Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krátkodobé investiční tipy - Evropské akcie jsou trendy!

Krátkodobé investiční tipy - Evropské akcie jsou trendy!

12.05.2015 16:00
Autor: Branislav Soták, Patria Finance

Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho týmu Patria Research v podobě krátkodobých investičních tipů (o tomto formátu, co je a jak funguje, jste se mohli dozvědět již zde). V minulém vydání krátkodobých investičních tipů jsme se podívali na zoubek čtveřici z miniportfolia složeného z britské bankovní skupiny, nízkonákladového leteckého přepravce, výrobce léků a také zástupce ze sektoru IT.

V aktuálním vydání se v miniportfoliu objevuje výrobce telekomunikačního vybavení Alcatel-Lucent SA, výrobce sportovního vybavení Amer Sports OYJ, výrobce farmaceutik Bayer AG a také průmyslový konglomerát AP Moeller Maersk A/S. Blížší důvody pro zařazení ze strany analytiků Patria Finance najdete níže:

Alcatel-Lucent SA

• Francouzský výrobce telekomunikačního vybavení, za jehož převzetí v polovině dubna finská Nokia nabídla v akciích 15,6 mld. EUR. Spojením by měl vzniknout největší světový dodavatel zařízení pro bezdrátové sítě (akcionáři Alcatel Lucent získají na nově vzniklém uskupení 33,5%ní podíl).

• Akcie Alcatel-Lucent od zveřejnění nabídky a prvotního růstu ztratily přes 20 %. Reflektovaly tak (poměrně přesně) pokles v ceně akcií Nokia, na bázi jejichž hodnoty je nabídka koncipována (0,55x akcie Nokia za 1x akcii Alcatel Lucent).

• Cena akcií Alcatel Lucent tak vyklesala pod úrovně z období před uskutečněním nabídky a nabízí dle našeho názoru zajímavou příležitost k sázce na synergické efekty plynoucí z plánovaného spojení. Počínaje rokem 2019 by spojení mělo přinést úspory v provozních nákladech až ve výši 900 mil. EUR, ke kterým dopomůže racionalizace výrobních a prodejních postupů či redukce administrativních výdajů. Dalších 200 mil. EUR by společnost měla ušetřit již v roce 2017, a to díky úspoře úrokových nákladů. Pokračující konsolidace v rámci sektoru navíc povede k vylepšení realizovaných marží a společně s úsporami podepře profitabilitu podnikání.

• Společně s generovanou hotovostí, kterou v rámci transakce podpoří odprodej konvertibilních dluhopisů, naroste síla rozvahy vzniklého uskupení. Výsledkem, který je mj. jedním z dlouhodobých strategických cílů Nokie, by mělo být vylepšení kreditního ratingu. Lepší hodnocení sníží rizikovou prémii a podpoří valuaci celé skupiny.

radar

Amer Sports OYJ

• Finský výrobce sportovního vybavení. V portfoliu značek registruje taková jména jako Salomon, Wilson, Arcteryx, či Atomic.

• Amer Sports se v prvním čtvrtletí pochlubil nad očekávání dobrým výsledkem na úrovni provozního zisku EBIT. Hlavní měrou se o to postarala souhra rostoucího zájmu o outdoorové vybavení a příznivý měnový vliv.

• U koncové poptávky věříme v další akceleraci, a to nejen u outdoorové divize, ale především v oblasti sportovního oblečení či obuvi. Hlavním geografickým tahounem by pak měla být Severní Amerika (tvoří okolo 40 % tržeb, v 1Q +22 % yoy), čemuž nahrává očekávané rozpouštění „přebytečných“ úspor amerických domácností ve prospěch spotřebního zboží.

• Silnější dolar následně relativně zvýší v euru denominované příjmy.

AP Moeller Maersk A/S

• Dánský průmyslový konglomerát ze seznamu Fortune 500, angažuje se především v námořní přepravě a těžbě ropy. Maersk je již od roku 1996 největším světovým operátorem kontejnerových lodí.

• Světová poptávka již v minulém roce přispěla k růstu přepraveného objemu AP Moeller Maersk. Disciplinované navyšování kapacit uvnitř sektoru zase podporuje expanzi marží.

• S ohledem na účinné osekávání nejádrových operací (naposledy prodej 20%-ního podílu v Danske Bank) narůstá ukazatel návratnosti investovaného kapitálu (ROIC).

• Profitabilita pak získává oporu nejen ve vyšším přepraveném objemu podporovaném akcelerující návratností, ale také v nákladových úsporách. Hlavní úspornou položku představují nižší ceny paliv, které v minulém roce dopomohly růstu provozního zisku klíčové přepravní divize Maersk Line o 60 % yoy.

• Nízké ceny ropy opět letos negativně dolehnou na divizi Maersk Oil zaměřenou na upstreamové služby v ropném průmyslu, nicméně její podíl na celkovém zisku postupně klesá (loni 22 % zisku z pokračujících operací, odhady pro letošní rok počítají se zhruba 15 %) a vliv by tak měl být tlumený.

Bayer AG

• Významná německá agrochemická a farmaceutická společnost.

• Bayer je v hlavní míře valuační sázkou. Akcie se na bázi PE příštího roku obchodují se zhruba 7%ním diskontem vůči hlavním farmaceutickým konkurentům z Evropy. S ohledem na solidní výhled (po výsledcích za 1Q management přistoupil k posunutí pásma pro letošní tržby na úroveň 48-49 mld. EUR, proti původním 46 mld. EUR) a lepšící se marže v oblasti léčiv vyhlížíme minimálně uzavírání valuační mezery.

• Na rok 2016 plánované oddělení divize materiálů (vyrábí například polymery) přispěje k pokračující koncentraci na stále dominantnější zdravotnickou divizi.

• Bayer je navíc beneficientem oslabujícího eura.

Deutsche Bank

• Největší německá banka, založená již v roce 1870. Kromě retailových, poskytuje také investiční služby či správu aktiv.

• Deutsche Bank koncem dubna snížila svůj střednědobý cíl pro profitabilitu podnikání (ROTE) na 10 % (z původně avizovaných 12 %, jehož mělo být dosaženo již v příštím roce). K rozhodnutí jí vedla kombinace stále doléhajících nákladů na urovnání soudních sporů a vysoká kapitálová náročnost operací.

• Svým krokem jen přiživila negativní sentiment, v jehož rámci za poslední měsíc ztratila takřka 14 % ze své hodnoty.

• Proběhnuvší korekci pak s ohledem na záměry banky vnímáme jako atraktivní příležitost pro vstup do pozice. Doporučení opíráme především o plánovaná opatření Deutsche Bank na vylepšení kapitálové pozice/profitability svého podnikání. Ucelený plán počítá se snížením celkových ročních nákladů o další 3,5 mld. EUR. Propouštět se bude jak v retailové, tak investiční divizi, banka se hodlá stáhnout ze 7-10 trhů z celkových 70, na kterých nyní působí, zavřeno by mělo být na 200 poboček.

• Hlubokou transformací projde investiční divize, jejíž aktiva by měla být osekána o 150 mld. EUR (necelá pětina celkových aktiv divize, jedná se převážně o deriváty s dlouhou splatností, optimalizovat se bude i obchodování s úrokovými sazbami, dluhopisy, hedge fondy). Výsledkem bude vylepšení kapitálové pozice banky, do které se negativně promítají především spory s regulátory, načež by Deutsche Bank měla být schopna nejen posílit kapitálové ukazatele, ale taktéž udržet výplatní poměr nad hladinou 50 % z generovaného čistého zisku.

• Německá skupina navíc plánuje prodej podílu v Deutsche Postbank a naopak hodlá posílit (rozvojové investice ve výši zhruba 1,5 mld. EUR) divize správy aktiv a transakčního bankovnictví. Vyústěním transformace směrem od retailových služeb ke správě aktiv by mělo být posílení profitability podnikaní a úspěšné naplnění/překonání střednědobého cíle (ROTE>10 %).

Výstupy analytického týmu Patria Finance můžete také sledovat v sekci Zápisník analytika.

Krátkodobé investiční tipy představují produkt vytvářený analytickým týmem Patria Finance. V jeho rámci jsou pravidelně sestavována miniportfolia akciových titulů s potenciálem pro zajímavé zhodnocení v řádech několika týdnů až měsíců. Více informací i kompletní seznam mohou klienti Patria Finance získat po přihlášení ZDE.


Čtěte více:

Krátkodobé tipy - ikona doby Apple ale i bankovní gigant jsou v kurzu!
01.04.2015 11:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho ...
Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) – Sektor telekomunikací
02.04.2015 13:00
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...
Aktualizovaný investiční výhled na rok 2015 – Ekonomika
10.04.2015 11:00
Včera jsme v tomto článku zveřejnili zhodnocení (mimořádně úspěšných) ...
Aktualizovaný investiční výhled na rok 2015 – Měny
13.04.2015 13:00
První čtvrtletí roku 2015 je za námi a nastal proto čas k bilancování....
Aktualizovaný investiční výhled na rok 2015 – Akcie
14.04.2015 11:00
Dnešním textem uzavíráme sérií článků věnovaných aktualizaci investičn...
Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) – Aerolinky
17.04.2015 11:00
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.06.2023
22:01Wall Street zahajuje nový týden rozpačitě. Akcie Intelu - 4,63 %  
17:57Propichování bublin reálnými sazbami a férové valuace celého trhu
17:20S&P 500 se dál opírá o techy. Plyn prudce zdražil a data zklamala  
16:58Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v červnu klesla kvůli Německu
16:58Ján Hladký: Expanze Piluka.cz není zadarmo (nové doporučení a cílová cena)  
16:49Itálie by mohla přestat vyrábět elektřinu z uhlí už v roce 2024, řekl ministr
14:45Investoři k americkému trhu opatrní, preferují růstové tituly. Evropa stále levnější
13:44WSJ: Regulátoři v USA chtějí zpřísnit kapitálové požadavky pro velké banky
12:46Týdenní výhled: Saúdská Arábie snižuje dodávky ropy, Americká vláda začne vysávat likviditu  
12:15Omezení dodávek cenu ropy příliš nenakoplo. Dluhopisy sledují aktivitu americké vlády  
12:06Letecké společnosti více než zdvojnásobily výhled tvorby letošního zisku
10:54Mzdy zrychlují méně, než čekala ČNB
9:46Průměrná mzda klesla v prvním čtvrtletí reálně o 6,7 procenta
9:23Rozbřesk: Česko opouští recesi jako “princezna Koloběžka první”
9:17Co s ČEZ? A kam bez ČEZu? Online konference Patria Finance s analytiky a experty, Michalem Šnobrem, Jaroslavem Šurou či Radimem Dohnalem 7. 6. od 15:00
8:51Saúdové omezí těžbu, Evropa zahájí smíšeně  
8:30Saúdská Arábie omezí dodávky ropy o jeden milion barelů denně
7:06Velký návrat domů: Firmy se kvůli geopolitickému napětí přibližují zákazníkům
04.06.2023
10:20Víkendář: Firmy chtějí diverzifikovat, mohou jít cestou, kterou již roky sleduje Samsung a nyní se přidává Apple
03.06.2023
12:17Víkendář: Co fungovalo v Číně, nemusí fungovat v Indii

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y