Americký akciový index S&P 500 tento týden překonal svá historická maxima, když se dostal nad úroveň 2000 bodů. S překonáním této hranice se začaly rojit obavy, zdali se nejedná o bublinu, která by mohla v nejbližší době splasknout. Investoři proto přemýšlí, zdali mají vybírat zisky, nebo dále čekat a doufat v pokračování této rally.
Při hledání faktorů, které mohou stát za růstem S&P, je velmi užitečné podívat se na objem maržových obchodů (nákupů na dluh), které se s tímto indexem pojí. Následující graf proto ukazuje procentní reálný růst indexu S&P 500 (modrá) od roku 1995, který poměřuje s velikostí maržových nákupů amerických cenných papírů (červená) kotovaných na New York Exchance (NYSE).

Až do léta roku 2000 se obě veličiny vyvíjely téměř shodně. Poté následovala exploze maržových obchodů, kterou ukončila až technologická bublina v roce 2001. Další vrchol cyklu přišel v roce 2007 ukončený finanční krizí z roku 2008. Objem maržových obchodů začal opět narůstat od léta 2010, kdy americký Fed ohlásil politiku kvantitativního uvolňování. V současnosti je objem maržových obchodů na svých historických maximech. Také index S&P 500 nyní překonává své dosavadní rekordy a jak ukazuje graf výše, spojitost mezi vývojem indexu a objemem maržových obchodů není náhodná.
Objem maržových obchodů totiž bývá investory pečlivě sledován, protože velmi dobře vyjadřuje aktuální náladu na trhu. Býčí trh se obecně pojí s růstem nákupů akcií na dluh, protože investoři věří v budoucí zisky společností a jsou ochotni je nakupovat i za cizí prostředky. Při otočení trendu a poklesu trhů naopak dochází k útlumu maržového tradingu s tím, jak roste averze k riziku a investoři hledají bezpečnější formy zhodnocení svých prostředků.
Buybacks, Fed, geopolitika, makrodata . . .
Mezi další důvody, které by mohly stát v pozadí růstu S&P 500, patří i mimořádně vysoké objemy zpětných odkupů vlastních akcií (tzv. buybacks), které nyní americké společnosti realizují. Také uvolněná politika Fedu a mizerná výnosnost (amerických) dluhopisů žene investory za atraktivnějším zhodnocením do akcií. Svůj podíl na proražení hranice 2000 bodů na S&P 500 může mít také jisté zmírnění geopolitické situace: setkání prezidentů Ruska a Ukrajiny včera v Minsku a uzavřené příměří v Gaze. Též včerejší makrodata v USA, která překonala očekávání, mohla přispět k růstu S&P 500 nad 2000 bodů.
Zdroj: Bloomberg, Business Insider