Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB říká, že fin. stabilita v ČR se zlepšila, hlavně v hledisku odolávat šokům

ČNB říká, že fin. stabilita v ČR se zlepšila, hlavně v hledisku odolávat šokům

16.06.2015 10:28
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Česká národní banka dnes zveřejnila svojí pravidelnou zprávu o finanční stabilitě. Finanční sektor se od jara 2014 podle ČNB vyvíjel pozitivně hlavně v hledisku schopnosti odolat nepříznivým šokům. Toho bylo dosaženo hlavně růstem kapitálové přiměřenosti bank, příznivým vývojem likvidity a pozitivními změnami v risk managementu jednotlivých finančních institucí.
ČNB také identifikovala potenciální zdroje rizik, která by v budoucnu mohla stabilitu ohrožovat.

Jako největší problém byla identifikována rizika cyklická jako další pokles úrokových sazeb a úrokových marží, oživení poptávky po úvěrech a uvolňování úvěrových standardů nebo snížení výnosů kvalitních aktiv na velmi nízké úrovně. Na druhé straně strukturální rizika nyní podle ČNB ustoupila před těmi cyklickými více do pozadí. To odráží fakt, že banky zavedly kapitálové rezervy ke krytí systémových rizik, snížila se propojenost institucí a nová legislativa upravila činnost v segmentu družstevních záložen.

Hlavním rizikem pro finanční sektor zůstává podle ČNB obnovení recese vedoucí k propadu ziskovosti.

"Robustní kapitálová přiměřenost a míra likvidity jsou klíčem k udržení vysoké důvěry veřejnosti a investorů ve stabilitu domácího finančního sektoru. Současné ekonomické prostředí vyžaduje z hlediska obezřetnosti aktivní přístup ČNB," uvedl guvernér centrální banky Miroslav Singer.

ČNB ve své zprávě nadále popisuje uvolněný vývoj měnové politiky v Evropě, který nepolevuje, jak sílí obavy z deflačních tlaků. Také ČNB se obává deflačních tlaků a proto opakuje, že je připravena nadále používat měnový kurz jako nástroj měnové politiky a také posunout kurzový závazek pokud uvidí, že by docházelo k dlouhodobému posílení deflačních tlaků schopných mimo jiné způsobit propad poptávky nebo poklesu inflačního očekávání.

Česká národní banka vidí finanční situaci v podnikovém sektoru lepší než byla v minulosti. Avšak je diferencovaná. Malé firmy si nevedou stejně dobře jako ty velké a nedá se očekávat, že by se to dalo rychle změnit, kvůli zvyšující se závislosti na vnějších faktorech s tím jak se posiluje proexportní orientace podnikového sektoru a tak závislost i na geopolitickém klimatu daných zemí, kam export směřuje.

Tisková konference Miroslava Singera, guvernéra ČNB, k zprávě o finanční stabilitě (konference začíná v čase 7:22):

 

Hospodářské oživení přispělo ke zlepšení situace na trhu práce, což se pozitivně odrazilo ve finanční kondici sektoru domácností. Růst příjmů společně s poklesem úrokových sazeb z hypotečních i spotřebitelských úvěrů vedl ke snížení podílu čistých úrokových plateb domácností na jejich hrubém disponibilním důchodu.

Ekonomické oživení v Evropě nemá pevné základy, a proto podle ČNB zůstává hlavním rizikovým scénářem pro domácí finanční sektor obnovení ekonomické recese vedoucí k prudkému zhoršení jeho ziskovosti. Na ziskovost bank, jejichž výnosy jsou ve významné míře závislé na vývoji úrokových marží, může mít nepříznivé dopady také pokračující pokles hladiny úrokových sazeb. Nízké úrokové sazby mohou negativně ovlivňovat rovněž hospodaření pojišťoven, uvádí zpráva.

Podle ní se zdrojem systémového rizika mohou stát očekávání ohledně dalšího růstu cen nemovitostí v kombinaci s příznivými podmínkami na trhu úvěrů na bydlení. Tyto úvěry se stávají dostupnější i pro skupinu dlužníků s nižší úrovní a stabilitou příjmů. ČNB hodnotí nastavení standardů u úvěrů na bydlení jako převážně konzervativní. U nově poskytnutých úvěrů ale indikuje nárůst jejich rizikového profilu. "Vzhledem k tomu, že představují největší část úvěrového portfolia bank, považuje ČNB za nezbytné použít sadu doporučení jako preventivní nástroj, jehož smyslem je snížení rizik spojených s poskytováním úvěrů na bydlení v dalších letech," píše se v materiálu.

Vzhledem k setrvalému nárůstu klientských vkladů a utlumené úvěrové poptávce podniků umisťují úvěrové instituce významnou část získaných zdrojů do státních dluhopisů, a to v převážné míře českých. ČNB proto připravila novou metodiku určenou k přezkumu a vyhodnocování tohoto rizika. Pokud ČNB dojde k závěru, že toto riziko není danou institucí dostatečně pokryto, rozhodne o uplatnění dodatečného kapitálového požadavku.

Finanční sektor byl podroben dalším zátěžovým testům. Nejnáročnější, takzvaný nepříznivý scénář, představuje riziko výrazného a dlouhotrvajícího poklesu v ekonomice a jeho pravděpodobnost je velmi nízká. Banky však zůstaly i v tomto případě vysoce odolné a udržely celkovou kapitálovou přiměřenost dostatečně nad osmiprocentní regulatorní hranicí. Dostatečnou odolnost vůči nepříznivému vývoji prokázaly díky svému vysokému kapitálovému polštáři také pojišťovny, uzavřela zpráva ČNB.

Mezi klíčová doporučení patří zejména zavedení dalších opatření pro provozování obezřetného podnikání. ČNB tak chce preventivně předcházet spirále rostoucí diverzity mezi přístupy bank poskytovat úvěry ve větší míře na bydlení s rizikovějším profilem. Pokud ČNB uvidí, že se v největší části portfolia českých úvěrů (tedy úvěrů na bydlení) budou projevovat negativní známky přehřívání českého trhu nemovitostí živeného právě zrychleným růstem úvěrů, je ČNB připravena přijmout další opatření nebo legislativní úpravy na korekci takového stavu.

Zdroj: Zpráva o finanční stabilitě, ČTK


Čtěte více:

ČR - Čekání na výrobní inflaci se stále protahuje
16.06.2015 9:24
Ačkoliv se ekonomice vede nad očekávání dobře, chuť a prostor výrobců ...
Pražská burza klesá třetím dnem v řadě; index PX je nejníže od února; ČEZ naposledy s dividendou
16.06.2015 10:22
Pražská burza pokračuje v poklesu a klesá již třetím dnem v řadě, když...

Váš názor
 •  
  16.06.2015 15:51

  Jak to říká, stabilita Česka odolává akcím ČNB
  Homo
 • Mr.Singer má pravdu
  16.06.2015 12:54

  nejsme v tunelu ale v pr...li jsem zvědav co bude blejkat na konci roku resp. na začátku příštího
  Mike
Aktuální komentáře
28.09.2023
10:11J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2023
10:05J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2023
7:35Vláda pověřila ČEPS jednáním o koupi NET4GAS, která v ČR vlastní síť plynovodů
7:27Vláda schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 252 miliard korun
7:01Harvey: Žádná dlouhá cesta k dosažení inflačního cíle, ten již dosažen byl
27.09.2023
17:50SAB Finance a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu SAB Finance a.s.
17:33Příštích deset let na akciích podle CAPE
17:18Direct Financing s.r.o.: Pololetní zpráva za rok 2023
16:49ČNB podpořila korunu, eurodolar pokračuje v poklesu  
16:37Komentář Jana Bureše: ČNB jednomyslně pro stabilitu sazeb
15:00SATPO finance, s.r.o.: Pololetní zpráva a účetní závěrka Emitenta k 30. 6. 2023
15:00City Home Finance III s.r.o.: Pololetní zpráva a účetní závěrka Emitenta k 30. 6. 2023
14:40ČNB zkompletovala jedenáctku. Hlavní sazba zůstává na 7 procentech, v dalších čtvrtletích "na vyšších úrovních"
13:27Než otevře Wall Street: Costco, Paramount Global, Hasbro  
12:20Koruna před ČNB nervózní, akciové trhy přerušují pokles  
12:00Savarin p.l.c.: Pololetní konsolidovaná zpráva 2023
11:523M FUND MSI SICAV a.s: Pololetní zpráva za rok 2023
11:47ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Zpráva emitenta za 1. pololetí 2023
11:43EBRD zlepšila letošní výhled české ekonomiky, čeká růst o 0,1 procenta
11:35Citi: Na trhu bude dost ropy na pokles jejích cen

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15NIKE Inc (08/23 Q1)