Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V City of London je opět čas bonusů. Něco se ale mění

V City of London je opět čas bonusů. Něco se ale mění

21.01.2014 7:53
Autor: Redakce, Patria.cz

V City of London nastal čas bonusů. Tento každoroční rituál býval událostí, která mohla změnit celý život bankéřů, brokerů a traderů. Po krizi už ale odměny nedosahují takové výše a pozornost zmiňovaných aktérů se přesouvá zejména na boj s regulátory a politiky. Nový zákon EU hovoří o tom, že bonusy mohou dosáhnout maximálně dvojnásobku platu a to pouze se souhlasem akcionářů. Jeho cílem jsou investiční banky, kde jsou vysoké bonusy běžné. Cílem je tedy City, která představuje jediné evropské centrum investičního bankovnictví. Známky toho, že by se podobnou cestou vydal New York, neexistují, což otevírá prostor k arbitráži mezi Evropou a USA. Se vstupem zákona v platnost budou bankéři preferovat práci v New Yorku a americké banky budou stahovat velkou část svých operací z Londýna směrem na Wall Street. Není pochyb o tom, že na to doplatí Londýn a efekt bude znát v celé britské ekonomice.

V centru pozornosti se pak kvůli zmíněnému zákonu stala RBS. Ta se nachází ve výjimečné situaci proto, že jde o jedinou britskou banku vlastněnou státem. George Osborne tak na jednu stranu čelí požadavkům na bonusy, na straně druhé vzteku, který vysoké odměny bankéřů vyvolávají u veřejnosti. A také musí maximalizovat hodnotu pro daňové poplatníky. To znamená, že RBS musí mít skupinu odborníků na dluhopisové trhy a korporátní transakce. Ti nejsou levní. Ještě zajímavější než případ RBS je ale to, jak odolné jsou bonusy vůči tržním silám. V každém jiném sektoru, který byl zachráněn vládou, by akcionáři požadovali, aby odměny zaměstnanců klesly na úrovně běžné v jiných odvětvích. Odměny ve velkých bankách skutečně klesly, ve srovnání s jinými odvětvími tu ale jsou stále patrné velké platové prémie. Příčinou je to, že celý model bankovního systému je stále velmi přívětivý pro ty, kteří v něm již jsou a pro některé kapsy zvlášť. Pokud nebude tato situace vyřešena, bude přetrvávat i problém s obrovskými bonusy.

Velké banky sice už dnes čelí určitým omezením, počínaje vyšším požadavkům na kapitál, omezením over-the-counter obchodů a částečnému omezení proprietary tradingu. Jejich síla ale spočívá v tom, že integrují sales, trading a poradenské služby do jedné instituce, a to jim dává obrovskou informační výhodu. Ve výsledku jsou pak tyto velké banky schopny požadovat ceny, u kterých klienti nevědí, za co je vlastně platí. Výsledkem je pak i schopnost vyplácet superbonusy. Pokud mají být velké finanční instituce transparentní, musí dojít k oddělení tradingu a poradenství. Následně by i u nich začaly působit tržní síly v oblasti odměn. Jestliže tak neučiníme, budeme se stále zaměřovat pouze na bonusy, které jsou ale symptomem a ne příčinou problémů.

(Zdroj: FT)


Váš názor
 •  
  21.01.2014 9:35

  Pokud se budou ale bankéři a spol. stahovat z Londýna do N.Y., tak jejich přebytek bude nutně mít vliv na výši odměn. Rovněž mnoho traderů a brokerů je nahrazováno počítači. A bude tomu tak stoupající měrou, spolu s jejich dalším zdokonalováním, i nadále.
  Kalka.
  • u pávů
   21.01.2014 12:56

   se to zrovna rozebírá. HF loni v průměru nepřekonaly S&P. To zn., že mnohé dopadly daleko hůř...
   Kalka.
  • dostanou padáka
   21.01.2014 10:35

   a půjdou se zaregistrovat na pracák :-) to byl ftip
   Jesse
 • Pohled z odstupu.
  21.01.2014 9:21

  Nabízí se otázka. Jsou skutečně pro blaho společnosti jako celku bankéři tak důležití, že si zaslouží tak vysoké odměny (platy + bonusy) ? Je to odůvodnitelné a ostatní společnost to většinově uznává a akceptuje s pochopením? Pokud ne, pak dřive nebo později nastane slovníkem investorů řečeno - korekce. V jiných kruzích se takovéto korekci říká revoluce a pak půjde do tuhého. To by si ti chytrolíni z Wall Street a City měli rychle uvědomit.
  jarom
  • Re: Pohled z odstupu.
   21.01.2014 10:01

   Ať si soudruzi berou kolik chtějí. Pokud je podnik , banka v plusu , zaslouží si to . Ale pokud je v mínusu pak nějaké prémie bonusy by měli být utopií. Jo a ještě hmotná odpovědnost .
   Homo
   • Čistě teoreticky
    21.01.2014 12:40

    souhlasím. Ale: Je třeba se také podívat na to proč, resp. za jakých podmínek a okolností je banka v plusu. Pokud za jejím kladným výsledkem jsou kartelové dohody, korupce, poplatky za služby hraničící s lichvou, pak i kladný výsledek banky obecně vzato z etického hlediska není důvodem tak vysokých odměn. Jak se s takovým problémem vypořádal např. Island je všeobecně známo. Lichvářské banky po referendu jednoduše znárodnil. Tím somozřejmě netvrdím, že je to vzor pro všechny banky, ale jako hrozba by to myslím mohlo být OK.
    jarom
Aktuální komentáře
19.04.2021
17:46Rotace od defenzivy a „inflační očekávání“ akciového trhu
17:42Britcoin? Británie uvažuje o vlastní digitální měně, chce hodnotit její výhody
17:34Bez nového impulsu akcie ustupují z dobytých pozic  
16:44Avast by mohl zítra reportovat vyšší EBITDA a nižší marži  
16:04Za poklesem na kryptu stojí regulace, přílišná euforie i výpadek proudu
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz
15:13Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu  
14:13Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
13:23Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?  
12:48Summers: Vývoj inflace, nezaměstnanosti a sazeb
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce bezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)