Ceny ropy pokračují v klidnějším období, kdy neklesají až tak prudce. Za minulý týden jsou změny celkem malé a dnes se Brent obchoduje na 84,82 dolaru a WTI za 79,80 dolaru za barel. Mírnou podporou mohla být nová makrodata, především ta, která naznačují růst čínské poptávky.
Celkově makrodata posledním týdnu nepřinesla žádné velké zklamání, což se počítá. Podle nás ale čísla ani nevyvolávají nadšení a obavy ze slabšího růstu globální poptávky mohla tlumit pouze nevýrazně. Zásoby v USA, podstatné především pro americkou WTI, byly pro cenu negativní. Znovu došlo k velmi výraznému navýšení zásob ropy, které doprovodily vyšší zásoby ropných destilátů. Zásoby benzínu klesly, ale méně, než se čekalo.

Velká zásobenost trhu představuje pro ropu obecný problém, stejně jako předpoklad, že se na tom v dohledné době nic nezmění. OPEC se má sejít za měsíc, bude hodnotit situaci na trhu a zvažovat, zda k podpoře ceny neomezí produkci. Jenže klíčoví hráči kartelu o takové možnosti zatím nemluví. Návrhy na omezení dodávek se určitě objeví, třeba Venezuela už po nich volá. Ale koordinace mezi členy bude podle nás malá. Saúdská Arábie chce sledovat své cíle a více expandovat na asijské trhy. Libye se nebude hrnout do omezování vývozu, když teprve nedávno obnovila dodávky. Stejně tak se nebude chtít ochudit o příjem z ropy ani Irák. Írán, kdysi jeden z největších producentů, se pomalu vrací na trh a těžko počítat s tím, že by chtěl tento proces nějak omezovat. OPEC se dostal do situace, kdy je sice významným hráčem, ale nikoli dominantním. Snahou o ovlivnění ceny by pomohl novým konkurentům ze Severní Ameriky a k další expanzi by situaci určitě chtělo využít i Rusko, které nízké ceny společně se sankcemi dosti trápí.
Levnější ropa se promítá do českých maloobchodních cen zatím relativně pomalu. Podle posledních dat CCS Natural 95 zlevnil za týden zhruba o 40 halířů na 36,20 korun a motorová nafta pouze mírně zlevnila na 35,71 korun za litr. Změny u cen pohonných hmot nejsou zdaleka tak prudké jako u cen ropy. Jedním z důvodů je dolar, který v posledních měsících prudce posílil a citelně omezil efekt levnější ropy pro nedolarové oblasti. Další věc je vývoj marží. Ty byly zhruba před čtvrt rokem, kdy se ropa nacházela kolem 115 dolarů, stlačené na velmi podprůměrnou úroveň. Spolu se zlevňováním ropy se vrátily na průměr a až v posledních dnech poskočily výš spolu s tím, jak skokově zlevnil benzín v Rotterdamu. To by však měl být jen přechodný úkaz.
Co se týče budoucího vývoje, další nárůst marží nečekáme. Dolar na čas přestal rychle posilovat a do cen se ještě může dál promítat zlevnění ropy z posledních týdnů. Ve výsledku spatřujeme stále značný prostor pro pokles maloobchodních cen. Od minula se znovu o něco rozšířil a možnost zlevnit zhruba o korunu na litr během pár týdnů tak zůstává.