Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dlouhodobé partnerství ceny a zisku

Dlouhodobé partnerství ceny a zisku

15.09.2015 15:00
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Je všeobecně známo, že pro cenu akcie je v dlouhodobém horizontu důležitý fundament, jinými slovy ziskové hospodaření firmy či přesněji růst zisku na akcii. To stejné platí i pro akciové indexy, které jsou složené z akcií mnoha společností, jejichž zisky jsou agregovány dle metodiky daného indexu. Pro relativní ocenění akcií se nejčastěji používá ukazatel P/E, který poměřuje cenu akcie (P – price) a zisk na akcii (E – earnings), a vyjadřuje, kolik jsou investoři ochotni zaplatit za jednotku zisku. Hodnota tohoto ukazatele je ovlivněna mnoha faktory (např. velikost firmy, míra zadlužení, sektor, fáze životního cyklu firmy, fáze hospodářského cyklu, sentiment a očekávání investorů) a v krátkém časovém horizontu může být velmi volatilní.

V dlouhodobém horizontu však lze u tohoto ukazatele vypozorovat vlastnost, která se ve statistice označuje jako mean reversion (reverze k průměru). Příslušná statistická veličina se v průběhu času opakovaně vrací ke své střední hodnotě (průměru). Na finančních trzích lze reverzi k průměru pozorovat u ceny akcie, která by dlouhodobě měla oscilovat kolem své vnitřní hodnoty, případně můžeme podobnou souvislost najít i u ukazatele P/E.

Reverzi k průměru můžeme dokumentovat na grafu pro akciový index S&P 500, u kterého existuje relativně dlouhá časová řada historických dat (přes 50 let). Ideální by samozřejmě bylo mít časovou řadu o délce více než tisíc let, ale to není z objektivních důvodů možné.

 a_vyroubal

Z grafu je vidět, že P/E indexu S&P 500 se v příslušném období pohybovalo mezi hodnotami 7 a 30 při průměru 16. Nízkou hodnotu P/E (pod 8) měl index v 70. letech a na začátku 80. let minulého století, kdy v USA nastalo období stagflace (stagnace ekonomického růstu spojená s vyšší mírou inflace). Naopak vysoké hodnoty P/E dosáhl index relativně nedávno, na přelomu tisíciletí, kdy na trzích vrcholila technologická bublina.
Hodnota historického průměru se může měnit s ohledem na délku časového období a probíhající evoluci na finančních trzích, ale hlavní princip zůstává, tzn. oscilace kolem průměru. Na dalších grafech je zobrazen vývoj P/E pro různé akciové indexy v období posledních 20 let.
 

a_vyroubala_vyroubal

 a_vyroubal

Pozn: indexy MSCI; World = svět, EM = rozvíjející se země, Europe x UK = Evropa bez Velké Británie, UK = Velká Británie, EMU = eurozóna

Pro zjednodušení můžeme předpokládat, že čím delší časové období, tím více bude hodnota P/E neměnná, a proto by se poměr P/E mohl rovnat nějaké konstantě (k). Pokud bychom udělali menší matematické úpravy, pak odvodíme již výše uvedený předpoklad, že růst ceny akcií je v dlouhodobém horizontu determinován růstem zisku, resp. cena je funkcí zisku na akcii.

Když si do jednoho grafu zobrazíme vývoj indexu a zisku na akcii (viz grafy níže), pak je z historických dat zřetelné, že vývoj zisku hraje významnou roli ve výkonnosti příslušného indexu. Pro přesnost je nutné doplnit, že v kratším časovém horizontu má na výkonnost indexů vliv i změna poměru P/E. Pokud P/E roste, pak je růst indexu vyšší, než by odpovídalo růstu zisku a naopak (multiplikativní efekt).

a_vyroubal 

 a_vyroubal

a_vyroubal 

 Pozn: T12M EPS (trailing 12 month earnings per share) – zisk na akcii za posledních 12 měsíců

Závěrem je vhodné doplnit, že růst zisku v agregované podobě (na bázi akciového indexu) je závislý jak na vývoji domácí ekonomiky, tak na vývoji globální ekonomiky. Největší firmy z hlediska tržní kapitalizace jsou totiž často firmami s nadnárodní působností. Rozdíly v ekonomickém růstu mezi jednotlivými zeměmi pak vytvářejí prostor pro odlišný růst agregovaných zisků, což se následně více či méně odráží v rozdílné výkonnosti indexů z různých zemí či regionů. Proto se například v období po poslední krizi lépe dařilo americkým akciím ve srovnání s akciemi zemí eurozóny, ale v poslední době se karta obrací.

 

 Patrick Vyroubal

Pozice: portfolio manažer 

Patrick Vyroubal má více než 10 let zkušeností v oblasti finančního sektoru. V minulosti pracoval v útvaru exportního a strukturovaného financování  ČSOB, dále pak jako akciový analytik ve společnostech Atlantik finanční trhy a ČSOB Asset Management. V současnosti má na starosti správu akciových fondů zaměřených na vyspělé trhy (USA, Evropa, Japonsko) a také ČR. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze (Fakulta mezinárodních vztahů) a držitelem certifikátu CFA (certifikovaný finanční analytik).

Zajímáte se o fondy ČSOB Asset Management? Více informací ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.06.2023
17:57Propichování bublin reálnými sazbami a férové valuace celého trhu
17:20S&P 500 se dál opírá o techy. Plyn prudce zdražil a data zklamala  
16:58Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v červnu klesla kvůli Německu
16:58Ján Hladký: Expanze Piluka.cz není zadarmo (nové doporučení a cílová cena)  
16:49Itálie by mohla přestat vyrábět elektřinu z uhlí už v roce 2024, řekl ministr
14:45Investoři k americkému trhu opatrní, preferují růstové tituly. Evropa stále levnější
13:44WSJ: Regulátoři v USA chtějí zpřísnit kapitálové požadavky pro velké banky
12:46Týdenní výhled: Saúdská Arábie snižuje dodávky ropy, Americká vláda začne vysávat likviditu  
12:15Omezení dodávek cenu ropy příliš nenakoplo. Dluhopisy sledují aktivitu americké vlády  
12:06Letecké společnosti více než zdvojnásobily výhled tvorby letošního zisku
10:54Mzdy zrychlují méně, než čekala ČNB
9:46Průměrná mzda klesla v prvním čtvrtletí reálně o 6,7 procenta
9:23Rozbřesk: Česko opouští recesi jako “princezna Koloběžka první”
9:17Co s ČEZ? A kam bez ČEZu? Online konference Patria Finance s analytiky a experty, Michalem Šnobrem, Jaroslavem Šurou či Radimem Dohnalem 7. 6. od 15:00
8:51Saúdové omezí těžbu, Evropa zahájí smíšeně  
8:30Saúdská Arábie omezí dodávky ropy o jeden milion barelů denně
7:06Velký návrat domů: Firmy se kvůli geopolitickému napětí přibližují zákazníkům
04.06.2023
10:20Víkendář: Firmy chtějí diverzifikovat, mohou jít cestou, kterou již roky sleduje Samsung a nyní se přidává Apple
03.06.2023
12:17Víkendář: Co fungovalo v Číně, nemusí fungovat v Indii
02.06.2023
22:01Býci nadále válcují WallStreet. Nasdaq Composite na ročních maximech  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m