Ropa během minulého týdne stoupala. Cena WTI se posouvala vzhůru o něco rychleji než Brent. Dnes se nachází na 95,60, zatímco severomořský typ se obchoduje těsně pod 103 dolary za barel. Změny cen nejsou příliš výrazné, ale jde o prodloužení období relativní stability po předchozím poměrně prudkém poklesu.

Data z americké ekonomiky byla povětšinou příznivá a potvrdila pokračující oživení. To je příznivé především pro WTI, ačkoli nabídka na trhu zůstává více než dostatečná. Tomu aktuálně odpovídají také zprávy o zásobách, jejichž výsledek za poslední týden vychází pro cenu nepříznivě. Horší je to s ekonomikou eurozóny, která vysílá nadále spíše negativní signály.
Konflikt v Iráku nebo neklid v Libyi jsou stále zdrojem rizik. Na druhou stranu ale trh uklidňují zprávy o rostoucí produkci. Libyjská národní ropná společnost NOC oznámila, že produkce stoupá, a odhaduje se, že i celý OPEC v srpnu svou produkci zvýšil.
Nervozitu stále působí také východní Ukrajina. Ačkoli proběhla jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, současně přicházejí zprávy o sílící ruské vojenské intervenci snažící se zvrátit situaci ve prospěch separatistů. Na řadě jsou další sankce Západu a důležité jednání NATO.
Pohonné hmoty v ČR navzdory očekávání nepatrně zlevnily. Podle posledních údajů CCS se Natural 95 v průměru prodává za 36,75 korun a motorová nafta za 36,22 korun za litr. Vzhledem k tomu, že benzín v Rotterdamu nadále roste na ceně, dolar ke koruně posílil a marže obchodníků podle nás lehce klesly, stále v krátkém výhledu čekáme mírný nárůst cen.