Pokračující obavy o produkci kakaa v Ghaně společně s potenciálním vlivem fenoménu El Nino na počasí později v tomto roce poslaly ceny kakaa na nejvyšší úroveň za posledních sedm měsíců.

Vývoj ceny kakaa za poslední rok.
Cena za komoditu, bez, které se neobejde výroba čokolády, prolomila klíčové technické úrovně, když se toto úterý na londýnské Liffe obchodoval zářijový kontrakt na kakao za 2092 britských liber za tunu, což je nevyšší cena od 30. září loňského roku.

Vývoj ceny kakaa na londýnském trhu za poslední 3 dny.
Většina světových kakaových plantáží se nachází v Západní Africe. Sílící obavy z rizik spojených s fenoménem El Nino, který obvykle právě do západní Afriky přináší sucho, nastartovaly kolem této komodity nákupní nálady. Právě nejistota ohledně dodávek kakaa z Ghany byla I hlavním tématem Londýnského týdne kakaa, jednoho z největších každoročních setkání představitelů kakaového průmyslu vůbec. Ghana je s přibližně dvaceti procenty celkové světové kakaové produkce druhým největším producentem této komodity na světě. K nákupním náladám a růstu cen čokoládové komodity tak přispěly i závěry z londýnského setkání z minulého týdne.
Počasí i neochota prodávat
Důvodem růstu cen kakaa však nejsou pouze obavy z vlivů počasí a případného dopadu na produkci v Západní Africe. Podle vedoucího obchodování s kakaem v londýnské ABN Amro Justina Grandisona se momentálně nacházíme ve fázi roku, kdy země, které kakao vyrábějí, nechtějí prodávat, protože čekají na vyšší ceny. Konkrétně ghanský úřední orgán pro kakao nevydal ohledně produkce pro rok 2014-2015 žádné oficiální prohlášení, očekávání analytiků a makléřů počítají s hodnotou, která bude značně pod loňskými 900000 tunami i ghanským odhadem ve výši 850000 tun. Africká bankovní skupina Ecobank dokonce očekává, že Ghana bude mít problém dosáhnout i na 700000 tun.
Ve světě současně rostou obavy z dlouhodobé životaschopnosti kakaových farem. Ty vedou kakaový a čokoládový průmysl k zintenzivnění vzdělávání a podpory malých farem. Do tohoto programu se zapojil i největší světový výrobce čokolády Mondelez International, který v úterý oznámil plný provoz svého projektu za 400 mil. dolarů s názvem “Cocoa Life” v Indonésii, která je třetím největším producentem kakaa na světě.
Vzhledem k tomu, že srážky nejen v Ghaně, ale i jinde na západě Afriky se letos drží pod průměrnými hodnotami je dost pravděpodobné, že globální poptávka po kakau převýší nabídku. Plíseň, která napadá v Ghaně plody kakaovníku, by mohla vést dokonce k nejmenší ghanské úrodě za posledních pět let. Nelze tak vyloučit, že by se tato situace mohla projevit na nárůstu cen čokolády.
Zdroj: FT, BBG