Aktualizováno Dnešním dnem odstartovala Evropská centrální banka svůj program nákupu státních dluhopisů v objemu 60 mld. EUR měsíčně. Tento nestandardní měnověpolitický krok by měl vrátit inflaci v EMU zpátky k dlouhodobému 2procentnímu cíli a současně podpořit hospodářský růst (nejen) v zemích EMU.
ECB ráno avizovala, že začíná s nákupem německých bundů a německá centrální banka zahájení nákupů potvrdila. "Na trhu jsme už od rána," uvedl její mluvčí. ECB bude pořizovat pouze 8 % z celkového objemu QE, zbytek budou mít na starosti centrální banky členských zemí, které tak budou kupovat bondy na vlastní knihu (a riziko).
Program QE by měl být ukončen v září příštího roku, avšak ECB si ponechala pootevřená zadní vrátka. Na zasedání ECB minulý týden její šéf Draghi naznačil, že bude-li potřeba, centrální banka zůstane na trhu déle, dokud se inflace dostatečně nepřiblíží svému cíli.
Pokud se podíváme na reakci trhů na dnešní start QE, pozorujeme především pokles výnosů u dluhopisů jádrových zemí eurozóny. Výnosy klesají v Německu.

Také výnosy francouzských dluhopisů ztrácejí napříč všemi splatnostmi.

A do třetice padající výnosy italských dluhopisů.

Prudce naopak rostou výnosy řeckých bondů kvůli obavám z krachu jednání se zahraničními věřiteli. Výnos 3Y dluhopisu přidává 1,73 p.b. na 15,8 %, výnos 5Y bondu roste o 1,5 p.b. (12 %) na 13,5 %.

Evropské akciové tituly/indexy se zatím obchodují smíšeně, např. německý DAX je aktuálně na zelené nule, zatímco francouzský CAC 40 je o 0,4 níže. Obecně by však akcie měly z kroku centrální banky profitovat, neboť se očekává, že se část likvidity ECB přelije do poptávky po cenných papírech. Kvantitativní uvolňování v USA i Japonsku poslalo tamní akciové tituly výše a podobný efekt se čeká také v Evropě.
Euro zatím (paradoxně) na páru s dolarem mírně posiluje (o 0,1 %). Jedná se však o nevýrazný pohyb, který je spíše korekcí páteční spanilé jízdy dolaru, kterou odstartovala výborná data z amerického trhu práce. V delším časovém horizontu by však měl převážit efekt nadbytečné eurové likvidity, což by mělo dostat jednotnou měnu pod tlak. V USA se navíc schyluje k prvnímu zvýšení sazeb od ukončení tamního programu QE a úrokový diferenciál bude podporovat dolar.
Zdroj: BBG