Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Máme kvůli Řecku měnit investiční strategii?

Máme kvůli Řecku měnit investiční strategii?

02.07.2015 14:12
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Situace kolem Řecka vrcholí očekávaným způsobem. Politický mandát Tsiprase a jeho party je velmi vzdálen od mandátu, který by byl potřeba pro efektivní dohodu. Na druhou stranu, ani on není tak hloupý, aby neviděl za dveřmi totální kolaps své země, jehož by byl viníkem. Kolikrát se ještě situace otočí z beznaděje na euforii a zpět? A jak na to vše reagovat investičně? Je čas na prodej akcií a jiných rizikových investic? Je čas na prodej Evropy a eura?

Při řešení řeckého zadlužení mohou ztratit všichni 

Ačkoli zavřené banky a kapitálové kontroly jsou jasnou známkou krizové finanční situace země, jde o očekávané finále. Obě strany, jak MMF a evropské autority, tak řecká vláda, prostě musejí dohnat situaci do krajnosti. Zůstává pouze jediná otázka, ale zásadní – povede toto balancování na hraně k nekontrolovanému pádu Řecka nebo dojde přece jen k jeho záchraně? Je poslední vývoj skutečnou nadějí, že dohoda je na cestě? Obě strany mají co ztratit. Řecko téměř vše, evropští politici svůj kredit. Situace evropských politiků, tím spíše MMF, je na jedné straně ovlivňována nechutí čelit po případném krachu Řecka zlobě svých voličů kvůli vysokým ztrátám evropských institucí, na straně druhé by významné ústupky mohly povzbudit podobné destruktivní síly v jiných evropských zemích, zejména ve Španělsku.

Politicky i ekonomicky dává smysl dohoda. Taková, která bude blíže představám věřitelů, ale s některými ústupky. Bohužel, řečtí představitelé hrají poker, ale nehrají jej příliš dobře. Svou zodpovědnost alibisticky předhodili davu. Co může být způsobeno pádem Řecka? Problém je dnes mnohem izolovanější a z hlediska ekonomik s mnohem menšími potenciálními dopady, než tomu bylo v roce 2011. Z hlediska hospodářského výstupu Evropy, přímý dopad by byl měřen řádově v desetinách procent a evropský bankovní systém je dostatečně kapitalizován a na případný řecký odchod připraven. Co je nepříjemné, to jsou politické a „emoční“ dopady. Nervozita evropských spotřebitelů, rozšíření negativních nálad a vzestup populistických stran by zcela jistě nebylo pro finanční trhy vzpruhou, což by mohlo v krajním případě vést k opětovnému roztočení sestupné finančně-ekonomické spirály a zasáhnout celý svět.

Pozor na investiční chyby 

Výše naznačený negativní scénář je však poměrně málo pravděpodobný. Naším hlavním scénářem stále zůstává, že nedojde k živelnému bankrotu Řecka a ačkoli se to nezdá na první pohled, dosavadní průběh tomuto scénáři odpovídá. Přestože emoce vrcholí, karty jsou rozdány stejně jako před týdnem nebo měsícem. Jen sázky se zvyšují. Peripetie antického dramatu ještě nekončí, pravděpodobnost nadále zůstává nakloněna ve prospěch očekávání, že k nějaké dohodě po mnoha krvavých peripetiích nakonec dojde.

Následující dny a možná i týdny budou emocemi kolem Řecka poměrně nabité. Neudělejme kvůli nim investiční chybu. Využití poklesů akcií tento týden k nákupům bude skutečně jen pro investory s ocelovými nervy. Na druhou stranu, americká i evropská ekonomika jsou ve své podstatě ve stavu, který můžeme považovat za hospodářsky stabilní. A to je faktor, který bychom neměli opomíjet – vždyť výkon americké ekonomiky, která se vrátila na růstovou trajektorii, bude ve druhém kvartále možná až 4%! To sice tolik emocí nebudí, ale investičně je to mnohem důležitější. Navíc ustálení cen ropy zlepší nálady v těžebním sektoru a výborná spotřebitelská důvěra povede k dalšímu růstu tržeb nejen amerických firem.

Před více než měsícem jsme v našich portfoliích ubrali plyn a rizikovou složku (tedy převážně akcie) ponížili na neutrální úroveň. V současné době jsme spíše připraveni se opět vrátit do nadvážené pozice, samozřejmě ale záleží na konkrétních datech a událostech. Nemyslím si tedy, že je nutné prodávat rizikovější investice obecně a ani Evropu (řecká aktiva jsou ale kapitola sama pro sebe). Trochu opačně to ale platí u měn, kdy nadále favorizujeme americký dolar proti euru.

Shrňme si to tedy:

- Eskalaci řeckého dramatu jsme očekávali, překvapením je pouze referendum. To ale celou situaci znatelně komplikuje, ale nemění.
- Evropské autority včetně ECB jsou připraveny, alternativní scénáře rozpracovány.
- Evropské banky jsou připraveny, jejich expozice vůči Řecku není zásadní problém pro sektor.
- Hospodářská situace hlavních světových ekonomik je dobrá a nebude situací v Řecku zásadně ochromena.
- Investujte i nadále disciplinovaně. Zvýšené kolísání trhů může naopak tvořit investiční příležitosti.
- Krátkodobá korekce trhů je možná (stejně jako posledního půl roku), dlouhodobější zhroucení trhů neočekáváme.
- Rizikem pro ustrašeného investora je finální dohoda, uklidnění situace, obnovený fokus na výsledky firem a kondici světového hospodářství a následná rally.

Aleš Prandstetter

Pozice: hlavní investiční stratég 

Aleš Prandstetter vystudoval fakultu Financí a účetnictví, obor finance, na Vysoké škole ekonomické a MBA na Prague International Business School. V letech 1993 až 2008 pracoval na seniorních pozicích v oblasti finančních analýz ve finančních skupinách IPB, ČSOB, PPF a Sitronics TS. V roce 2008 nastoupil do ČSOB Asset Management jako hlavní analytik a vedl tým analytické podpory pro fondy KBC a ČSOB zaměřené na střední a východní Evropu se specializací na Turecko. Od srpna 2011 zastává pozici investičního stratéga ČSOB AM.

Zajímáte se o fondy ČSOB Asset Management? Více informací ZDE

 


Váš názor
  •  
    02.07.2015 15:17

    Děkuji za fundovaný rozbor situace a zejména jasná investiční doporučení na závěr.
Aktuální komentáře
24.04.2024
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m