Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dividendový (v)tip: Texas Instruments

Dividendový (v)tip: Texas Instruments

29.07.2014 18:00

V Dividendových manuálech jsme zjistili, že schopnost navyšování dividend je dosti spolehlivým ukazatelem budoucí atraktivity dané akcie – výkonu převyšujícího návratnost zbytku trhu. Nejvíce to platí u akcií, které dividendu navyšují po delší období. Chuť na to, podívat se na takto vybrané společnosti detailněji, ale začneme uspokojovat u společnosti, která je mezi firmami, které nejvíce navýšily dividendu během posledního roku.

Texas Instruments (TI) je globální společnost navrhující a vyrábějící analogové a digitální polovodičové integrované obvody. Její akcie za posledních pět let poměrně silně kopírují vývoj celého trhu, v roce 2013 si ale připsaly více než 36 %, ani letos si nevedou zle.

graf12

Zdroj: FT

Vývoj tržeb společnosti určitě nenadchne ty, kteří lační po růstu. Maxim zde bylo dosaženo už v roce 2010 (téměř 14 miliard USD), poté tržby klesají až na 12,2 miliard USD v roce minulém. Jak na to reagují provozní zisky? Jejich maxima byla dosažena při rekordní EBITDA marži také v roce 2010 (5,4 miliard USD), v loňském roce díky meziročnímu růstu marže nebyl zaznamenán úplně nejhorší výsledek, ale také ani zdaleka ne nejlepší.

Pohled na provozní tok hotovosti ukazuje větší stabilitu, než je tomu u zisků. Pokud odhlédneme od roku 2009, dovede společnost provozem v průměru vydělat něco kolem 3,4 miliard USD ročně. Hravě tím pokryje investice do dlouhodobých provozních aktiv (v posledních dvou letech cca 400 – 500 milionů USD). CF po CapEx tak v posledních dvou letech dosahuje necelých 3 miliardy USD.

tab

Teoreticky tedy můžeme říci, že pokud by TI neinvestovala nad rámec CapEx, nehýbala s dluhem a dosahovala nadále cca podobných výsledků na úrovni provozního CF, mohla by vyplácet akcionářům ročně necelé 3 miliardy USD. Požadovaná návratnost se s betou 1,2 pohybuje kolem 9,4 %. Pokud by dlouhodobě rostly ony 3 miliardy jen o inflaci (2 %), je hodnota vlastního jmění společnosti kolem 40 miliard USD. Což je asi o 20 % pod současnou kapitalizací, takže trh je celkově optimističtější. Na současnou kapitalizaci se v rámci této úvahy dostaneme až s růstem kolem 3,5 %.

Nastíněný tří miliardový scénář dividend se konat pravděpodobně nebude. Dividendy do roku 2012 představovaly méně než 30 % toku hotovosti po CapEx. V roce 2013 se firma pochlapila a vyplatila už asi 40 % tohoto CF (což je krok, který jí protlačil námi použitým filtrem a pravděpodobně přispěl k velmi dobrému vývoji ceny). V aktivech měla TI ke konci minulého roku necelé 4 miliardy USD hotovosti, poměr čistého dluhu k EBITDA dosáhl 0,09, což je bezesporu velmi nízké číslo. Hotovosti je tedy dost, dluh v podstatě žádný. Takže pokud se TI výrazně nezhorší výsledky, bude syslit hotovost v rozvaze, zvýší investice, nebo bude „muset“ vyplácet akcionářům ještě větší dividendy.

V posledním Dividendovém manuálu jsem konstatoval, že dividendové rakety obvykle nejsou firmy, které by zvyšovaly dividendy díky velkému růstu zisků a CF. Jde naopak o firmy, které zvyšují dividendy díky rostoucímu výplatnímu poměru (více dividend z daných zisků). Někdo to může vnímat jako známku nevyhnutelné stagnace (není kam investovat), někdo se raduje z toho, že firma nebude pálit peníze v pochybných projektech. Podle toho, co jsme viděli v Dividendových manuálech, ti druzí bezesporu převládají a TI je typově přesně jejich akcií.

Otázka samozřejmě je, zda popsaný dividendový optimismus nezvedl TI už příliš vysoko (a dividendový tip se nestává dividendovým vtipem). V dikci předchozích řádků můžeme hovořit o tom, zda onen implikovaný růst ve výši 3,5 % není příliš vysoko (ony 3 miliardy USD musíme ale považovat ne za dividendu, ale za volné CF pro akcionáře, tedy CF, které se k nim s odpovídajícím zhodnocením dostane později). Pro určitou perspektivu: V komentáři k posledním čtvrtletním výsledkům jsme se dozvěděli, že TI se snaží snížit provozní kapacity v segmentu s nízkými maržemi (mobilní čipy) a to samé platí o investicích. Orientovat se bude naopak na ziskovější analogový segment (nyní 62 % tržeb). Konkurent Qualcomm dosáhl v posledním čtvrtletí nejmenšího růstu tržen od roku 2010, příčinou je právě vývoj na mobilním trhu. Tržby TI vzrostly v QII o 3 %, čistý zisk o 44 %. Tesla Motors, i třeba Google jsou stále dost povídkové investice, TI je naopak dost „hmatatelná“.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů