Jestli je něco na čem lidé nešetří a nedají na to dopustit tak jsou to děti. A v době, kdy se zvyšuje průměrný věk prvorodiček, je byznys asistované reprodukce jeden z velkých taháků. Odhaduje se, že by do roku 2020 měl mít hodnotu 20 mld. amerických dolarů. Dokonce se vyvinul i pojem “fertility tourism” volně přeloženo “těhotenský turismus”. A právě Řecko z evropských států začíná hrát roli. Firma resp. laboratoř Genesis Kostase Pantose patří v Řecku těm největším a sám šéf a majitel firmy v jedné osobě ročně dohlédne na 5 000 cyklů.
Jedno je jisté i kdyby byla krize jakákoliv, lidé budou chtít děti pořád. Řecko se chce zařadit po bok Španělska, kde je “těhotenský turismus” skvělý byznys. V Řecku mu nahrává i vláda, která teď řeší mnohem ožehavější témata než legislativu, která je tomuto podnikání nakloněna, protože není nikterak silná.
Řecká legislativa umožňuje darovat ženská vajíčka a dárci zůstávají v anonymitě a navíc dostanou solidně zaplaceno. Jeden odběr je za 1 000 EUR. S tím, jak porodnost následovala vývoj ekonomiky, nabídka lidských vajíček roste.
Řecko ale není jedinou zemí, kde se “těhotenská turistika” rozmohla. Nyní za 55 % veškerých odběrů vajíček v Evropě je zodpovědné Španělsko. Pro obě země by se tento typ turismu mohl stát dalším vítaným zdrojem peněz.
Například náklady na oplodnění “in vitro” v USA jsou asi tak zhruba dvojnásobné. Jeden cyklus terapie stojí například 9 000 USD a v Řecku stojí 4 500 EUR. Bohužel pro Řecko, je relativně pozdě bycha honit, zlobí se majitel kliniky Genesis. Jeho majitel lituje, že vláda nedokázala podpořit růst rozvíjejícího se segmentu v Řecku již dříve, aby měli podnikatelé lepší postavení.
Jak dokládají anonymní příběhy i britských občanů, kteří své zážitky svěřili BBC. Lidé jsou pro dítě ochotni udělat vše, příkladem může být pár po 17 cyklech bez úspěchu a zhruba 90 000 librách investovaných do prvního dítěte.
Zdroj: Bloomberg, BBC