Válečné konflikty, nebo pouze náznak zhoršení bezpečnostní situace v regionu, bývá pro finanční trhy jasnou zprávou, která zvyšuje averzi investorů k riziku a posílá akciové indexy do červených čísel. V těchto dobách se naopak daří „bezpečným přístavům“ jako je zlato, vzácné kovy, případně měny, které nejsou konfliktem postiženy (typicky švýcarský frank).
K tomu, aby na finančním trhu začaly výprodeje, stačí pouhé očekávání negativních zpráv a investoři začnou uzavírat své pozice a opouštět daný trh. Událostmi, které aktuálně zásobují (nejen) finanční trhy největším počtem negativních zpráv, jsou krize na Ukrajině včetně sestřelení letadla MH17 a pokračující izraelsko-palestinský konflikt. Bylo by proto logické očekávat, že v obou případech budou investoři opouštět „zasažené“ trhy a svými prodeji oslabovat příslušné akciové indexy. Jestliže se však podíváme na ruský index MICEX a izraelský Tel Aviv 25 uvidíme zcela odlišnou reakci trhu.
Ruský MICEX po sestřelení letu MH17 ztratil 5 %
Hlavní ruský akciový index MICEX reagoval na čtvrteční zprávy o pádu malajsijského letadla poklesem, který se nezastavil ani následující den. Propad pokračoval i po víkendu a ruský index ztratil v reakci na pád/sestřelení stroje 4,75 % a odepsal přes 90 bodů – viz graf.

Záhy po oznámení letecké katastrofy se začaly rojit informace o dalším – zpřísněném kole sankcí, které by mohly být uvaleny na ruskou ekonomiku. Negativní zprávy (obvinění ze zodpovědnosti za pád letu MH17) a očekávání zhoršení hospodářské situace (kvůli sankcím) spustilo výprodeje ruských akcií, což je reakce, kterou bychom zřejmě očekávali. V případě Izraele, kde byly zprávy ještě mnohem více dramatické, než v Rusku, však došlo ke zcela opačné reakci trhů.
Izraelský Tel Aviv po zahájení bojů v Gaze posílil o 3 %
Když komando izraelské armády ze soboty (12. července) na neděli zahájilo pozemní operaci v pásmu Gazy, hlavní izraelský akciový index Tel Aviv 25 zaznamenal přiliv nákupních příkazů a začal posilovat. Tato „nelogická“ reakce investorů na začátek bojů trvala téměř celý týden, během kterého index Tel Aviv přidal 2,86 % a poskočil o 45 bodů – viz graf.

Izrael v pozemní ofenzivě v pásmu Gaza stále pokračuje, nasadil do bojů i těžkou vojenskou techniku, která má zničit odpalovací zařízení Hamásu, avšak izraelský trh nezaznamenal žádné výprodeje. Dnes se index aktuálně obchoduje se ziskem 0,2 % a přitom na území Izraele dopadá denně v průměru 85 raket Hamásu.
Jak je možné, že začátek válečného konfliktu v Izraeli byl spojen s růstem akciového trhu, zatímco pouhé očekávání možných sankcí v Rusku odstartovalo výprodeje na ruských titulech?
Možným klíčem k zodpovězení této otázky je historická zkušenost Izraele a jeho „bojová národní povaha.“ Zatímco ve většině zemí na světě, včetně Ruska, by informace o chystaném vojenském střetu velmi pravděpodobně způsobily prodeje domácích cenných papírů, v Izraeli mohou stejnou zprávu investoři číst zcela opačně. Ofenziva v Gaze může být klíčem k omezení/ukončení odstřelování raketami ze strany Hamásu a vojenská operace tudíž může představovat začátek řešení nežádoucí situace. V tomto světle by investoři opravdu mohli vnímat odstřelování pozic Hamásu v Gaze za signál k nákupu izraelských akcií.
Zdroj: Bloomberg