Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Po investiční ofenzívě je čas na defenzívu

Pimco: Po investiční ofenzívě je čas na defenzívu

26.05.2014 15:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Čína si po krizi let 2008–2009 vedla výjimečně dobře. Zbytek světa byl svázán novým normálem, Čína ale rostla nad svým potenciálem, což byl důsledek masivní fiskální a monetární stimulace. Zatímco zbytek světa snižoval své dluhy, v Číně se děl opak. Platí to jak o oficiálním bankovním systému, tak o systému stínovém. A stejný recept tato země používala i v posledních letech. Nyní se to mění, vláda si je vědoma problémů a nerovnováh, které sebou nese růst tažený rostoucím dluhem. Minulý rok začala přesouvat část dluhu ze stínového bankovního systému do systému oficiálního, kde je možné docílit lepší regulace a kontroly. Snaha o zpomalení tempa růstu sebou nutně ponese i pomalejší růst celé ekonomiky. Bude tedy probíhat to samé, co jsme viděli ve vyspělých zemích hned po finanční krizi.

V současné době čínská ekonomika roste tempem o něco málo převyšujícím 7 %. V následujících třech až pěti letech toto tempo klesne k 6 %, na konci zmíněného časového horizontu možná až k 5 %. Je ovšem nutné zdůraznit, že čínská ekonomika je dnes mnohem větší než před pěti lety, když finanční krize začala. Nečekáme ani, že by čínský růst klesl na úroveň, kdy by začal výrazně negativně dopadat na celou globální ekonomiku. Naopak, v globální ekonomice by měla sílit rovnováha, těžiště růstu by se mělo z Číny přesouvat do vyspělých zemí a zejména do USA a Evropy, kde už slábnou dřívější brzdy růstu. Zároveň čekáme, že v Číně dojde k uvolnění monetární politiky a reálné sazby klesnou ze současných 2 – 3 % k nule.

Důležitý bude i vývoj v Japonsku, které vytáhlo všechny dostupné karty, monetární i fiskální politiku, a snaží se rovněž o strukturální reformy. To se děje v prostředí zhoršujícího se demografického vývoje a vysokého zadlužení. Japonsko tak podniká velký experiment a podle nás je pravděpodobné, že v delším období si projde vlnami nestability. U této země máme nejširší spektrum možných scénářů růstu a inflace. Může nastat přestřelení z deflace do inflace, růst by mohl opět klesnout v případě, že reformy nebudou úspěšně dokončeny. Celý experiment ale znamená dobrý krok. A pokud bude země nakonec úspěšná, mohla by se její politika stát modelem pro ostatní vyspělé země, které se snaží vypořádat se s vysokým dluhem.

Co se týče vyspělých trhů jako celku, měl by v následujících letech zrychlit jejich růst. Bude to ale jen pomalý návrat k potenciálu, protože řada z těchto zemí čelí menší poptávce po komoditách i konečné poptávce z vyspělých zemí. Snaží se najít způsob, jak podpořit domácí poptávku bez toho, aby se prudce zvýšil dluh. V řadě zemí se zadlužení vlády nachází na velmi rozumných úrovních, platí to například o Brazílii či Mexiku. To je pravděpodobně mezi rozvíjejícími se zeměmi v nejlepší pozici, protože má politickou stabilitu a ekonomiku v rovnováze, vláda dereguluje a privatizuje a země se stává oblíbenou destinací pro americké firmy.

Posledních pět let bylo o portfoliové ofenzívě – o hledání těch největších kapitálových zisků. V budoucnu by ale investoři neměli zapomínat na defenzívu. Dluhopisové trhy jsou v mnoha zemích v nejnižším bodě výnosů a přijde normalizace sazeb. U sazeb reálných by měl nastat posun směrem k nule, pokles se dá čekat u volatility trhů. Dnes nevíme, které země učiní chyby a vyvolají vysokou inflaci, a které udělají ještě větší chyby a skončí v deflaci. Podle nás je nyní nejlepší strategií geografická diverzifikace, která bude minimalizovat rizika a maximalizovat návratnost upravenou o riziko.

Zdroj: Pimco


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.05.2021
15:09EU dosáhla dočasného příměří s USA ohledně cel na kovy
15:00České dráhy, a.s.: Oznámení o výplatě kupónů k Eurobondům 2016 a 2019
13:24Týdenní výhled: Data vrátí pozornost k cyklickému oživení  
13:16AT&T potvrdil dohodu o spojení svého mediálního impéria s Discovery
12:56Úpis nových akcií Primoco UAV skončil. Od investorů získalo 90,5 milionu korun
11:54Analytik Michal Křikava k hlavním bodům konferenčního hovoru Monety k potenciální akvizici  
11:42MONETA Money Bank, a.s (nástupce Wüstenrot hypoteční banka a.s.): Informace o výplatách výnosů 2 kotovaných emisí HZL WHB
11:21Čínská data nezaujala, trhy se budou snažit odpoutat od inflace  
11:12Bitcoin po spekulacích okolo Elona Muska klesl nejníže za tři měsíce
10:53Gundlach: Akciový fyzikální zákon
10:03Ceny v průmyslu stouply v dubnu nejvýrazněji od podzimu 2011. Zdražily stavební práce i ceny v zemědělství
9:04Rozbřesk: Nový hlavní problém pro trhy = inflace
8:55Další vlna rozvolnění: Rozšířuje se výuka na školách, otevřou restaurační zahrádky
8:50Přichází další rozvolnění, bitcoinu vévodí Muskovy tweety, futures jsou dnes smíšené  
8:13Vláda projedná Národní plán obnovy, plánuje investice za 200 mld. Kč
5:55Rozžhavená část "zodpovědných" investic rychle chladne. A ztrácí peníze
16.05.2021
14:54Vakcínu proti koronaviru nepřineslo státní řízení, ale starý dobrý kapitalismus
8:11Víkendář: Inflace, čínské stárnutí a úvěrový impuls
15.05.2021
19:22Project Syndicate: Odboráři po covidu
14:04Víkendář: Reaktivní Fed a „radši dříve, než později“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Riot Blockchain Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Ryanair Holdings PLC (03/21 Q4)
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index