Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína se vzdává politiky potravinové soběstačnosti

Čína se vzdává politiky potravinové soběstačnosti

20.02.2014 12:20
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Čína se vzdala jednoho z dosud nejposvátnějších pilířů zemědělské politiky a v podstatě přestala prosazovat soběstačnost v zásobování obilovinami. Důvod je jednoduchý: růst spotřeby potravin – konzumovaných lidmi i chovnými zvířaty – je rychlejší než schopnost zvyšovat jejich domácí produkci.

Obilí či jiné významné zemědělské komodity jako ovoce či sója musí čínská ekonomika dovážet už delší dobu. Peking však dosud formálně trval na principu soběstačnosti a snažil se v maximální míře podporovat domácí výrobu. Nyní poprvé nastavil cíl produkce obilovin značně pod úrovní čínské spotřeby. Vedení státu se tak odpoutává od dogmatu, které pronikalo jeho myšlením několik desetiletí.

Nové stanovisko čínské vlády klade místo kvantity větší důraz na kvalitu vyprodukovaných potravin. U obilovin se předpokládá stabilizace výstupu na 550 mil. tun do roku 2020, což je pod loňskou sklizní ve výši 602 mil. tun. O reformě dovozní politiky pro pšenici a další plodiny se spekulovalo už před jmenováním nynějšího prezidenta Si Ťin-pchinga do čela komunistické strany v roce 2012.

Podle nových instrukcí by také větší váha měla připadnout nabídce masa, ovoce a zeleniny, které vyžadují menší půdní plochu než obiloviny a jejichž produkce vytváří v zemědělství víc pracovních míst. Výsledkem by měl být růst dovozu obilovin ze zemí, které mají na jejich pěstování víc místa, například ze Spojených států, Austrálie, Kanady a Ukrajiny. Obzvlášť posledně jmenovaná země patří k preferované destinaci čínských zemědělských investic. V roce 2012 získal Kyjev za dlouhodobý závazek pravidelných dodávek velkého množství kukuřice od Pekingu výhodné úvěry v hodnotě 3 mld. USD. Konkrétně Číňané dostávají 3 miliony tun kukuřice ročně za tržní cenu v momentě exportu. Prostředky z úvěrů jdou na nákup čínské zemědělské techniky a také herbicidů a pesticidů.

Čínská potravinová politika prochází změnami několik posledních let. Stále se sice debatuje o soběstačnosti, avšak význam pojmu se posunuje. Sójové boby, které nejlidnatější země světa dováží ve velkém, už delší dobu do propočtů a cílů produkce zahrnovány nejsou. V odborných kruzích se vede debata o tom, jestli 80% soběstačnost poslouží stejně dobře jako 95% soběstačnost. Čistým dovozcem potravin se Čína stala v roce 2004. Import sóji od roku 2000 vzrostl sedminásobně na 70 mil. tun.

Zajištění dostatku základní obživy bylo pro čínskou komunistickou stranu, jejíž vzestup ve 30. a 40. letech minulého století se rodil na hladomorem zmítaném venkově, vždy jedním z hlavních témat. Důraz na pěstování vybraných plodin a rigidní, centrálně stanovovaný systém posléze paradoxně vyústil v závažné zásobovací potíže. Rýže byla pěstována na nevhodných polích a na zeleninu, slunečnice a další důležité plodiny často místo nezbylo. Na vrcholu kolektivizační horečky ke konci 50. let, kdy místní komunity přeháněly papírové cíle výnosů, aby uspokojily direktivy stranických orgánů v Pekingu, zemřelo na podvýživu zhruba 30 milionů lidí. Uvolnění tuhého režimu a přenos rozhodování o výsadbě na lokální úroveň přinesly reformy z konce 70. let.

Průměrná spotřeba jídla ve městech v průběhu života jedné generace vzrostla z úrovně sotva postačující pro přežití na objemy odpovídající vyspělým zemím. V chudých venkovských oblastech je však maso stále vzácností. „Města jsou plná malých tlouštíků, ale na venkově najdete podvyživené děti,“ tvrdí Wang Jimin z Čínské akademie zemědělských věd.

Vláda dosud dotuje produkci obilovin a pícnin v obrovských státních družstvech, ale čím dál víc se začínají prosazovat reformní hlasy, podle nichž může být půda lépe využita na plodiny, které nepotřebují tolik vody. Změnu přináší i prudce rostoucí spotřeba masa, která vyžaduje rostoucí množství pícnin. Větší možnosti jejich dovozu prospějí obzvlášť chovatelům drůbeže na pobřeží a na jihu země, kteří dlouho lobbovali za liberálnější postoj vůči importu kukuřice.

 
(Zdroje: FT, Reuters)


Váš názor
 •  
  17.03.2014 0:02

  Zajímavým faktem také je, že Čína nejenom importuje potraviny z Ukrajiny, ale zároveň se rozhodla pro vlastní pěstování potravin. Od Ukrajiny si na cca dalších 50 let pronajala zemědělskou půdu. Kromě Ukrajiny se Čína zaměřila i na další země, kde si pronajímá zemědělskou půdu (např. Brazílie).
 • a je to tady
  20.02.2014 12:45

  1,5 miliardy hladových číňanů si usmyslelo dvě teplá jídla denně. Jako sarančata !! Kdo jim tak asi to žrádlo vypěstuje? To nedopadne dobře. Všichni na to zemědělství rezignují. I u nás žije plno kokotů, kteří po vzoru Klause říkají, že potravinová soběstačnost je přežitek a že si ty příkladné brambory můžeme kloupit a dovést :-)) Ještě bych rád zjistil toho kokota, který nám je bude dovážet, když z Číny naroste neuvěřitelně vysoká poptávka. Pořád říkám, že debilové a podsvětí nám nemá vládnout. Svět kráčí systematicky k hladomoru...
  Jesse
  • Re: a je to tady
   20.02.2014 12:53

   proto bude dobre sledovat komu bude cirkev prodavat tu zemedelskou pudu,kterou si ted narokuji.Nejvestsi zajem - poptavka o urodne pole u nas krome holandanu,rakusanu - poptava i narodnost, jedna asijska. :-) Btw jeste budem jednou radi az nam cirkem na polich,ktete nerozproda, dovoli za slusny pronajem pestovat treba i brambory.
   AMN
   • bojím se horší varianty
    20.02.2014 12:58

    a to, že se tu sice brambory budou pěstovat, ale vyvážet do Číny a český spotřebitel utře nos a nebo vyplázne za 1kg stovku... možná dvě ! No, jak jinak, když nám půda pod nohama už nepatří, že....
    Jesse
    • Re: bojím se horší varianty
     20.02.2014 13:12

     v cirkvich vzdy byli lide /jsem ortodoxni ateista/,kteri byli velmi sečtěli a historicky vzďelani.Proto ten enormni tlak na vraceni půdy prave nyni v těchto casech. Mnoho let svym činskym přatelum pomaham vyhledavat / jejich eventualni / investice u nas i v okoli a vim presne po cem touzi.Hrady,zamky,diamanty,zlato kupuje pouze jejich "oligarchie". Uspesni podnikatele investuji a kupuji evropske firmy.Ale stredni budouci trida hleda jine hodnoty.Pozemky /zemedelskou pudu/ v Evrope lze za "hubicku"koupit jiz jen ve velmi malo zemich.My jsme jedna z nich.
     AMN
Aktuální komentáře
21.06.2024
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila
10:50ČNB: Zahraniční dluh ČR v 1. čtvrtletí stoupl o 230,6 mld. na 4,853 bilionu Kč
10:49České dráhy, a.s.: Oznámení o vydání nové emise dluhopisů
10:15UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jmenovité hodnoty dluhopisu
9:22RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování per rollam
9:09Rozbřesk: Inovační úsilí českých firem pokleslo, proč je to nebezpečné? Česká měna zůstává pod lehkým tlakem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
FactSet Research Systems Inc (05/24 Q3, Bef-mkt)
1:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m