Řady skeptiků, kteří nevěří v brzký růst cen ropy, rozšiřuje i banka Natixis. Ta v jedné ze svých posledních analýz tvrdí, že prudký propad cen ropy, ke kterému došlo v roce 2014, by běžně vedl k následnému obratu. Nižší ceny této komodity by totiž zvedly poptávku po ní a na straně nabídkové by naopak došlo k útlumu a výsledkem by byl opětovný nárůst cen. Realita je taková, že skutečně dochází ke zvýšení poptávky, ale těžba nereaguje zmíněným způsobem a naopak dochází i k jejímu růstu.
Banka popsaný vývoj vysvětluje „specifickým fungováním trhu s ropou“. Do něj se promítají „výrazné snahy o zvýšení efektivity těžby v USA“. Ty umožňují americkým těžařům pokračovat v činnosti i v době, kdy došlo k významnému poklesu cen. K tomu se přidává „bitva o podíl na trhu vedená u dalších producentů, kteří reagují na vyšší poptávku zvýšením jejich těžby“. Natixis tak dochází k jednoduchému závěru: „Pokud se fungování ropného trhu nezmění, zůstanou ceny nízko po velmi dlouhou dobu.“
Základní vývoj na ropném trhu shrnuje následující graf. Fialově je vyznačen vývoj nabídky v milionech barelů za den (měřítko na levé ose). K prudkému růstu zde došlo v roce 2014, tento růst ovšem pokračuje i v letošním roce. Šedě je vyznačen vývoj spotřeby a přerušovanou čárou rozdíl mezi těžbou a spotřebou. Zatímco v roce 2013 se spotřeba většinou pohybovala nad objemem produkce, v roce 2014 došlo i přes růst spotřeby k obratu a mezera mezi ní a celkovou těžbou začala prudce růst:

Klíčový je v současné situaci zejména vývoj v Saúdské Arábii a v USA. Z druhého grafu je zřejmé, že v USA došlo od konce roku 2014 k prudkému poklesu počtu aktivních vrtných souprav, mírný obrat nastal až v posledních týdnech. Celková těžba ale v roce 2014 i 2015 rostla, přestože i zde přišel na konci sledovaného období obrat:

Poslední graf shrnuje vývoj těžby v Saúdské Arábii, Rusku, Iráku, Íránu a Číně. K prudkému růstu těžby v první jmenované zemi došlo v letošním roce, naopak ruská těžba tento rok poklesla. V roce 2015 také výrazně vzrostlo množství ropy proudící na trh z Iráku, zatímco Írán doposud navyšuje těžené objemy nižším tempem:

Zdroj: Natixis