Letošní spanilá jízda amerických akcií, jíž jsme byli svědky, nastavila pro příští rok laťku hodně vysoko. Bude burza v zámoří dál růst, poháněná solidní hospodářskou expanzí a nízkými úrokovými sazbami, nebo ji konec kvantitativního uvolňování Fedu zatne tipec? Tuto otázku si po roce víc téměř 25% růstu trhu v uplynulých 12 měsících kladou jak býci, tak medvědi.
Někteří se dívají do historie. Záznamy z posledních 90 let nejsou důvodem k přílišnému optimismu. Analytici Birinyi Associates spočítali, že od roku 1927 index S&P 500 posílil o víc než 20 % ve 23 letech. V další sezóně pak průměrný růst činil 6,4 %, což je jen o něco víc než 5,5% průměrný růst indexu v celém sledovaném období. I ti největší býci z řad portfoliových manažerů proto klienty varují, že excelentní výkon z letošního roku se nebude opakovat.
Jedním z nich je Scott Wren ze společnosti Advisors, jejíž fondy spravují aktiva v hodnotě 1,3 bilionu USD. Cílovou cenu S&P 500 má stanovenu v pásmu 1850 až 1900 bodů, což představuje potenciál k zhodnocení ve výši 2 až 5 % v porovnání se stávajícími hodnotami. Wrenův tržní model, který obsahuje kolem 200 proměnných, v současnosti naznačuje 6% nadhodnocení indexu.
Podobně opatrný je Jack Ablin z chicagské BMO Private Bank, která disponuje majetkem klientů za 66 mld. USD. Trh, který prý pohání růstová setrvačnost a podpora centrální banky, se „podle všeho odpoutal od fundamentu,“ tvrdí Ablin. Matematická regrese založená na poměru cen akcií a tržeb jednotlivých komponent S&P 500 naznačuje, že index by měl v následujících třech letech každoročně přidat 3,4 %. Navzdory nervozitě a přesvědčení o předraženosti burzy drží BMO velkou část portfolia v akciích. „Prozatím si užíváme zisků,“ tvrdí Ablin s tím, že situaci na trhu nicméně velmi bedlivě monitoruje. Jinými slovy, při první známce dojetí setrvačnosti je připraven začít rychle prodávat.
Podobně nepříjemný pocit mají analytici Ned Davis Research v čele se stratégem pro americký trh Edem Clissoldem. Ten sice předpovídá další růstový rok, ale rizika prý vzrostou. „Mohli bychom být svědky nejvíce restriktivní kombinace měnové a fiskální politiky od začátku finanční krize,“ varuje Clissold investory. Upozorňuje na skutečnost, že S&P se obchoduje za 18násobek zisků za uplynulý rok, což je nad historickým průměrem (16násobkem). Navíc vývoj zisků a tržeb vykazuje zpomalující dynamiku.
Mezitím se Fed připravuje na omezení stimulačních nákupů – podle některých hlasů by k tomu mohlo dojít ještě letos. Většina ekonomů se shodne, že s redukcemi se začne do několika měsíců. Centrální banka se bude burzu určitě snažit podporovati i nadále. Mnozí býci vkládají velké naděje do nastupující předsedkyně Janet Yellenové, jedné z klíčových architektů QE a jeho vášnivé obhájkyně.
Nelze zcela vyloučit, že S&P 500 bude v následujících 12 měsících dál nepřerušeně růst a překoná letošní skvělý výsledek. V minulosti se to ale po 20% vzestupu stalo jen jednou – v letech před splasknutím internetové bubliny.
(Zdroj: WSJ, Birinyi, Wells Fargo, BMO)
Výhledy pro rok 2014 sledujte na Patria.cz:
