Skepse ohledně udržitelnosti cen ropy Brent na dohled od 70 USD/barel poslední dobou narůstá a začínají se množit analýzy, které předpovídají její opětovný pokles. Nejvíce pozornosti se dostává asi prognóze z dílny banky . Ta předpovídá, že do října by ropa Brent mohla zlevnit asi na 50 USD/barel a i ve zbytku tohoto desetiletí by se její cena mohla pohybovat kolem 60 USD/barel. Hlavním argumentem je, že se doposud (z řady důvodů) nepodařilo odstranit nesoulad mezi produkcí ropy na jedné straně a její spotřebou na straně druhé. Pravdou je, že indikátory a zprávy z tzv. “fyzického trhu” naznačují, že by býci měli být na pozoru.
Mluví-li se o “ceně ropy”, tak se komentáře zpravidla vztahují k ceně futures kontraktu na některý ze světových benchmarků, jehož splatnost je časově nejbližší. V našich zeměpisných šířkách jde zpravidla o „měsíční kontrakt“ na severomořskou ropu Brent. Tento trh se označuje jako „papírový“. Nicméně většina dlouhodobých kontraktů na dodávky fyzické ropy se oceňuje na základě ceny ropy na trhu „fyzickém“. Ta se může od ceny futures kontraktů lišit a také se zpravidla více či méně liší. Jak zprávy z fyzického trhu, tak i tržní indikátory (cenové spready mezi „papírovou“ a „fyzickou“ ropou), naznačují, že „fyzické“ ropy je dost.
Neméně zajímavý je pohled na strukturu „papírového“ trhu, kterou každý týden zveřejňuje burza ICE (kde se obchodují futures kontrakty na ropu Brent). Ta totiž ukazuje, že tzv. čisté spekulativní pozice ve futures na Brent dosáhly v minulých týdnech na svá historická maxima (viz graf). Vhodných záminek k otevření dlouhé pozice bylo v posledních měsících hned několik. Tou vůbec nejkřiklavější je patrně velmi rychlá reakce amerických těžařů na propad ceny ropy, respektive prudký pokles jejich aktivity v budování nových nalezišť (často citovaná data o počtu aktivních vrtných souprav v USA). Svým dílem mohlo přispět i rostoucí napětí na Blízkém východě. K obratu jistě pomohlo i zavírání ztrátových krátkých pozic. Zatímco platí, že „fyzické“ ropy je dost, tak té „papírové“ by mohlo být i více.
Je pravda, že trhy jsou vpřed hledící. Nicméně v tomto případě je možné, že sentiment se přece jen dostal až příliš daleko před fundamenty. Kromě toho, každý podobný nárůst ceny pomáhá zmírnit tlak na producenty, což rychlejšímu vyrovnání tržní bilance rovněž neprospívá.
Petr Báča
Pozice: makroekonomický analytik
Makroekonomický analytik v ČSOB, kam nastoupil krátce poté, co dokončil studium na VŠE v Praze. Část studia strávil na Norwegian Business School v Oslu.
Témata: komoditní trhy se zaměřením na ropu a základní, resp. drahé kovy.