Irák: Sunnitší radikálové ze skupiny ISIL pokračují v dobývání dalších oblastí, především na severu země u hranic s Jordánskem a Sýrií. O víkendu ovládli dalších několik měst v západoirácké provincii Anbár a také tři důležité hraniční přechody. Od Bagdádu je dle zpráv CNN dělí vzdálenost, kterou lze urazit autem asi za čtyři hodiny.
Dnes přijel do Iráku na neohlášenou návštěvu americký ministr zahraničních věcí John Kerry. Bude jednat s premiérem Núrím Málikím o možnostech rychlého ukončení násilností v zemi.
Premiér Málikí se snaží po vítězných volbách, které skončily 30. dubna, sestavit vládu, avšak zatím neúspěšně. Jednou z variant vládního uspořádání je sestavení široké koalice representované zástupci náboženských a etnických skupin. (Vládní) participace doposud přehlížených skupin by měla zajistit silnou podporu rodícímu se kabinetu. Tuto variantu podporuje i ministr zahraničí Kerry, který má během své návštěvy na Blízkém východě diskutovat také s vládami arabských států a snažit se vyjednat pomoc pro Irák. Prezident Obama v souvislosti se vzrůstajícím násilím v Iráku varoval před nebezpečím rozšíření konfliktu do okolních zemí. Právě argument možného rozšíření nepokojů do sousedních zemí by mohl přimět arabské země k podpoře Iráku v boji proti jednotkám ISIL. Přímé vojenské zapojení USA do konfliktu se zatím jeví jako nepravděpodobné. Irán navíc v neděli obvinil USA, že se pod záminkou pomoci irácké armádě snaží opět převzít kontrolu v Iráku.
Cena ropy kvůli nepokojům v Iráku již více než týden v řadě roste a pohybuje se na šestiměsíčních maximech. Ropa typu Brent se aktuálně obchoduje na hladině 115 USD za barel, cena severoamerické ropy WTI se vyšplhala na 107 USD/barel - viz následující grafy.

Také ropné futures s dodávkou v srpnu indikují další zdražování této strategické suroviny. Srpnový kontrakt na ropu WTI zdražil o 62 centů (na 107,45 USD), stejný kontrakt na ropu Brent povyskočil o 47 centů (na 115,28 USD). Vyšší ceny futures signalizují, že trhy nepočítají s rychlým ukončením konfliktu v Iráku, což se promítá do zvyšující se ceny černého zlata.
Sunnitští radikálové z ISIL obsadili minulý týden rafinerie v Bajdži, kde byl zastaven provoz a evakuováni zahraniční pracovníci. Hlavní ropná pole se však nachází na jihu země a jsou (zatím) pod kontrolou irácké armády a jejich provoz není konfliktem nijak poznamenán. Zástupci skupiny OPEC proto již dříve prohlásili, že jsou připraveni vykrýt propad v dodávkách irácké ropy. Minulý měsíc Irák produkoval 3,3 milionu barelů ropy denně.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, ČTK