EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje nad hladinou denního pivotu na 1,0996 EURUSD. Oscilátor relativní síly RSI se pohybuje ve vyšším neutrálním pásmu, aktuálně se nachází při hodnotě 54. Parabolický trendový indikátor SAR signalizuje up-trend. Ukazatel změny trendu Fractal signalizuje také up-trend.
Preferovaný scénář: Konsolidace. Měnový pár bude vyčkávat na večer, kdy se dočkáme dalších zpráv ohledně neposlušných Řeků a také Fed Minutes. Následně by mohl situace využít americký dolar.
Alternativní scénář: LONG pozice. I dnes se zřejmě dočkáme zvýšené volatility nad úrovní 1,1000 EURUSD, kterou by mohlo euro využít a dostat se zpět nad 1,1100 EURUSD.
Index spekulativního sentimentu: Kontraindikátor SSI se nachází na úrovni -1,51, celkem 40 % obchodníků se nachází v long pozici.
Klíčové technické úrovně:
R2 - 1,1139
R1 - 1,1076
Pivot - 1,0996
S1 - 1,0933
S2 - 1,0854

Komentář: Na finančních trzích se na pozadí Řecké tragédie dějí věci. V průběhu včerejšího dne, kdy se z Bruselu, Atén a Berlína na investory nevalily zrovna přívětivé zprávy, měl jasně navrch americký dolar. Tomu silně pomohla nejen neochota řeckého premiéra Tsiprase spolupracovat, ale také absence jakéhokoli nového návrhu čerstvého ministra financí Euclida Tsakalotose. Ten podle slov předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze připravil sice "dobrou prezentaci", evropští představitelé však od Řeků zřejmě čekali více kreativity. Americký dolar pak v průběhu dne zastavil o druhou supportní úroveň a slovo si vzalo euro, které téměř celé zisky ameriké měně sebralo a obchodování zakončilo zpět nad úrovní 1,1000 EURUSD. Zajímavých prohlášení jsme se dočkali až v noci:
Tusk: "Evropská unie má pět dní na shodu v dalším postupu ohledně Řecka."
Merkelová: "Jednání ECB ukázalo, že Řecko má čas do neděle."
Juncker: "Evropská komise má do detailu rozpracovaný scénář Grexitu."
Těmito prohlášeními se zástupci věřitelů zřejmě snaží mezi řádky Řekům naznačit svá ulitmáta a limity své trpělivosti. Zvlášť poslední zpráva je signálem, že se Řeckem vydírat nenechají. Opuštění euorozóny této balkánské země by pro všechny bylo velmi bolestivé (pro Řeky dvojnásob), EU si však podle Junckera poradí i bez Řecka. "Worst case scenario" má tedy eurozóna připraven. Na tyto zprávy měnový pár však téměř nereagoval, zato u evropských indexů bylo jasné, že své středeční obchodování zahájí níže.
Euro se přes všechny trable na svém území však poměrně drží. Za poslední dva týdny, kdy by se situace na starém kontinentě dala popsat jako "kritická", odepsalo pouze 1,5 % a jakoukoli negativní zprávu evropská měna poměrně rychle absorbuje. Kdo by čekal, že se na základě otřesů v největší měnové unii světa společná měna propadne o desítky procent, je bohužel na omylu.
Za zmínku také jistě stojí kontraindikátor SSI, který ještě včera činil 32 %, dnes však již na růst eura spekuluje 40 % retailových investorů. Sázky na americký dolar se tak poměrně výrazně snížily.
Nepřehlednost celé situace dokreslují také ceny komodit - zlato sestoupilo na čtyřměsíční minima a pokud se propadne ještě o 5 dolarů za trojskou unci, podívá se na hodnoty, kterých jsme byli svědky naposledy v listopadu loňského roku. Stříbro ja na tom velmi podobně, souvislým poklesem prochází i ropa. Zde do věci promlouvají otřesy v Číně, kde se tamní burzy nyní podobají spíše ruské ruletě.
Obavy o osud čínské ekonomiky se tedy bleskově projevují i v komoditách, toho by mohl využít americký dolar. Kvůli Řecku je dnešní zveřejnění Fed Minutes sice trochu upozaděno, pozornosti dolarových býků by však uniknout nemělo.
Tabulka trendů
Pozn.: Dlouhodobý trend - v řádech měsíců, střednědobý trend - v řádech týdnů, krátkodobý trend - v řádech dnů.