Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed (fakticky) smetl ze stolu červnovou normalizaci, trhy si z toho moc nedělají

Fed (fakticky) smetl ze stolu červnovou normalizaci, trhy si z toho moc nedělají

20.05.2015 21:44
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Americká centrální banka před pár desítkami minut zveřejnila zápis ze svého dubnového zasedání. To samo o sobě nebylo nikterak převratné, když autorita pouze zopakovala svůj závazek přistoupit k normalizaci měnové politiky při zlepšení na trhu práce a dostatečném přesvědčení o postupném posunu inflace k vytyčenému cíli (2 %).

Zveřejněný zápis však přinesl jedno důležité rozuzlení. Fakticky ukončil spekulace o možném zvyšování sazeb již v červnu. Mnoho členů výboru totiž na dubnovém jednání zpochybnilo dostatečné zlepšení ve sledovaných proměnných (výše zmíněná inflace a trh práce) na červnové utažení měnové politiky. Na první pohled holubičí rétorika tak přechodně dolehla na dolar, který proti euro oslabil k úrovni 1,114. Pohyb však nebyl nikterak dramatický, navíc již došlo k jeho korekci. Na trzích totiž již delší dobu panuje přesvědčení, že červnový termín je zcela ze hry. Reálně se uvažuje spíše o zářijovém datu, z futures na Fed funds dokonce vyplývá, že by se sazby měly odlepit od nuly až začátkem příštího roku.

Ze zápisu rovněž vyplývá, že Fed považuje pomalý růst HDP v prvním čtvrtletí za pouze přechodný, když se do něj negativně promítly tranzitivní vlivy. Mezi ty se řadilo citelné osekání investic do struktur, což jde na bedra omezení kapitálových výdajů do těžby u ropných firem, ale také prudká zima či stávky na západním pobřeží. V následujících dvou letech Fed nadále počítá s expanzí HDP rychlejším tempem, než jakým roste potenciální produkt. Dopomoci k tomu má vyšší podnikatelská a taktéž spotřebitelská důvěra. Právě akcelerace spotřebitelské poptávky by měla přispět k postupnému zrychlení amerického hospodářství. Domácnosti totiž v prvním čtvrtletí peníze ušetřené s nižšími cenami benzinu spíše spořily, postupně by však měly tyto "petrodolary" zamířit do ekonomiky v podobě spotřebních výdajů. Ostatně i Fed označil slabší výdaje za přechodné. Bez zajímavosti také není, že dubnová projekce vývoje hospodářství byla sice pro letošní rok mírně slabší, než ta březnová, avšak pro střednědobý horizont Fed revidoval své odhady mírně vzhůru. Důvodem byla jak tranzitivita negativních faktorů, tak také akomodativní role (znatelnější příspěvek ekonomice) nadále uvolněné měnové politiky.

Lehce nakloněná rizika

Taktéž odhad pro inflaci v krátkodobém horizontu byl revidován lehce výše, přestože autorita i nadále počítá s pozvolným posunem k vytyčenému cíli. Důvodem je jak vývoj jádrových cen, tak také od původních projekcí se odlišující postup cen ropy směrem vzhůru. Pro roky 2016 a 2017 však Fed nadále kalkuluje s inflací pod 2 %. Rizika jak pro vývoj HDP tak inflaci vnímá Fed spíše na spodní straně, když v současné chvíli nevidí dostatečný prostor v nástrojích měnových ani fiskálních autorit pro případnou pomoc ekonomice za situace nepříznivého hospodářského šoku. Celkově tak výbor za současného vývoje ekonomiky vnímá vyšší nejistotu pro vybudované projekce. U nezaměstnanosti, která by s postupným uzavíráním mezery výstupu (dochází k němu s rychlejším růstem HDP, než kterým roste potenciální produkt) měla zamířit pod svou přirozenou úroveň, zůstávají rizika vyvážena.

Co se týče dolaru, Fed jej i nadále vnímá jako omezující prvek pro zahraniční obchod (čistý export), a tedy hospodářský růst. Jeho sílu výbor vysvětluje především vývojem sazeb v Evropě (respektive diferenciálem sazeb evropských a amerických dluhopisů) a také slabším výhledem pro čínskou ekonomiku.

Celkově dnešní zápis z dubnového zasedání nepřinesl nikterak dramatické zprávy. Červnový termín je ze hry, což však není žádným překvapením. Slabší ekonomika prvního čtvrtletí byla do velké míry odrazem tranzitivních vlivů a Fed nadále vyhlíží zlepšení. Poměrně logicky však za stávajícího vývoje reflektuje zvýšená rizika a nejistotu samotných projekcí. I proto klíčovou roli sehrají přicházející data. Jejich zlepšení by mělo postupně vrátit americké hospodářství na rychlejší růstovou dráhu. Důvody, o které opíráme naši víru, že k takovému vývoji dojde, si můžete přečíst ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2025
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y