Aktualizováno Tuzemská energetická společnost Energo-Pro, která je jedním ze tří distributorů elektřiny v Bulharsku vedle a rakouské EVN, se rozhodla pohnat Bulharsko k arbitráži při Světové bance kvůli bulharských krokům vůči distributorům elektřiny na tamním trhu. Loni shodný krok učinila EVN, se dříve o pomoc obrátil na Evropskou komisi.
Bulharský energetický regulátor DKEVR dne 19. března 2014 rozhodl o zahájení procesu odnětí licence trojici distributorů , EVN a Energo-Pro kvůli údajně dlužným prostředkům směrem ke státní energetice NEK. Distributoři se brání, že větší sumy je dlužna NEK jim a dosud „standardně“ docházelo k zápočtu. DKEVR jako důvod svého kroku uvedla „ohrožení energetické bezpečnosti země“. Požaduje úhradu dlužné sumy cca 350 milionů leva, v přepočtu zhruba 175 milionů eur. Distributoři toto odmítají. Od DKEVR dostali 7denní lhůtu (do pátku) na zaplacení tohoto „dluhu“, pokud si chtějí uchovat licence. dříve uvedl, že NEK poskytl platbu 8 mil. leva a další dvě uskuteční do konce března. EVN poskytla 32 mil. leva, označených jako „výpomoc s krátkodobou likviditou NEK“. Z tohoto důvodu byla platba odmítnuta.
„Jasně vyjadřujeme, že striktně dodržujeme zákon, splatili jsme všechny naše dluhy vůči NEK a v tomto okamžiku jí nic nedlužíme,“ uvedl Plamen Stefanov z Energo-Pro. „Problém není jen v právní rovině, ale i v nedostatku financí v energetickém systému v zemi jako takovém. Dialog musí být veden tímto směrem,“ dodal. Za nepokrytou sumu NEK směrem k Energo-Pro naopak vyčíslil částku 46 milionů leva.
Ministr hospodářství Dragomir Stoynev dnes uvedl, že NEK zatím žádné platby od distributorů neobdržel. EVN včera oznámila, že najala specialisty na mezinárodní právo a pro případ, že by se Bulharsko rozhodlo její podnikání v zemi znárodnit, bude zemi žalovat o jednu miliardu eur. Podle rakouského listu Kurier v zemi EVN zaplatila 270 milionů eur za získání licence a později investovala více než 600 milionů eur. Bulharský prezident Rosen Plevneliev se v minulém týdnu ve Vídni sešel s předsedou představenstva EVN Stefanem Siskovicem.
EVN zároveň uvedla, že po NEK bude požadovat úhradu dluhu NEK vůči EVN v celkovém rozsahu 250 milionů eur a připoměla že již (jak je zmíněno výše, od loňského roku) existuje soudní spor vůči Bulharsku za porušení dohody s Rakouskem o ochraně investic.
(Zdroj: Novinite, Focus, Bloomberg, Kurier)
Dění v energetice v Bulharsku, zejména s ohledem na , sledujte zde:
