Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína se vzdává politiky potravinové soběstačnosti

Čína se vzdává politiky potravinové soběstačnosti

20.02.2014 12:20
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Čína se vzdala jednoho z dosud nejposvátnějších pilířů zemědělské politiky a v podstatě přestala prosazovat soběstačnost v zásobování obilovinami. Důvod je jednoduchý: růst spotřeby potravin – konzumovaných lidmi i chovnými zvířaty – je rychlejší než schopnost zvyšovat jejich domácí produkci.

Obilí či jiné významné zemědělské komodity jako ovoce či sója musí čínská ekonomika dovážet už delší dobu. Peking však dosud formálně trval na principu soběstačnosti a snažil se v maximální míře podporovat domácí výrobu. Nyní poprvé nastavil cíl produkce obilovin značně pod úrovní čínské spotřeby. Vedení státu se tak odpoutává od dogmatu, které pronikalo jeho myšlením několik desetiletí.

Nové stanovisko čínské vlády klade místo kvantity větší důraz na kvalitu vyprodukovaných potravin. U obilovin se předpokládá stabilizace výstupu na 550 mil. tun do roku 2020, což je pod loňskou sklizní ve výši 602 mil. tun. O reformě dovozní politiky pro pšenici a další plodiny se spekulovalo už před jmenováním nynějšího prezidenta Si Ťin-pchinga do čela komunistické strany v roce 2012.

Podle nových instrukcí by také větší váha měla připadnout nabídce masa, ovoce a zeleniny, které vyžadují menší půdní plochu než obiloviny a jejichž produkce vytváří v zemědělství víc pracovních míst. Výsledkem by měl být růst dovozu obilovin ze zemí, které mají na jejich pěstování víc místa, například ze Spojených států, Austrálie, Kanady a Ukrajiny. Obzvlášť posledně jmenovaná země patří k preferované destinaci čínských zemědělských investic. V roce 2012 získal Kyjev za dlouhodobý závazek pravidelných dodávek velkého množství kukuřice od Pekingu výhodné úvěry v hodnotě 3 mld. USD. Konkrétně Číňané dostávají 3 miliony tun kukuřice ročně za tržní cenu v momentě exportu. Prostředky z úvěrů jdou na nákup čínské zemědělské techniky a také herbicidů a pesticidů.

Čínská potravinová politika prochází změnami několik posledních let. Stále se sice debatuje o soběstačnosti, avšak význam pojmu se posunuje. Sójové boby, které nejlidnatější země světa dováží ve velkém, už delší dobu do propočtů a cílů produkce zahrnovány nejsou. V odborných kruzích se vede debata o tom, jestli 80% soběstačnost poslouží stejně dobře jako 95% soběstačnost. Čistým dovozcem potravin se Čína stala v roce 2004. Import sóji od roku 2000 vzrostl sedminásobně na 70 mil. tun.

Zajištění dostatku základní obživy bylo pro čínskou komunistickou stranu, jejíž vzestup ve 30. a 40. letech minulého století se rodil na hladomorem zmítaném venkově, vždy jedním z hlavních témat. Důraz na pěstování vybraných plodin a rigidní, centrálně stanovovaný systém posléze paradoxně vyústil v závažné zásobovací potíže. Rýže byla pěstována na nevhodných polích a na zeleninu, slunečnice a další důležité plodiny často místo nezbylo. Na vrcholu kolektivizační horečky ke konci 50. let, kdy místní komunity přeháněly papírové cíle výnosů, aby uspokojily direktivy stranických orgánů v Pekingu, zemřelo na podvýživu zhruba 30 milionů lidí. Uvolnění tuhého režimu a přenos rozhodování o výsadbě na lokální úroveň přinesly reformy z konce 70. let.

Průměrná spotřeba jídla ve městech v průběhu života jedné generace vzrostla z úrovně sotva postačující pro přežití na objemy odpovídající vyspělým zemím. V chudých venkovských oblastech je však maso stále vzácností. „Města jsou plná malých tlouštíků, ale na venkově najdete podvyživené děti,“ tvrdí Wang Jimin z Čínské akademie zemědělských věd.

Vláda dosud dotuje produkci obilovin a pícnin v obrovských státních družstvech, ale čím dál víc se začínají prosazovat reformní hlasy, podle nichž může být půda lépe využita na plodiny, které nepotřebují tolik vody. Změnu přináší i prudce rostoucí spotřeba masa, která vyžaduje rostoucí množství pícnin. Větší možnosti jejich dovozu prospějí obzvlášť chovatelům drůbeže na pobřeží a na jihu země, kteří dlouho lobbovali za liberálnější postoj vůči importu kukuřice.

 
(Zdroje: FT, Reuters)


Váš názor
 •  
  17.03.2014 0:02

  Zajímavým faktem také je, že Čína nejenom importuje potraviny z Ukrajiny, ale zároveň se rozhodla pro vlastní pěstování potravin. Od Ukrajiny si na cca dalších 50 let pronajala zemědělskou půdu. Kromě Ukrajiny se Čína zaměřila i na další země, kde si pronajímá zemědělskou půdu (např. Brazílie).
 • a je to tady
  20.02.2014 12:45

  1,5 miliardy hladových číňanů si usmyslelo dvě teplá jídla denně. Jako sarančata !! Kdo jim tak asi to žrádlo vypěstuje? To nedopadne dobře. Všichni na to zemědělství rezignují. I u nás žije plno kokotů, kteří po vzoru Klause říkají, že potravinová soběstačnost je přežitek a že si ty příkladné brambory můžeme kloupit a dovést :-)) Ještě bych rád zjistil toho kokota, který nám je bude dovážet, když z Číny naroste neuvěřitelně vysoká poptávka. Pořád říkám, že debilové a podsvětí nám nemá vládnout. Svět kráčí systematicky k hladomoru...
  Jesse
  • Re: a je to tady
   20.02.2014 12:53

   proto bude dobre sledovat komu bude cirkev prodavat tu zemedelskou pudu,kterou si ted narokuji.Nejvestsi zajem - poptavka o urodne pole u nas krome holandanu,rakusanu - poptava i narodnost, jedna asijska. :-) Btw jeste budem jednou radi az nam cirkem na polich,ktete nerozproda, dovoli za slusny pronajem pestovat treba i brambory.
   AMN
   • bojím se horší varianty
    20.02.2014 12:58

    a to, že se tu sice brambory budou pěstovat, ale vyvážet do Číny a český spotřebitel utře nos a nebo vyplázne za 1kg stovku... možná dvě ! No, jak jinak, když nám půda pod nohama už nepatří, že....
    Jesse
    • Re: bojím se horší varianty
     20.02.2014 13:12

     v cirkvich vzdy byli lide /jsem ortodoxni ateista/,kteri byli velmi sečtěli a historicky vzďelani.Proto ten enormni tlak na vraceni půdy prave nyni v těchto casech. Mnoho let svym činskym přatelum pomaham vyhledavat / jejich eventualni / investice u nas i v okoli a vim presne po cem touzi.Hrady,zamky,diamanty,zlato kupuje pouze jejich "oligarchie". Uspesni podnikatele investuji a kupuji evropske firmy.Ale stredni budouci trida hleda jine hodnoty.Pozemky /zemedelskou pudu/ v Evrope lze za "hubicku"koupit jiz jen ve velmi malo zemich.My jsme jedna z nich.
     AMN
Aktuální komentáře
24.09.2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová
8:53Evropské akciové burzy mohou váhat, nálada se ale zhoršuje. EP Infrastructure prý zvažuje IPO  
8:31Volvo Cars hodlá do roku 2030 prodávat auta, v jejichž interiéru nebude kůže
6:09Investiční tip Visa: Korekce za námi?  
23.09.2021
22:07Americké akcie poblíž historických maxim  
17:52Akcie po korekci míří nahoru, dluhopisy se ale vyprodávají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index Ifo, očekávání
16:00USA - Prodeje nových domů