Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
České firmy věří poptávce, větší investice ale nechystají

České firmy věří poptávce, větší investice ale nechystají

16.10.2014 14:29
Autor: Pavel Daniel

České firmy nebudou do svého podnikání letos investovat víc než v minulém roce. Ukázal to Index očekávání firem ČSOB. To je hlavní důvod poklesu celkové hodnoty Indexu očekávání firem, který ČSOB sleduje již rok. Přesto je nálada podnikatelů dle výsledků Indexu očekávání stále mírně optimistická. Polovina firem očekává ve čtvrtém čtvrtletí roku 2014 vyšší poptávku a téměř pětina podniků plánuje svůj byznys rozšířit. I když se současnou ekonomickou situací stále převládá mezi podnikateli nespokojenost, budoucnost své firmy v příštím roce vidí skoro tři čtvrtiny z nich pozitivně.

Investovat se české firmy zatím nechystají

Navyšovat investice se podnikatelům nechce dlouhodobě. Dílčí index, který investiční plány sleduje, se po celý uplynulý rok pohybuje v záporných hodnotách. Ve srovnání s minulým čtvrtletím došlo dokonce k poklesu o 8,8 bodu. Údaje z posledního čtvrtletí přitom mají největší výpovědní hodnotu. Firmy mají ke konci roku o objemu investic mnohem lepší představu. „Nejedná se už o odhad, ale spíše o reálnou situaci. A ta nám říká, že firmy stále nemají potřebnou jistotu a jsou proto v otázce investic spíše konzervativní,“ řekl Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemní bankovnictví ČSOB.

Celková hodnota indexu v předešlých 12 měsících příliš nekolísala a držela se v kladných číslech. Výjimkou byl pouze výrazný pokles v posledním čtvrtletí minulého roku, kdy s indexem zahýbala s největší pravděpodobností intervence České národní banky. „Tento krok ČNB měl poměrně výrazný vliv i na sentiment firem, protože posílil jejich obavy z budoucnosti,“ vysvětluje propad indexu Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.

Nálada podnikatelů záleží na obratu firmy

Průzkum ČSOB ukázal, že nálada podnikatelů do značné míry závisí na výši obratu jejích firmy. Podle závěrů průzkumu se nůžky mezi malými a většími firmami stále více rozevírají. Zatímco před rokem byl rozdíl v hodnotě indexu mezi firmami s obratem do 3 milionů korun a těmi, jejichž obrat je vyšší než 40 milionů korun, pouze šestibodový, nyní činí celých 31 bodů. Ve skupině firem s nejmenším obratem nabývá index dokonce záporných hodnot, což naznačuje mírně pesimistickou náladu.

Nejvyšší hodnoty vykazuje dílčí index vývoje poptávky. Polovina firem se totiž domnívá, že se jim poptávka po jejich zboží a službách zvýší. Jde o podniky, jejichž kondice je charakteristická kontinuálním růstem tržeb v posledních třech letech a které jsou více nakloněny investicím a rozšiřování svého byznysu. Snížení poptávky v posledním čtvrtletí roku 2014 naopak předpovídá jedna třetina firem. Pro tuto skupinu je charakteristický nižší obrat, menší počet zaměstnanců a také dlouhodobě klesající tržby. Roli hraje i právní forma podnikání, snížení poptávky očekávají častěji živnostníci než firmy.

Průzkum Index očekávání firem probíhal mezi 500 středními a malými společnostmi napříč obory podnikání. Každý z dílčích indexů, který je rozdílem pozitivních a negativních očekávání firem může teoreticky nabývat hodnot od -100 do +100 bodů. Celkový index je pak průměrem dílčích indexů vývoje poptávky, investic a plánované úrovně podnikání.

Index očekávání firem realizovaný ve Q3/2014 (výhled na Q4/2014)

ČSOB_index  


Očekávaný vývoj poptávky

ČSOB_index

Očekávané změny v podnikání

ČSOB_index


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    ČasUdálost
    14:00HU - Jednání MNB, základní sazba