Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Z Německa zní vážné varování

Z Německa zní vážné varování

22.05.2015 15:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Německé vládní dluhopisy byly po celá desetiletí ostrovem stability v moři finančního rizika a nejistoty. Dnes tomu tak už ale není. V posledních týdnech došlo k prudkému růstu výnosů těchto obligací a zmíněný trh byl dokonce v samém středu tektonických posunů na globálních dluhopisových trzích. Tyto posuny se dotkly i amerických obligací, ceny ropy a kurzu dolaru. Trhy akciové a trhy korporátních dluhopisů jsou zatím větších posunů ušetřeny, ale pokud by problémy měly pokračovat, došlo by k nim pravděpodobně i zde.

V polovině dubna se objevovaly úvahy o tom, že „na trzích docházejí dluhopisy, které by bylo možné nakupovat“. Přišel ale zmíněný obrat a jeden z neprudších výprodejů od roku 2008. Jde o připomínku toho, co by se mohlo stát ve chvíli, kdy centrální banky ukončí politiku nulových sazeb, i když takový vývoj není v dohledné budoucnosti pravděpodobný. Co tedy stojí za popsaným zlomem? Příčiny lze vysledovat až do léta roku 2014, kdy došlo k prudkému poklesu cen ropy. Inflace se zmenšovala, prudce rostly obavy ze „špatné deflace“, a to zejména v eurozóně. ECB nakonec přistoupila k významné změně své politiky a ohlásila nákup vládních dluhopisů v hodnotě 1 bilionu eur. Trhy nejdříve reagovaly prudkým poklesem výnosů vládních obligací, euro oslabovalo.

Po určité době ale trhy zašly mnohem dále než během jiných epizod kvantitativního uvolňování. Reálné sazby u německých obligací klesly na záporných 1,5 % a časová prémie byla mimořádně nízko. Nenabízelo se žádné fundamentální vysvětlení takového stavu, spekulativní pozice dosahovaly mimořádných rozměrů a obrat na trhu byl na spadnutí. Přišel ve chvíli, kdy uvolnění čínské monetární politiky zvedlo ceny ropy a dalších komodit. Trhy pochopily, že deflační hrozba je za námi a následoval prudký obrat na dluhopisových trzích. Celé to tedy bylo pravděpodobně hlavně o psychologii a ne o fundamentu.

Co bude dál? Další prudké prodeje jsou nepravděpodobné, protože žádná z významných centrálních bank nehodlá šokovat trhy nečekaně prudkým utažením monetární politiky. Ukazuje se ale, že i ty nejlikvidnější trhy jsou zranitelné, co se týče náhlých závanů nestability. MMF v této souvislosti hovoří o tom, že se změnila struktura trhů. Likviditu už neposkytují hlavně banky, protože ty čelí vyšším kapitálovým požadavkům a jejich regulace je přísnější. Jiní investoři tak čelí větším ztrátám ve chvíli, kdy musí prodávat a redukovat riziko.

K tomu se přidává růst významu vzájemných fondů, ETF a dalších fondů. Tyto instituce mohou vytvořit domino ve chvíli, kdy investoři začnou stahovat své peníze z dluhopisových fondů. Panují obavy z toho, že jmenované instituce mohou vykazovat stádové chování v ještě větší intenzitě než penzijní fondy a pojišťovny, které dříve dluhopisovým trhům dominovaly. Záchvat prodejů, který postihl německý dluhopisový trh, byl doposud relativně nevýznamnou událostí. Jde ale také o varování před výrazně většími problémy.

Autorem je investor a ekonom Gavyn Davies.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Americká jádrová inflace se drží, i když ta celková míří více do záporu
22.05.2015 14:41
Index cen spotřebitelů v USA se za duben zvýšil o 0,1 procenta po 0,2p...
Týden technicky - Úspěšný týden pro americký dolar, ropa stále stabilizuje svůj pohyb při 60 USD za barel
22.05.2015 15:11
EURUSDAmerický dolar v úvodu týdne zabodoval a díky pozitivnímu senti...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data