Podmínky ve zpracovatelském sektoru v České republice se v červenci zlepšily. Index PMI stoupl z červnových 56,9 bodu na červencových 57,5 bodu. Svědčí to o nejvyšším tempu růstu od dubna 2011, oznámila dnes společnost Markit Economics.
Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů.
"Sektor české výroby vkročil do druhého pololetí ze silné pozice; růst nových zakázek dále zrychlil a byl největší od května roku 2014. Výroba následně vzrostla nejvíce za rok a tvorba pracovních příležitostí se stále pohybovala na rekordní úrovni. Firmám během měsíce pomohl i pomalejší nárůst cen vstupů, ačkoli jejich schopnost zvyšovat vlastní ceny byla nadále omezená," uvedl vedoucí ekonom společnosti Markit Trevor Balchin.
Nové průmyslové zakázky v České republice v červenci vzrostly 26. měsíc v řadě. Zpracovatelská výroba v červnu rostla nejrychleji za rok a její růst trvá již 28 měsíců. Výrobci reagovali na zlepšenou poptávku zvýšením nákupní aktivity, a to nejvyšším tempem od loňského května. Tempo růstu zaměstnanosti mezitím mírně kleslo z červnového rekordu, ale nadále bylo jedno z nejsilnějších, které průzkum dosud zaznamenal, uvedl Balchin.
Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl ve druhém čtvrtletí počet zaměstnaných osob (podle metodiky Mezinárodní organizace práce) meziročně o 1,7 procenta na rekordních 5,044 milionu osob. Obecná míra nezaměstnanosti meziročně klesla proti minulému roku o 1,1 procentního bodu na pět procent. "V meziročním srovnání nadále docházelo k významnému růstu zaměstnanosti, kdy míra zaměstnanosti 15 až 64letých poprvé v historii měření od roku 1993 překročila hranici 70 procent. Zlepšené podmínky na trhu práce se promítly především v dynamickém růstu míry zaměstnanosti žen, který též nemá v historii měření obdoby," uvedli dnes statistici.
Zdroj: ČTK