Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sorosova pohádka: Alibaba

Sorosova pohádka: Alibaba

28.04.2015 17:19

Ve fondu Soros Fund Management má největší podíl na aktivech společnost Alibaba (necelých 5 %). Minule jsem zde hovořil o společnosti Etsy a dnes spojím příjemné s užitečným – podíváme se na Sorosovu největší sázku a zároveň na další internetové tržiště, tentokrát ale ne unikátně umělecké, ale naprosto středněproudě komerční.

Jak jsme se na těchto stránkách mohli zhruba před rokem dočíst, „čínská internetová společnost Alibaba, obdoba amerického Facebooku, chystá primární emisi (IPO) svých akcií na burze v New Yorku ... společnost Alibaba získala dominantní postavení na domácím trhu díky silné regulaci ze strany čínských státních činitelů. Z politických důvodů tak v zemi existuje zákaz pro firmy jako Twitter, Facebook, YouTube, aj. - tedy pro největší konkurenty Alibaba. Silná kontrola čínských cenzorů a omezení na on-line platby pak představuje další rizika ... Alibaba vděčí za svůj úspěch již od počátku do velké míry čínským politikům a úředníkům, kteří firmě vytvořili podmínky pro dynamický růst. Zakázali zahraniční konkurenci, v počátcích společnost investičně podpořili a nyní je Alibaba ze strany čínských politiků nahlížena jako výkladní skříň čínské ekonomiky“.

Z následujícího grafu je ale vidět, že tato „výkladní skříň“ si na akciovém trhu po opadnutí počáteční euforie nevede nejlépe:

bch1

Zdroj: FT

Pohled na historické tržby a zisky firmy potvrzuje, že Alibaba je výjimečnou společností, která dokáže udržovat vysoké tempo růstu. Tržby minulý rok překročily úroveň 50 miliard renminbi a čistý zisk dosáhl 23 miliard renminbi. Návratnost vlastního jmění se pohybuje na 33 % a bez detailních výpočtů je jasné, že je vysoko nad návratností požadovanou.


bch2

Zdroj: FT

Jak by mělo vypadat takové „ukázkové cash flow“? Pokud nejde o vyloženě mladé a intenzivně investující firmy, měl by takový provozní tok hotovosti hravě pokrývat investice do dlouhodobých provozních aktiv – CapEx. A pak záleží na tom, jaké jsou příležitosti na trhu firem a jaká je strategie posuzované společnosti. Pokud chce expandovat a k dispozici jsou vhodné akviziční cíle za minimálně nepředražené ceny, je tok hotovosti po CapEx ideálně směrován na akvizice. Pomoci mu firma musí často růstem dluhu (či navýšením vlastního jmění), tento krok by ale neměl ohrozit její finanční stabilitu. Pokud akviziční strategie vhodná není a firma nechce hromadit hotovost v rozvaze (je jen málo racionálních důvodů, proč by měla), mělo by CF po CapEx z velké části proudit k akcionářům.

Jak je na tom Alibaba? Provozní tok hotovosti, respektive cash flow po CapEx tu v podstatě plně naplňuje popsaný ideál. V roce 2014 firma na provozní úrovni vydělala 26,3 miliard renminbi. Z toho proinvestovala 4,8 miliardy renminbi. Po těchto investicích jí tedy zbylo asi 21,5 miliardy renminbi, v roce 2013 to bylo asi 12 miliard. Akvizice ale v roce 2014 spolkly 28,2 miliardy renminbi, takže po celkových investicích byla společnost v červených necelých 7 miliardách renminbi. To spolu s odkupy a minidividendou, znamená, že 12,9 miliard renminbi musel dofinancovat dluh (vlastně nemusel, protože firma má hromadu hotovosti – viz níže):

bch3

Zdroj: FT

Podobně jak tok hotovosti i Alibabova rozvaha připomíná americké technologické giganty: Z celkových 111 miliard renminbi aktiv (účetní hodnota) je 45 miliard tvořeno hotovostí a jejími ekvivalenty. Máme tu tedy firmu, která je dalším strojkem na peníze na úrovni toku hotovosti po CapEx, ale zároveň si bude pravděpodobně intenzivně budovat své „podhoubí“ nákupem dalších a dalších firem.

Nechci malovat technologického čerta na zeď, ale skutečně jsem zvědav, jak tato široce uplatňovaná strategie nakonec skončí. Všichni technologové nakupují nové firmy buď ze strachu, aby jim neujel vlak, nebo ve snaze tento vlak ještě předhonit. Možná, že v této honičce bude jeden, dva vítězové, ale celkově to zavání selháním koordinace, respektive masivním transferem bohatství od akcionářů velkých technologických společností k spotřebitelům a akcionářům všech možných startupů. I tak se ale nedomnívám, že by tento problém začal investory v dohledné době nějak intenzivně pálit.

Na Alibabu podle některých komentářů nyní doléhá určitý tlak regulátorů (např. pokuty), ztrácí podíl na některých segmentech trhu (B2C), negativně se přirozeně projevují i problémy v čínské ekonomice. Jak tvrdí jeden z investorů „regulátoři budou do firmy píchat jehlou, klackem ji ale nepraští, protože je příliš důležitá pro celý čínský technologický sektor“. Možná, ale pak tu stále zůstávají ony další faktory, z nichž možná ten nejdůležitější je vývoj v čínské ekonomice. A zde vidím více prostoru pro překvapení negativní, než pozitivní.

Co kdybychom požadovanou návratnost u této společnosti dali na 10 % (beta 1, MRP 6,5 %) a pro výchozí úroveň volného CF pro akcionáře vzali CF po CapEx z minulé roku? Na ospravedlnění současné kapitalizace by pak toto CF muselo dlouhodobě růst o 8,35 %. Což znamená, že do osmi let by se mělo zdvojnásobit. V posledních letech takové růsty nebyly problémem, ale zde hovoříme o velmi dlouhém období a době, kdy je firma už dost velká. Čtenáře tak asi nepřekvapí můj závěr, že jde o další významně povídkovou, až pohádkovou akcii. Jak jinak by to také u společnosti jménem „Alibaba“ mohlo být.


Čtěte více:

IPO Recap - jednooký mezi slepými králem
28.04.2015 13:16
V minulém týdnu na burzu vstoupily nakonec společnosti pouze dvě. A to...
Pár minut poté ... videokomentář na DAX
28.04.2015 13:56
Další ze série videokomentářů, zaměřujících se na technické signály, d...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data