Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Postihne deflace nakonec i Čínu?

Postihne deflace nakonec i Čínu?

04.06.2014 8:07
Autor: Redakce, Patria.cz

V Číně zmírňuje růst spotřebitelských cen a index výrobních cen pokračuje v poklesu. V kontextu obav týkajících se růstu celé čínské ekonomiky to vše vyvolává otázky ohledně rizika deflace a prostoru pro monetární uvolnění v této významné globální ekonomice. Má ale skutečně smysl obávat se v tomto případě deflace? Následující graf ukazuje konkrétní vývoj meziroční změny indexu výrobních cen. V roce 2012 se tato změna dostala do záporných čísel a od té doby se výrazněji nezvýšila:

graf4

Čínský růstový model prochází změnou, nastává posun od investic ke spotřebě a od průmyslu ke službám. Taková změna může skutečně vést k dlouhodobému poklesu výrobních cen, ale na ospravedlnění obav z deflace to nestačí. Je totiž nutné si povšimnout, že výrobní ceny u spotřebitelského zboží neklesají a došlo k odtržení vývoje spotřebitelských cen a cen výrobních jako celku. To je možné pozorovat už celé dva roky. A zapomínat nelze ani na inflační faktory, které v Číně působí. Mezi ně patří rostoucí náklady práce, záplava likvidity, cíl udržení růstu za pomoci spotřebitelské poptávky a rozvoj sektoru služeb, který zvyšuje podíl práce na celkových výrobních nákladech. K tomu můžeme přidat současný způsob výpočtu indexu spotřebitelských cen, který inflaci podhodnocuje.

Popsaný pokles výrobních cen tedy není dostatečným argumentem pro obavy z deflace, protože v čínské ekonomice přetrvávají významné inflační tlaky. Nelze ani čekat, že na základě cenového vývoje dojde ke kvantitativnímu uvolňování. Čínská vláda se snaží o zlepšení alokace likvidity, což sebou ale nese potřebu finanční reformy. Dosavadní výsledky reforem zatím nejsou moc patrné. Navíc se zvyšuje riziko zpomalení růstu, ke kterému dochází v důsledku přechodu na nový ekonomický model. To platí i o možnosti růstu finančního rizika a problémů v bankovním sektoru oficiálním i stínovém. Komerční banky (4636 CZK, -0,22%) hrají významnou roli v udržení ekonomické a finanční stability celé země, jejich možnosti jsou ale stále omezenější. Může tak dojít ke snížení požadované míry rezerv, důvodem ovšem nebude vývoj cen, ale snaha o vyřešení krátkodobých problémů s růstem.

Zdroj: Natixis


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y