Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB říká, že fin. stabilita v ČR se zlepšila, hlavně v hledisku odolávat šokům

ČNB říká, že fin. stabilita v ČR se zlepšila, hlavně v hledisku odolávat šokům

16.06.2015 10:28
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Česká národní banka dnes zveřejnila svojí pravidelnou zprávu o finanční stabilitě. Finanční sektor se od jara 2014 podle ČNB vyvíjel pozitivně hlavně v hledisku schopnosti odolat nepříznivým šokům. Toho bylo dosaženo hlavně růstem kapitálové přiměřenosti bank, příznivým vývojem likvidity a pozitivními změnami v risk managementu jednotlivých finančních institucí.
ČNB také identifikovala potenciální zdroje rizik, která by v budoucnu mohla stabilitu ohrožovat.

Jako největší problém byla identifikována rizika cyklická jako další pokles úrokových sazeb a úrokových marží, oživení poptávky po úvěrech a uvolňování úvěrových standardů nebo snížení výnosů kvalitních aktiv na velmi nízké úrovně. Na druhé straně strukturální rizika nyní podle ČNB ustoupila před těmi cyklickými více do pozadí. To odráží fakt, že banky zavedly kapitálové rezervy ke krytí systémových rizik, snížila se propojenost institucí a nová legislativa upravila činnost v segmentu družstevních záložen.

Hlavním rizikem pro finanční sektor zůstává podle ČNB obnovení recese vedoucí k propadu ziskovosti.

"Robustní kapitálová přiměřenost a míra likvidity jsou klíčem k udržení vysoké důvěry veřejnosti a investorů ve stabilitu domácího finančního sektoru. Současné ekonomické prostředí vyžaduje z hlediska obezřetnosti aktivní přístup ČNB," uvedl guvernér centrální banky Miroslav Singer.

ČNB ve své zprávě nadále popisuje uvolněný vývoj měnové politiky v Evropě, který nepolevuje, jak sílí obavy z deflačních tlaků. Také ČNB se obává deflačních tlaků a proto opakuje, že je připravena nadále používat měnový kurz jako nástroj měnové politiky a také posunout kurzový závazek pokud uvidí, že by docházelo k dlouhodobému posílení deflačních tlaků schopných mimo jiné způsobit propad poptávky nebo poklesu inflačního očekávání.

Česká národní banka vidí finanční situaci v podnikovém sektoru lepší než byla v minulosti. Avšak je diferencovaná. Malé firmy si nevedou stejně dobře jako ty velké a nedá se očekávat, že by se to dalo rychle změnit, kvůli zvyšující se závislosti na vnějších faktorech s tím jak se posiluje proexportní orientace podnikového sektoru a tak závislost i na geopolitickém klimatu daných zemí, kam export směřuje.

Tisková konference Miroslava Singera, guvernéra ČNB, k zprávě o finanční stabilitě (konference začíná v čase 7:22):

 

Hospodářské oživení přispělo ke zlepšení situace na trhu práce, což se pozitivně odrazilo ve finanční kondici sektoru domácností. Růst příjmů společně s poklesem úrokových sazeb z hypotečních i spotřebitelských úvěrů vedl ke snížení podílu čistých úrokových plateb domácností na jejich hrubém disponibilním důchodu.

Ekonomické oživení v Evropě nemá pevné základy, a proto podle ČNB zůstává hlavním rizikovým scénářem pro domácí finanční sektor obnovení ekonomické recese vedoucí k prudkému zhoršení jeho ziskovosti. Na ziskovost bank, jejichž výnosy jsou ve významné míře závislé na vývoji úrokových marží, může mít nepříznivé dopady také pokračující pokles hladiny úrokových sazeb. Nízké úrokové sazby mohou negativně ovlivňovat rovněž hospodaření pojišťoven, uvádí zpráva.

Podle ní se zdrojem systémového rizika mohou stát očekávání ohledně dalšího růstu cen nemovitostí v kombinaci s příznivými podmínkami na trhu úvěrů na bydlení. Tyto úvěry se stávají dostupnější i pro skupinu dlužníků s nižší úrovní a stabilitou příjmů. ČNB hodnotí nastavení standardů u úvěrů na bydlení jako převážně konzervativní. U nově poskytnutých úvěrů ale indikuje nárůst jejich rizikového profilu. "Vzhledem k tomu, že představují největší část úvěrového portfolia bank, považuje ČNB za nezbytné použít sadu doporučení jako preventivní nástroj, jehož smyslem je snížení rizik spojených s poskytováním úvěrů na bydlení v dalších letech," píše se v materiálu.

Vzhledem k setrvalému nárůstu klientských vkladů a utlumené úvěrové poptávce podniků umisťují úvěrové instituce významnou část získaných zdrojů do státních dluhopisů, a to v převážné míře českých. ČNB proto připravila novou metodiku určenou k přezkumu a vyhodnocování tohoto rizika. Pokud ČNB dojde k závěru, že toto riziko není danou institucí dostatečně pokryto, rozhodne o uplatnění dodatečného kapitálového požadavku.

Finanční sektor byl podroben dalším zátěžovým testům. Nejnáročnější, takzvaný nepříznivý scénář, představuje riziko výrazného a dlouhotrvajícího poklesu v ekonomice a jeho pravděpodobnost je velmi nízká. Banky však zůstaly i v tomto případě vysoce odolné a udržely celkovou kapitálovou přiměřenost dostatečně nad osmiprocentní regulatorní hranicí. Dostatečnou odolnost vůči nepříznivému vývoji prokázaly díky svému vysokému kapitálovému polštáři také pojišťovny, uzavřela zpráva ČNB.

Mezi klíčová doporučení patří zejména zavedení dalších opatření pro provozování obezřetného podnikání. ČNB tak chce preventivně předcházet spirále rostoucí diverzity mezi přístupy bank poskytovat úvěry ve větší míře na bydlení s rizikovějším profilem. Pokud ČNB uvidí, že se v největší části portfolia českých úvěrů (tedy úvěrů na bydlení) budou projevovat negativní známky přehřívání českého trhu nemovitostí živeného právě zrychleným růstem úvěrů, je ČNB připravena přijmout další opatření nebo legislativní úpravy na korekci takového stavu.

Zdroj: Zpráva o finanční stabilitě, ČTK


Čtěte více:

ČR - Čekání na výrobní inflaci se stále protahuje
16.06.2015 9:24
Ačkoliv se ekonomice vede nad očekávání dobře, chuť a prostor výrobců ...
Pražská burza klesá třetím dnem v řadě; index PX je nejníže od února; ČEZ naposledy s dividendou
16.06.2015 10:22
Pražská burza pokračuje v poklesu a klesá již třetím dnem v řadě, když...

Váš názor
 •  
  16.06.2015 15:51

  Jak to říká, stabilita Česka odolává akcím ČNB
  Homo
 • Mr.Singer má pravdu
  16.06.2015 12:54

  nejsme v tunelu ale v pr...li jsem zvědav co bude blejkat na konci roku resp. na začátku příštího
  Mike
Aktuální komentáře
29.09.2022
22:01Obchodování v USA – problém kam se podíváš  
17:57Averze k riziku a mimořádně nízké valuace akcií malých firem
17:03Neústupnost Fedu, silný trh práce a další propad na trzích  
17:00AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:59Jan Bureš: ČNB sazby zvyšovat nechce, ale další pohyb směrem vzhůru nevylučuje
16:55AMISTA investiční společnost, a.s. - STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:52AMISTA investiční společnost, a.s. - Pololetní zpráva INFOND
16:43Americká ekonomika ve čtvrtletí klesla o 0,6 procenta, potvrdili statistici
16:28Výplach Wall Street pokračuje, rezonují obavy z blížící se recese  
15:52Německo dá na stabilizaci cen energií 200 miliard eur a zruší nový poplatek
15:20ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Zpráva emitenta za 1. pololetí 2022
14:37ČNB nechává základní sazbu podruhé za sebou na sedmi procentech
13:33Rusko hodlá v pátek vyhlásit anexi všech čtyř území Ukrajiny, kde se konala pseudoreferenda
13:00Siegel: Monetární politika nedává smysl, Fed dělá tu samou chybu znovu, jen na druhou stranu
12:55RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:54Index: Nákupní cena bytů v Česku se za deset let více než zdvojnásobila
12:43Trigema Real Estate Finance a.s.: Pololetní zpráva, závěrka a Potvrzení o výpočtu finančního ukazatele
12:00BoE jeden požár hasí a druhý rozdmýchává. Prvotní nadšení vyprchalo  
11:17Trussová obhajuje ekonomický plán, který potopil libru. Jiní ho kritizují
10:51Sentiment na akciích je natolik negativní, že už vysílá signály k nákupu, domnívá se Bernstein

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Carnival Corp (08/22 Q3)
Cineworld Group PLC (Bef-mkt)
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university