Nekonečná sága řeckého vyjednávání s věřiteli pokračuje. Řecký premiér Tsipras uvedl, že je připraven akceptovat většinu podmínek záchranného programu.
Premiér Tsipras navrhl trojce věřitelů, že přistoupí na navrhované změny v dani z přidané hodnoty, ale trvá na zachování výjimky pro řecké ostrovy, které jsou často odlehlé a jejich zásobování je složité.
Pokud jde o spornou reform důchodů, Tsipras chce, aby přechod k důchodovému věku 67 do roku 2022 nezačal hned, ale až v říjnu. Žádá také, aby zvláštní “podpora solidarity” chudším důchodcům byla rušena pomaleji, než žádají věřitelé, a byla odstraněna do prosince 2019.
Dle agentury Bloomberg je také celá řecká vláda připravena přijmout podmínky věřitelů s malými změnami. Otázkou ovšem zůstává, co si řecká administrativa představuje pod pojmem malé změny, když nebyla schopna ani za půl roku vyjednat prodloužení záchranného programu.
Dle Financial Times budou o tomto posledním Tsiprasově návrhu jednat dnes odpoledne (od 17:30 SEČ) ministři financí eurozóny.
Podle nejmenovaného představitele eurozóny by bylo teoreticky možné přijmout nový záchranný program pro Řecko před 20. červencem, kdy musí Atény zaplatit splátku dluhu Evropské centrální bance.
Podle mezinárodních věřitelů je však konání nedělního referenda jistou překážkou možné dohody.
Euro po oznámení o ochotě k ústupkům skokově posílilo na páru s dolarem a tento měnový pár zůstává silně volatilní (viz graf). Výnosy řeckých státních dluhopisů pokračují v růstu, burza v Aténách zůstává zavřená.

Shrnutí dosavadního vývoje
Řecko předložilo věřitelům nový návrh, na jehož základě chce získat další finanční pomoc v hodnotě 29,1 miliardy eur. Podle textu, který má k dispozici agentura Reuters, Atény požadovaly prodloužení mezinárodního záchranného programu o dvouletý program financování a restrukturalizace dluhu.
Ústupky věřitelům ale prý chyběly. Ministři financí eurozóny po mimořádné telekonferenci věnované řecké krizi uvedli, že Atény ve středu, tedy dnes, předloží nové návrhy a euroskupina o nich bude opět jednat.
Dnes o půlnoci vypršel prodloužený mezinárodní záchranný program pro Řecko. Atény tak ztrácí přístup k prostředkům v celkové výši 16 miliard eur, které poskytuje evropský záchranný fond, fond na záchranu řeckých bank a výnosy z řeckých dluhopisů v držení Evropské centrální banky (ECB).
O nejnovějším řeckém návrhu se toho oficiálně příliš neví. Agentura Reuters má k dispozici dopis řeckého premiéra Alexise Tsiprase předsedovi euroskupiny Jeroenu Dijsselbloemovi. V jednostránkovém listu se podle ní praví, že Řecko "je zcela odhodláno obsluhovat svůj zahraniční dluh způsobem, který zajišťuje životaschopnost řecké ekonomiky, růstu a sociální soudržnosti".
Úvěr bude prý využit výlučně na splátky řeckých vnějších a domácích dlužných závazků. Řecko kromě toho požaduje restrukturalizaci svého dluhu u záchranného fondu EFSF tak, aby se zajistilo, že bude dlouhodobě "udržitelný a životaschopný". "
Všechny úvahy Řeků a možných řešeních velmi výrazně zchladila kancléřka Merkelová na jednání křesťanskodemokratických poslanců totiž řekla, že Německo před řeckým nedělním referendem o novém návrhu Atén jednat nemůže.
A německý ministr financí Wolfgang Schäuble podle agentury Bloomberg poslancům řekl, že Řecko zatím zůstane v eurozóně i v případě, že řečtí voliči v nedělním referendu odmítnou další úsporná opatření výměnou za úvěrovou pomoc.
Jak šel čas a poslední hodina 30. dne měsíce června se blížila, tak Řecko požádalo MMF o více času na uhrazení dlužné splátky ve výši 1,6 miliardy eur. Bohužel dnes ráno je již zcela jasné, že platnost záchranného programu pro Řecko vypršela a MMF potvrdil, že Řecko nezaplatilo splatnou část dluhu. Řecko je tak v platební neschopnosti.
ECB zatím nechala program nouzového financování (ELA) o uplynulém víkendu beze změn na úrovni 89 miliard eur. Řekové naznačili, že by stáli o jeho navýšení. Je to jediný mechanismus, který zatím nahrazuje masivní odliv likvidity z řeckých bank, bez něj je Řecko ztracené.
Řecko se nezaplacením splátky MMF stává první vyspělou ekonomikou v historii organizace, která včas nesplatila půjčku. Naposledy z jiných než technických důvodů nesplatila svůj dluh v roce 2001 Zimbabwe, která stále dluží fondu 112 milionů USD. Promeškaná splátka Řecka je také největší, jakou kdy některá země MMF nesplatila. Řecko je nyní největším dlužníkem fondu, dluží mu bez úroků 35 miliard eur.
Ministři financí eurozóny, tzv. euroskupina, budou dnes jednat prostřednictvím telekonference o podrobnostech řeckého návrhu na nový program pomoci. Předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem ale upozornil, že podmínky pro Řecko mohou být tvrdší.
Lídři euroskupiny čekají dál na známky, kdy bude premiér Tsipras ochoten dělat kompromisy s tím, jak jeho země je pod obrovským tlakem, musel zavést kapitálové kontroly a Řecko selhalo při placení splátky MMF.
Požadavky Řecka komentují i ekonomové z komerční sféry, když se ekonom z pobočky v Londýně nechal slyšet, že: „Požadavky Řecka se mu zdají být takové, že ponechají zemi v disbalanci a že premiér Tsipras hledá imaginativní řešení.“
Ve snaze dát dnešnímu jednání určitý bod od kterého se lze odpíchnout, nabídne Řecko více informací o svém návrhu a říká, že může změnit podmínky referenda a také své doporučení pro řecký lid, říká zdroj, který chce zůstat v anonymitě.
Zdroj: FT, ČTK, Bloomberg