Polské volby vyhrál kandidát opozice Andrzej Duda, a to se trhům nemusí líbit. Ne že by sám Duda měl být velkou hrozbou pro polskou ekonomiku. Jeho vítězství ale zvyšuje šance populisticko-konzervativního hnutí Právo a Spravedlnost (PiS) v podzimních volbách. A s jeho vládnutím nemají investoři právě ty nejlepší zkušenosti. Polský zlotý je proto od rána pod tlakem a oslabil od nedělního odpoledne o více než 1 %.
Občanská platforma zaznamenala za dvě volební období vlády řadu úspěchů – Polsko nejlépe přestálo hospodářskou krizi a rostlo v průměru nejrychleji v celé EU, současně jeho slovo v rámci EU výrazně zesílilo a Donald Tusk se i díky tomu stal prezidentem EU. Těžko říci, co přesně Občanská Platforma pokazila. Ale je to pravděpodobně směs určité „okoukanosti“, ztráty výraznějších osob po odchodu Donalda Tuska do Bruselu a série menších korupčních klopýtnutí.
Vítězství Andrzeje Dudy zatím žádnou revoluci nepřinese. I když jeho populistické před-volební sliby (například nižší hranice pro odchod do důchodu) by v polské státní kase mohly udělat pěknou díru, nemá dostatečné pravomoci je prosadit. Může ale současné vládě znepříjemnit život používáním práva veta a tím tak zvýšit šance PiS na podzimní vítězství v klíčových parlamentních volbách. Současně může významně ovlivnit složení budoucí bankovní rady (z 1/3 + guvernér).
Daleko větším problémem by bylo ale vítězství PiS ve volbách do Sejmu. Andrzej Duda nám v předvolební rétorice dal ochutnat, co by Polsko pravděpodobně čekalo pod vládou PiS. V hospodářské politice by to byla pravděpodobně daleko nižší rozpočtová disciplína – plány na vyšší daňové úlevy, nižší věk odchodu do důchodu a vyšší podporu rodin s dětmi by podle hrubých odhadů mohly zvýšit polský veřejný dluh o více než 10 % HDP. V evropské politice by současně Polsko asi přeladilo na maďarskou notu. Andrzej Duda mluvil o větší podpoře národního státu a větším vymezením vůči Unii a především Německu. To je v ostrém kontrastu s dnešní proevropskou politikou Polska, ve které je Německo jedním z hlavních partnerů. PiS by se pravděpodobně inspirovala v Maďarsku také při řešení problému hypoték v zahraničních měnách, kde nakonec velká část ztrát byla převedena na banky. Podzimní volby tak mohou být hodně napínavé a zlotý z nich může být značně nervózní. V případě těsného výsledku navíc prezident hraje klíčovou roli při sestavování nové vlády.
Region - forex
V pátek panoval v regionu relativní klid. Před konáním druhého kola prezidentských voleb oslaboval pouze polský zlotý, ale nijak zásadně (0,3 %).
Dnes ráno však zlotý navazuje na předchozí ztráty poté, co v druhém kole patrně zvítězil kandidát opoziční strany PiS Duda. Pouze z tohoto titulu sice nečekáme zásadní politické změny, nicméně nejistota před podzimními parlamentními volbami zjevně narostla. A to se zlotému (ani polským dluhopisům) nemusí líbit, zejména krátkodobě.
Nadcházející týden je i jinak na regionální události relativně bohatý. Nejvíce pozornosti přiláká zřejmě zasedání maďarské centrální banky, ale budou zveřejněny i revidované výsledky HDP za první čtvrtletí v Polsku a v Maďarsku. Zatímco maďarským aktivům může marginálně pomáhat revize výhledu na rating od agentury Fitch na pozitivní, tak na zlotém se patrně bude podepisovat zvýšená politická nejistota (viz úvod).
Dluhopisy
Krátký konec dolarové výnosové křivky šel v pátek vzhůru a to v reakci na výroky Janet Yellenové v souvislosti s načasováním prvního zvýšení úrokových sazeb. Podle Yellenové za předpokladu, že se situace (na trhu práce) bude vyvíjet v souladu s jejím očekáváním, tak Fed v jistý okamžik v tomto roce může začít zvyšovat úrokové sazby. Ačkoliv šéfka Fedu rychle dodala, že tento proces bude pouze pozvolný, úrokové sazby i tak v USA musely jít vzhůru, neboť trh s něčím takovým stále vůbec nepočítá. I po pátečním růstu sazeb výnosová křivka (futures) sazí na růst sazeb Fedu až na přelomu roku 2015/2016. My prozatím stále držíme odhad, že Fed sazby půjdou vzhůru v září.
Kreditní rizikové prémie se zřejmě dnes roztáhnou na periferii eurozóny, když vedle Řecka, kde (velká) část vládnoucí Syrizy již otevřeně hovoří o tom, že stát nebude platit MMF, může zlobit i Španělsko. Zde ve víkendových regionálních volbách silně zabodovali populisté (Podemos), což není dobrý signál před podzimními parlamentními volbami.