Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sociální sítě zdrojem dat pro poskytovatele půjček. Trend se šíří i ve střední Evropě

Sociální sítě zdrojem dat pro poskytovatele půjček. Trend se šíří i ve střední Evropě

17.01.2014 18:15
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Rostoucí počet poskytovatelů půjček ve Spojených státech se snaží z Facebooku, Twitteru a dalších sociálních sítí vydolovat data k posouzení spolehlivosti či kontrole identity žadatelů o peníze. Trend, který se dostal i do Evropy, vyvolává obavy spotřebitelských svazů a dostal se do zorného pole regulačních orgánů.

Úvěrové firmy, z nichž některé čerpají prostředky u známých specialistů na rizikový kapitál typu Google Ventures či Accel Partners (jeden z prvních fondů, který investoval do Facebooku), se zajímají o profily zákazníků na nejrůznějších sociálních sítích. Na profesním webu LinkedIn například sledují, jestli zde žadatelé o půjčku uvádí stejné zaměstnání jako ve vyplněných formulářích. Facebookový profil zase může prozradit, jestli a kde dostali žadatelé výpověď. Pozornosti neujdou ani právnické osoby. Negativní ohlasy na serveru eBay na produkty či zákaznický servis mohou podrýt šanci malé firmy na získání úvěru.

Prověřování na sociálních sítích používají hlavně rozjíždějící se poskytovatelé, kteří půjčují menší obnosy. Praktika se podle všeho ale začíná rozšiřovat. Společnost Fair Isaac Corp. (FICO), která sestavuje modely hodnocení úvěrové způsobilosti a jejíž produkty používá drtivá většina sektoru, možnosti zapojení dat ze sociálních sítí zvažuje. „Možná není daleko doba, kdy se jistá sociální média stanou zdrojem predikcí, a my to zkoumáme, ale zatím k tomu nedošlo,“ tvrdí odborník na spotřebitelské úvěry z FICO.

Pionýři v oboru prověřování na sociálních sítích zpravidla půjčují lidem s problémovou splátkovou disciplínou či bez bankovních účtů. Podle nich použití alternativních metod hodnocení žadatelů zvyšuje dostupnost úvěrů, zároveň tyto postupy neporušují zákony. Čím víc informací o sobě lidé dají k dispozici, tím větší šanci na získání půjčky prý mají.

Zástupci spotřebitelů tvrdí do velké míry opak. Pokračování trendu prý zvyšuje pravděpodobnost, že uchazeči o úvěr, včetně malých podniků, budou na základě své internetové přítomnosti nespravedlivě odmítnuti, nebo dostanou neférově vysoké úroky. Federální legislativa prý nejde dostatečně rychle s dobou a neposkytuje žadatelům o úvěry adekvátní ochranu.

Americká úřady se problematikou zabývají a teprve vyhodnocují, jestli bude třeba využívání online dat pro výpočet úvěrového skóre nějak regulovat. Podle platných zákonů musí společnosti referující o úvěrové historii překontrolovat její správnost, pokud si spotřebitel stěžuje na použití nesprávných údajů. Poskytovatelé půjček využívající pro rozhodování sociální sítě ale získané informace verifikovat nemusí, jelikož je na rozdíl od specialistů na úvěrovou historii nemusí sdílet se třetími stranami. „Data, které máme o zákaznících ze sociálních sítí, o nich prozradí víc než data od FICO. Můžete tak učinit úvěrová rozhodnutí ne na základě anonymního skóre, ale díky tomu, co o kom víte,“ tvrdí šéf newyorského internetového start-upu Movencorp, který začal půjčky poskytovat loni v květnu.

Alternativní metody hodnocení platební způsobilosti se dostaly i do střední Evropy. Německá společnost Kreditech poskytuje mikroúvěry v Polsku, Rusku, Španělsku i Česku. Při posuzování žadatelů pracuje se sociálními sítěmi, cookies, údaji z prohlížeče a s daty ze smartphonů. Od zahájení činnosti v roce 2012 jejím systémem prošlo 250 tisíc žádostí, z nichž zhruba pětina byla akceptována. Průměrná výše půjčky činí 121 euro.

„Zájemce o úvěr, který si třeba u Amazonu nedávno koupil knihu „Jak z dluhů ven,“ udává plat 3000 euro v bance, kde se ale se svým chytrým mobilem nikdy nezdržoval, a každý den se přihlašuje na internet s partou štamgastů z hospody, určitě odmítneme,“ tvrdí zakladatel Kreditechu Sebastian Diemer.

(Zdroje: WSJ, Die Zeit)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2025
17:45Ziskové žně a chybějící investiční boom
17:14Merz: Německo bude dávat na armádu 3,5 procenta HDP a na infrastrukturu 1,5 procenta
16:47Moody's zlepšila výhled ratingu společnosti ČEZ z negativního na pozitivní
16:23Americké akcie pokračují v pozvolném poklesu  
15:10Morgan Stanley mění pohled na evropské banky, mají potenciál porazit trh
14:47Cena plynu pro evropský trh vystoupila na šestitýdenní maximum
12:53DoubleLine Capital: Pokles sazeb není namístě
11:42Akcie i dluhopisy pod tlakem, ropa stoupá. Izrael údajně zvažuje úder na Írán  
9:08Rozbřesk: Nižší ceny průmyslových výrobců versus vyšší zemědělské ceny = stabilita sazeb
9:06Korejská KHNP podala kasační stížnost na opatření k Dukovanům
8:51Nová cílovka pro Erste od Morgan Stanley, Evropa zahájí poklesem  
20.05.2025
22:09Začíná korekce na akciích v USA?  
17:21Jak akcie reagují na výsledková překvapení…
16:43Pavel: Šéfka EK bude urychleně a transparentně řešit situaci ohledně Dukovan
16:41Stavba větrných elektráren u New Yorku může pokračovat. Akcie firmy Orsted rostou o 14 procent
15:58Nejvlivnější bankéř světa varuje investory. Nálada na trhu neodráží rizika.
13:55Němečtí ekonomové se neshodnou na hodnocení programu nové vlády
13:37Jižní Korea se stává důležitým hráčem v jaderné energetice, píše Bloomberg
13:11EU schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině
12:29Grantham: Nyní je lepší být opatrnější než jindy, trhy ovlivňují tři hlavní faktory

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y