Dnes ráno byla zveřejněna data o průmyslovém sektoru ve dvou obřích ekonomikách, čínské a ruské. Údaje z indexu nákupních manažerů (PMI) slouží jako předstihový indikátor budoucího ekonomického vývoje a vzhledem ke skutečnosti, že v Rusku i Číně tvoří průmysl velkou část HDP, jsou tyto statistiky investory bedlivě sledovány.
Čína
Čínský index PMI v červnu meziměsíčně stagnuje na úrovni 50,2 bodu, konsensus trhu (agentura Bloomberg) počítal s hodnotou o dvě desetiny procentního bodu vyšší. Stagnaci (na m/m bázi) v červnu registrujeme také v čínském sektoru služeb.

Ačkoliv se hodnota indexu nachází jen těsně nad 50bodovou hranicí, oddělující růst odvětví od jeho poklesu, stále se jedná o nejlepší výsledek v letošním roce a nejvyšší úroveň od listopadu loňského roku. Průmyslová tak v červnu potvrdil známky stabilizace, kýžený růst je však stále v nedohlednu. Na tomto konstatování zatím nic nemění ani politika čínské centrální banky, která od začátku roku snižuje sazby (naposledy tento víkend) a snaží se podpořit ekonomický růst, který je historicky úzce korelován s výkonem průmyslu.
Rusko
Ruský index nákupních manažerů v červnu m/m povyrostl o jeden bod na hodnotu 48,7 b. a mírně tak překonal očekávání trhu nastavená na 48bodovou úroveň. Celkový index je od začátku roku pod hranicí 50 b. a jen obtížně se snaží tuto metu překonat, ačkoliv dnešní data jsou nejlepší od dubna letošního roku.

Meziměsíční zlepšení o jeden bod jde na vrub hlavně vyššímu počtu nových objednávek, avšak i tento subindex je pod 50bodovou hranicí již čtyři měsíce v řadě. Ruská ekonomika, včetně průmyslového sektoru, pokračuje v boji s recesí a dnešní data naději na brzký obrat rozhodně nedávají, spíše jsme svědky zpomalování tempa poklesu.
Dnes nebo zítra (záleží na rozhodnutí ruského statistického úřadu) bude zveřejněna finální revize HDP za první kvartál, kde se očekává mírné vylepšení z 2,2procentního poklesu na dvouprocentní.
Statistiky o indexu PMI v evropských zemích, jsou okomentovány v článku ZDE.