Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Po investiční ofenzívě je čas na defenzívu

Pimco: Po investiční ofenzívě je čas na defenzívu

26.05.2014 15:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Čína si po krizi let 2008–2009 vedla výjimečně dobře. Zbytek světa byl svázán novým normálem, Čína ale rostla nad svým potenciálem, což byl důsledek masivní fiskální a monetární stimulace. Zatímco zbytek světa snižoval své dluhy, v Číně se děl opak. Platí to jak o oficiálním bankovním systému, tak o systému stínovém. A stejný recept tato země používala i v posledních letech. Nyní se to mění, vláda si je vědoma problémů a nerovnováh, které sebou nese růst tažený rostoucím dluhem. Minulý rok začala přesouvat část dluhu ze stínového bankovního systému do systému oficiálního, kde je možné docílit lepší regulace a kontroly. Snaha o zpomalení tempa růstu sebou nutně ponese i pomalejší růst celé ekonomiky. Bude tedy probíhat to samé, co jsme viděli ve vyspělých zemích hned po finanční krizi.

V současné době čínská ekonomika roste tempem o něco málo převyšujícím 7 %. V následujících třech až pěti letech toto tempo klesne k 6 %, na konci zmíněného časového horizontu možná až k 5 %. Je ovšem nutné zdůraznit, že čínská ekonomika je dnes mnohem větší než před pěti lety, když finanční krize začala. Nečekáme ani, že by čínský růst klesl na úroveň, kdy by začal výrazně negativně dopadat na celou globální ekonomiku. Naopak, v globální ekonomice by měla sílit rovnováha, těžiště růstu by se mělo z Číny přesouvat do vyspělých zemí a zejména do USA a Evropy, kde už slábnou dřívější brzdy růstu. Zároveň čekáme, že v Číně dojde k uvolnění monetární politiky a reálné sazby klesnou ze současných 2 – 3 % k nule.

Důležitý bude i vývoj v Japonsku, které vytáhlo všechny dostupné karty, monetární i fiskální politiku, a snaží se rovněž o strukturální reformy. To se děje v prostředí zhoršujícího se demografického vývoje a vysokého zadlužení. Japonsko tak podniká velký experiment a podle nás je pravděpodobné, že v delším období si projde vlnami nestability. U této země máme nejširší spektrum možných scénářů růstu a inflace. Může nastat přestřelení z deflace do inflace, růst by mohl opět klesnout v případě, že reformy nebudou úspěšně dokončeny. Celý experiment ale znamená dobrý krok. A pokud bude země nakonec úspěšná, mohla by se její politika stát modelem pro ostatní vyspělé země, které se snaží vypořádat se s vysokým dluhem.

Co se týče vyspělých trhů jako celku, měl by v následujících letech zrychlit jejich růst. Bude to ale jen pomalý návrat k potenciálu, protože řada z těchto zemí čelí menší poptávce po komoditách i konečné poptávce z vyspělých zemí. Snaží se najít způsob, jak podpořit domácí poptávku bez toho, aby se prudce zvýšil dluh. V řadě zemí se zadlužení vlády nachází na velmi rozumných úrovních, platí to například o Brazílii či Mexiku. To je pravděpodobně mezi rozvíjejícími se zeměmi v nejlepší pozici, protože má politickou stabilitu a ekonomiku v rovnováze, vláda dereguluje a privatizuje a země se stává oblíbenou destinací pro americké firmy.

Posledních pět let bylo o portfoliové ofenzívě – o hledání těch největších kapitálových zisků. V budoucnu by ale investoři neměli zapomínat na defenzívu. Dluhopisové trhy jsou v mnoha zemích v nejnižším bodě výnosů a přijde normalizace sazeb. U sazeb reálných by měl nastat posun směrem k nule, pokles se dá čekat u volatility trhů. Dnes nevíme, které země učiní chyby a vyvolají vysokou inflaci, a které udělají ještě větší chyby a skončí v deflaci. Podle nás je nyní nejlepší strategií geografická diverzifikace, která bude minimalizovat rizika a maximalizovat návratnost upravenou o riziko.

Zdroj: Pimco


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2025
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  
11:04Jakub Blaha: Amazon očekává nižší provozní zisk kvůli obavám z cel. Růst cloudu navíc zaznamenal zpomalení  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data