeb.

Výkonní ředitelé velké čtyřky výrobců (krom Lockheedu do ní patří Boeing (134,25 USD, -0,35%), General Dynamics (91,66 USD, -0,66%) a Northrop (112,68 USD, -1,11%) Grumman) se ale shodnou na tom, že výhled do dalších kvartálů zůstává přinejlepším hodně zamlžený. Ministerstvo obrany musí v následujících letech ušetřit 487 mld. USD a pokud nebude změněna legislativa upravující veřejné výdaje, bude muset navrch seškrtat dalších 500 mld. USD. Tváří v tvář obrovské nejistotě, demonstrované opakovaným balancováním na hraně rozpočtového provizoria ze strany Kongresu i Bílého domu a neschopnosti dosáhnout kompromisu, se tak zbrojovky budou stále více orientovat na export. Příkladem jde Lockheed, který letos pro své aktivity v zahraničí vytvořil zvláštní mezinárodní divizi.

Větší důraz na zahraniční trhy klade i konglomerát United Technologies (110,86 USD, -0,58%), pod jehož křídla patří i výrobce helikoptér Sikorski. Jeho vlajkový produkt, celosvětově rozšířený vrtulník Black Hawk, je zatím co do tržeb z 15 % závislý na odbytu mimo Spojené státy. Podle managementu by tento podíl měl v následujícím desetiletí vzrůst na dvojnásobek. Mezi velké odběratele se v poslední době zařadil Tchaj-wan a Turecko. Kontrakt s Ankarou, rozložený do 30 let, má přitom hodnotu 1 mld. USD. Sikorski také se svými helikoptérami Seahawk soutěží v tendru pro indické námořnictvo.

 
Větší exportní orientace je patrná i z výsledků leteckého koncernu Boeing, jehož zbrojní divize je sice v porovnání s celkovými tržbami za civilní letadla titěrná, mezi konkurenty typu Lockheed ale patří do první ligy. Zatímco v roce 2004 zahraniční příjmy tvořily 7 % tržeb z prodeje zbrojních technologií, loni už to bylo 33 %. Raytheon (88,68 USD, -0,53%), největší světový producent raketových technologií, zvýšil podíl exportních příjmů na celkových tržbách z 16 % před deseti lety na současných 26 %.

Ani na zahraničních trzích ale američtí výrobci nemají lehkou pozici. Do utrácení za drahé tanky, stíhačky a rakety se v poslední dobé nehrnou ani jiné vlády, což zčásti souvisí se stagnací cen ropy a zpomalením růstu vojenských rozpočtů v Číně a Indii. Podle údajů Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) loni globální vojenské výdaje po očištění o inflaci klesly meziročně o 0,5 %, čímž přerušily patnáctiletou růstovou šňůru.

Krom zmenšování trhu se v mnoha regionech objevuje stále tvrdší konkurence. Názornou ukázkou byl nedávno skončený turecký tendr na dodávku systému protiraketové obrany, který k překvapení zájemců z USA i Evropy i západních diplomatů vyhrála čínská zbrojovka. V tvrdě nastavené soutěži, v níž také rozhodovala míra technologického transferu, dokázali Číňané nabídnout cenu o miliardu dolarů nižší, než kolik se čekalo. Ze země, která dříve dodávala citlivou technologii jen zemím jako Pákistán či Írán, se najednou stává těžký soupeř, s nímž se budou zavedené zbrojovky potýkat stále častěji.

Podle některých analytiků nebudou americké zbrojní koncerny nikdy schopné kompenzovat pokles domácího odbytu exporty. Pro srovnání, letošní hodnota veškerých vyvezených vojenských technologií z USA by podle vládních statistik měla činit 25 mld. USD. Pentagon bude muset v příštím roce na nákupech ušetřit 50 mld. USD, jestliže stávající sekvestrační legislativa nebude změněna.

Zbrojovky se už na hubenější roky připravují. Lockheed nedávno hlásil, že do dvou let zavře několik továren a zruší čtyři tisíce pracovních míst, tedy asi 3,5 % celkového personálního stavu.

(Zdroje: Reuters, CNBC, WSJ)


Čtěte více:

Americké zbrojovky miláčkem investorů
22.07.2013 18:28
Americkým zbrojovkám se daří a bude dařit i nadále, alespoň v očích in...
Pentagon vypsal obří zakázku na výměnu vozů Humvee. 3 zbrojovky se perou o desítky miliard USD
23.09.2013 11:22
Americké ministerstvo obrany začalo posuzovat šance na vítězství účast...
Zbrojovka Lockheed Martin trpí škrty v rozpočtu americké obrany, propustí 4 tisíce lidí
14.11.2013 15:58
Americká zbrojovka Lockheed Martin, která je největším dodavatelem zbr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba